Szamponetka – jak działa?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Szamponetka to delikatna forma farbowania włosów. Często wykorzystywana jest przez kobiety, które chcą od czasu do czasu na własną rękę zmienić swój wygląd. Jej zaletą jest fakt, że nie obciąża struktury włosa, a także szybko i łatwo się ją stosuje.

Szamponetka - jak działa?

Szamponetka – czym dokładnie jest?

Szamponetka to preparat kosmetyczny występujący w formie szamponu, nietrwale koloryzującego włosy. Efekt zmiany koloru utrzymuje się do kilku myć. Główną różnicą między szamponetkami, a farbami trwałymi jest fakt, że nie zawierają one amoniaku, czyli substancji wykorzystywanej jako nośnika pigmentu farby, który wchłania się w strukturę włosa. Kolor szamponetki osadza się na ściankach włosów i właśnie dlatego nie przynosi trwałych efektów koloryzacji. Brak amoniaku w tego rodzaju preparatach to duży plus, bowiem wpływa on na bezpieczeństwo farbowania, dzięki czemu włosy nie niszczą się oraz nie wysuszają.

Efekt koloryzacji włosów szamponetką utrzymuje się od 4 do 8 tygodni. Informacja taka widnieje również na opakowaniu kosmetyku. Do preparatu zwykle dołączane są szeroko opisane ulotki, które warto przeczytać przed rozpoczęciem zabiegu.

Jak farbować włosy szamponetką?

Malowanie włosów szamponetką jest bardzo podobne do czynności samego mycia włosów. Jednak faktem, który łączy farbowanie szamponetką oraz farbą trwałą jest wcześniejsza, odpowiednia pielęgnacja włosów. Spowodowane jest to głównie tym, że często zniszczone lub rozdwojone końcówki w obu przypadkach mogą zostać nierównomiernie zafarbowane.

Dodatkową wskazówką jest fakt, że na 2 dni przed planowanym zabiegiem najlepiej nie myć włosów, aby zachować ich naturalną ochronę. Po szczegółowym zapoznaniu się z dołączoną do preparatu ulotką, warto wykonać test na niewielkim kosmyku włosów. Jeśli nie będą w tym czasie zauważalne żadne skutki uboczne w postaci np. podrażnień wówczas, można przystąpić do zabiegu.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Pierwszym krokiem jest zabezpieczenie własnych dłoni, a więc założenie rękawiczek ochronnych, które dołączone są do zestawu. Następnie należy nałożyć całą zawartość szamponetki na ręce i wcierać w wilgotne włosy na całej ich długości. Po aplikacji farby odczekuje się sugerowany przez producenta czas. Zwykle to 30-40 minut. Następnie należy zmyć obficie preparat ciepłą wodą aż do momentu, w którym spłukiwana woda nie będzie zafarbowana.

Pielęgnacja włosów przed farbowaniem

Zanim rozpoczniemy farbowanie, warto najpierw przyjrzeć się kondycji włosów. Ich stan tak naprawdę warunkuje końcowy efekt koloryzacji. Jeśli włosy są suche, zniszczone i posiadają wysoką porowatość, warto o nie wcześniej zadbać, ponieważ zabieg może nie przebiec tak jak byśmy tego chcieli.

W związku z tym, na pewien czas przed ich koloryzacją warto odżywić i wzmocnić włosy przy pomocy gotowych lub samodzielnie wykonanych w domu masek. Po każdym myciu należy również stosować odżywkę o działaniu nawilżającym. Na dwa dni przed zabiegiem nie powinno się myć włosów. Przez ten czas zostanie wytworzona naturalna warstwa ochronna, zarówno dla samych włosów jak i skóry głowy.

Zobacz również: Domowe maseczki na włosy.

Jak utrwalić kolor włosów po ich farbowaniu?

Mimo że farbowanie włosów szamponetką nie należy do czynności trudnych, warto kierować się kilkoma podstawowymi zasadami. Nie wskazane jest skracanie lub przedłużanie czasu zabiegu. Nie wolno również owijać głowy ręcznikiem, ponieważ może to wywołać podrażnienie owłosionej skóry głowy.

W celu przedłużenia trwałości nowego koloru włosów, warto wybierać kosmetyki (szampony, odżywki, maski) przeznaczone do włosów farbowanych. Wzbogacone są one bowiem w składniki nawilżające, wzmacniające oraz chroniące kolor przed jego płowieniem i wypłukiwaniem. Posiadają również związki podkreślające kolor włosów.Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *