
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Symbolika tatuaży sięga czasów prehistorycznych. Jak się okazuje każda społeczność na świecie świadoma jest tematyki zdobienia ciała. Warto jednak podkreślić, że brak jest jakichkolwiek danych na temat tego gdzie wykonano pierwszy tatuaż.
Tatuaż, a co za tym idzie zdobienie nim ciała znane było już od czasów prehistorycznych. Warto podkreślić, że najstarsze dowody dotyczące wykonywania tatuaży wywodzą się z Europy. Jednak fakt ten został podważony w wyniku narodzin tatuowania ciała w Azji Południowo-Zachodniej, zaś z tamtych rejonów rozprzestrzenił się do Egiptu, Australii, Ameryki Północnej i Południowej.
Wykonanie tatuażu polega na wprowadzeniu w głębokie warstwy skóry trwałych czarnych lub wielobarwnych kompozycji przy metodzie gęstego nakłuwania. Przyczyną tego rodzaju ingerencji we własny wygląd zwykle jest kwestia zwyczajowa, kulturowa lub historyczna.
W starożytnym Egipcie tatuaże znane były już od 3100 r.p.n.e. Wszystko zaczęło się od analizy dekoracji jakie wykonywało się na figurkach, które przypominały ludzi. Ciekawostką jest fakt, że jeden z najstarszych tatuaży odkryto na ciele 4000 letniej mumii, potomka z rodziny królewskiej. O bardzo długiej historii tatuażu świadczy również przykład ciała kobiety sprzed 2500 lat. Naukowcy oraz badacze związani z tym tematem twierdzą, że jej tatuaże pełniły funkcję typowo identyfikacyjną.
W Egipcie tatuaż był pewnego rodzaju ozdobą kobiet, które wykonywały zawód, gdzie ważną rolę odgrywało ciało. Należy do nich zawód tancerki, muzykantki oraz prostytutki. Bardzo częstym motywem wykonywanym przez kobiety był bóg Bes – opiekun tancerek oraz muzyki.
Dość charakterystycznym tatuażem polinezyjkim jest tzw. moko, który wykonuje się na twarzy. Jego rolą nie była funkcja reprezentatywna, jednak stanowiła pewnego rodzaju wizytówkę o osobie, która go posiadała. Oprócz symboliki przynależności do danego plemienia tatuaże oznaczały również pozycję społeczną. Tradycja mówiła, że nie każdy może posiadać tego rodzaju tatuaż, początkowo trzeba było na niego zasłużyć i udowodnić, że jest się jego godnym.
W Japonii zjawisko tatuowania ciała znane było już w średniowieczu i pełniło głównie rolę magiczną i religijną oraz świadczyło o pozycji społecznej danej osoby. W XVII wieku najczęściej tatuowały się gejsze, które chciały pochwalić się swoją profesją jednocześnie zwiększając w ten sposób swoją seksualność.
Dodatkowo tatuaże służyły również do celów penitencjarnych, które polegały na oznaczaniu przestępców.
Na przełomie XVIII i XIX wieku do tatuaży zaczęto wprowadzać walory estetyczne. Na skutek tego rzemieślnicy zyskali pozycję prawdziwych artystów. Warto podkreślić, że tego rodzaju moda ograniczała się jedynie do niższych klas społecznych.
Zanim w Europie stało się dobrze znane chrześcijaństwo, tatuaże były dość powszechne. Oznacza to, że za ich pomocą wyrażono przynależność do warstwy społecznej. Rzymianie uważali, że tatuowanie ciała nie przystoi obywatelom ich kraju. Wykorzystywali je głównie do piętnowania niewolników oraz przestępców. Ponadto tatuowano dobrze urodzonych arystokratów oraz wojowników, co świadczyło o ich wytrzymałości na ból. W okresie średniowiecza w Europie tatuowano również przestępców. Wykorzystywano to jako formę mniejszej kary cielesnej.
Warto podkreślić, że historia nowożytnego tatuażu rozpoczęła się wraz z epoką dużych odkryć geograficznych. Zjawisko tatuowania ciała w Europie zyskało duży rozgłos dzięki kapitanowi Jamesowi Cookowi. Rozpowszechnił on również słowo tatuaż oraz tatuowanie. Od tego momentu tatuaż stał się modny wśród żeglarzy, podróżników, przestępców, żołnierzy, a także członków tajnych organizacji politycznych.
W XIX wieku wykonywanie tatuażu stało się coraz bardziej popularne w wyższych warstwach społecznych. Oznacza to, że rozpowszechnienie tatuowania w środowisku arystokratycznym przyczyniło się do wzniesienia tej sztuki na wyższy poziom artystyczny.
Warto podkreślić, że tatuaż w trakcie wojen spełniał funkcje typowo identyfikacyjne. Podczas II wojny światowej żołnierze niemieccy tatuowali więźniom na przedramieniu literę oraz cyfrę. Pierwszy symbol oznaczał konwój, którym przyjechał skazany, zaś drugi był symbolem rozpoznawczym.
Po zakończeniu II wojny światowej tatuaż kojarzył się przede wszystkim z klasą robotniczą, gangami, stał się symbolem młodzieżowego buntu, a także kultury hipisowskiej oraz rockowej. Z biegiem czasu jego posiadanie oznaczało formę wyrazu artystycznego, mody oraz wyrazu własnej osobowości.
Pod koniec XX wieku doszło do rozkwitu tatuowania pod względem artystycznym. Nastąpił rozwój podczas, którego doszło do powstania wielu studiów tatuażu, w których dużą uwagę przywiązywano do wystroju wnętrza, sterylności narzędzi oraz jakości stosowanych barwników.
W Polsce w latach 80 XX wieku społeczność uważała, że każdy człowiek ma prawo samodzielnie decydować o swoim ciele. Od tego momentu tatuaż w Polsce przechodzi swój renesans, z kolei od nowego tysiąclecia uznaje się go jako sztukę na najwyższym poziomie. Obecnie tatuaże na ciele spełniają wiele funkcji, jednak ta najważniejsza obejmuje głównie temat dekoracyjny.
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ...Zobacz więcej... |
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki …Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Czym jest promieniowanie UVA i jak się przed nim chronić?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły