Stres a wygląd skóry

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Stres a wygląd skóry to często pojawiający się temat w jej pielęgnacji. Uważany za bodziec niekontrolowany, stanowi zagrożenie zarówno dla zdrowia psychicznego i fizycznego człowieka oraz jego wyglądu.

Stres a wygląd skóry

Stres

W czasie stresu uczestniczy układ współczulny, a także układ podwzgórze-przysadka-nadnercza czyli tzw. oś HPA. Układ współczulny aktywuje się natychmiast po zadziałaniu czynnika stresującego. Prowadzi to do pobudzenia nadnerczy i wydzielania adrenaliny i noradrenaliny. Należy podkreślić, że oś HPA aktywuje się dopiero po pewnym czasie, co przyczynia się do produkcji kortykoliberyny przez podwzgórze. Zjawisko to z kolei aktywuje przysadkę do syntezy kortykotropiny. Kortykotropina natomiast pobudza korę nadnerczy do syntezy kortyzolu – hormonu stresu.

Zobacz również: Fizjologia stresu.

Stres a wygląd skóry

Jak wiadomo skóra stanowi organ, który jest bezpośrednim odbiorcą reakcji stresowych. Jej głównym celem jest utrzymywanie homeostazy między wnętrzem organizmu, a jego środowiskiem zewnętrznym. Jako, że jest odbiorcą stresu wyposażona jest w swoiste receptory, które odpowiadają za zewnętrzne sygnały do rdzenia kręgowego, a następnie do mózgu.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

W związku z tym permanentne narażanie się na stres może wywoływać negatywne skutki w ogólnej kondycji cery. Do pierwszych objawów można zaliczyć świąd, pieczenie, nadwrażliwość oraz przesuszenie, które może prowadzić do nadmiernej produkcji sebum.

W wyniku zaburzeń przepływu krwi dochodzi również do zaburzeń w procesie oddychania komórkowego. Komórki skóry nie otrzymują dostatecznej ilości składników odżywczych, a także nie pozbywają się zbędnych produktów przemiany materii. Należy podkreślić, że kortyzol czyli hormon stresu przyczynia się do rozpadu kolagenu oraz innych białek skóry stanowiących jej główny element budulcowy. Charakteryzuje się on działaniem przeciwzapalnym. W związku z tym osłabia pracę układu odpornościowego, co przekłada się na zwiększoną podatność skóry na infekcje oraz zakażenia.

Warto zaznaczyć, że w wyniku działania stresu osłabieniu ulega płaszcz hydrolipidowy skóry, co prowadzi do obniżenia się jędrności naskórka oraz jego ścieńczenia. Cera staje się ziemista, przesuszona, widoczne stają się rozszerzone naczynia krwionośne oraz zmarszczki. Z kolei gruczoły łojowe chcą wyrównać poziom lipidów co przyczynia się do nadprodukcji sebum, a w efekcie do zmian o podłożu trądzikowym.

Zobacz również: Trądzik pospolity – rodzaje, objawy, leczenie.

Podsumowanie

Stres oraz sytuacje z nim związane stanowią jedno z największych zagrożeń cywilizacyjnych XXI wieku. Warto wiedzieć, że 25% chorób dermatologicznych wykazuje podłoże psychiczne. Krótki stres wpływa na organizm motywująco, przez co stymuluje układ hormonalny. Z kolei jego permanentne występowanie może przyczynić się do zaburzeń ze strony układu immunologicznego, opóźniać procesy gojenia się ran oraz nasilić ryzyko rozwoju dermatoz. Podczas silnego stresu oprócz odpowiedniej pielęgnacji skóry należy zatroszczyć się również o organizm od wewnątrz, korzystając między innymi z odpowiednich technik relaksacyjnych.

Bibliografia

  1. Pawlicka M., Kosmetologia Estetyczna, Wpływ stresu na wygląd skóry, 4/2019.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

3 Responses

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *