Sposoby usuwania modzeli

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Sposobów usuwania modzeli jest wiele, dzięki szerokiemu rozwojowi kosmetologii oraz kierunku pokrewnego jakim jest podologia. Prawidłowe usunięcie zmian gwarantuje gładką powierzchnię stóp, a co za tym idzie komfort w codziennym poruszaniu się.

Sposoby usuwania modzeli

Skóra podeszwy stóp

Skóra podeszwy stóp codziennie narażona jest na uciski, otarcia lub uszkodzenia. Naturalną reakcją obronną organizmu na tego rodzaju mechanizmy jest powstawanie tzw. biologicznych opatrunków, których celem jest ochrona miejsc poddawanych intensywnym obciążeniom. Końcowym etapem tego zjawiska jest produkcja nadmiernej ilości korneocytów, które tworzą barierę chroniącą przed migracją nowych komórek rogowych naskórka.

Modzele

Modzele to patologiczne zmiany skórne objawiające się mocno odgraniczonym pogrubieniem, a także nadmiernym oraz lokalnym gromadzeniem się warstwy rogowej naskórka. Inaczej mówiąc modzel to ognisko o charakterze hyperkeratozy, które lokalizuje się na wyniosłościach kostnych podeszwowej strony stóp.

Modzele zwykle przybierają formę kolistych zmian, które posiadają szary, ziemisty lub żółty kolor. Ból w przypadku występowania modzeli jest bardzo niewielki, co oznacza, że obszary objęte modzelami powszechnie uznawane są jako bezbolesne.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zmiany lokalizują się przede wszystkim w miejscach urazu mechanicznego, do których zalicza się guz piętowy, zewnętrzna strona palucha, boczne krawędzie stopy, a także centralna część przodostopia.

Etiopatogeneza

Główną przyczyną powstawania modzeli jest permanentny, nieustający ucisk, obciążenie oraz tarcie na określone obszary podeszwy stopy, szczególnie w miejscach występowania wyniosłości kostnych. Zmiany w postaci modzeli powstają więc na skutek noszenia źle dobranego obuwia, wrodzonej skłonności do nadmiernego rogowacenia, a także zaburzeń nerwowo-troficznych w przebiegu chorób neurologicznych.

Czynnikami predysponującymi są:

  • długie kości śródstopia;
  • pronacja stóp;
  • supinacja stóp;
  • nieprawidłowe ustawienie kości śródstopia;
  • nieprawidłowy chód;
  • nadmierne pozbywanie się martwego naskórka z podeszwy stóp.

Zobacz również: Nadpronacja.

Sposoby usuwania modzeli

Istotnym aspektem pielęgnacyjnym w przypadku występowania modzeli jest systematyczność. Bardzo ważne jest usuwanie zmian produktami o działaniu keratolitycznym, złuszczającym oraz zmiękczającym na bazie kwasu salicylowego oraz mlekowego. Nie bez znaczenia jest także równomierny rozkład sił na stopach oraz ochrona miejsc newralgicznych m.in. ortezą, która będzie spełniać funkcje opatrunku odciążającego oraz amortyzującego.

Plan terapii usuwania modzeli

  • usunięcie modzeli w przebiegu kilku wizyt w ograniczonych odstępach czasu;
  • w przypadku suchej skóry stóp specjalista może zalecić stosowanie odpowiednich preparatów o działaniu nawilżającym;
  • specjalista powinien udzielić wszystkich niezbędnych informacji m.in. na temat obuwia jakie powinna nosić pacjentka, prewencji układu kostnego, krwionośnego oraz mięśniowego.

Zalecenia pielęgnacyjne

  • rezygnacja z noszenia obuwia na wysokim obcasie;
  • korzystanie z obuwia posiadającego odpowiednie podbicie, które będzie amortyzować wstrząsy;
  • korzystanie z indywidualnie dobranych ortez;
  • zapewnienie odpowiedniego poziomu nawilżenia skórze stóp;
  • korzystanie z peelingów raz w tygodniu.

Bibliografia

  1. Sekita-Pilch M., Kosmetologia Estetyczna, Usuwanie modzeli i hyperkeratozy tyłostopia – techniki podologiczne, 6/2016.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *