Promieniowanie UV a stylizacja paznokci

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Promieniowanie UV oraz jego działanie od dawna wywołuje wiele spekulacji. Szczególne zainteresowanie wywiera wśród kobiet korzystających z zabiegów stylizacji paznokci, które wymagają zastosowania lampy emitującej promieniowanie ultrafioletowe.

Promieniowanie UV a stylizacja paznokci

Manicure hybrydowy oraz inne metody stylizacji paznokci z jednej strony stały się wyznacznikiem statusu społecznego, z drugiej zaś zapewniają wygodę oraz estetyczny wygląd całej dłoni. Zabiegi tego rodzaju cieszą się dużą popularnością nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale również w samej Europie. Dlatego powoli wykluczają z gabinetów kosmetycznych tradycyjne lakiery do paznokci.

W celu wykonania zabiegu jakim jest manicure hybrydowy czy przedłużanie paznokci żelem niezbędne jest zastosowanie lampy UV. Utwardza ona masę budującą płytkę paznokciową, jak i sam lakier. W ostatnich latach temat tych urządzeń stał się powodem wielu spekulacji głoszących negatywne działanie na skórę dłoni oraz samych paznokci.

Należy wspomnieć iż w 2009 roku pojawiła się wzmianka opisująca przypadek dwóch kobiet, u których pojawił się rak kolczystokomórkowy skóry SCC po stronie grzbietowej dłoni. Obie te sytuacje połączył fakt regularnego korzystania przez panie z zabiegów manicure hybrydowego bądź stylizacji paznokci wywołując nie małe zamieszanie w świecie nauki. Wyniki badań, które wówczas przeprowadzono nad szkodliwym działaniem promieni emitowanych przez lampy UV wykazały, że właściwe korzystanie z tego rodzaju urządzeń nie zwiększa w znacznym stopniu ryzyka wystąpienia nowotworu skóry. Wciąż przeprowadza się badania w tym zakresie.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Działanie promieniowania UV na skórę

Promieniowanie UVA, które posiada najdłuższy zakres fal docierając do głębokich warstw skóry powoduje uszkodzenie jej komórek. Przyspiesza także proces jej starzenia się. Jak się okazuje płytka paznokciowa bardzo dobrze chroni się przed jego działaniem, bowiem przenikalność jej dla promieniowania UVA określa się na poziomie 2,5%. Z pewnością zjawisko to może być odzwierciedleniem dla skóry, która chroniona jest filtrem słonecznym o faktorze 40 SPF. Okazuje się również, że skóra grzbietowej części dłoni jest 3,5 razy bardziej uodporniona na działanie promieni UVA niż skóra twarzy.

Regularna oraz nadmierna ekspozycja skóry na działanie promieni UVA powoduje stan zapalny w skórze właściwiej. Ten z kolei przyczynia się do powstania zmian degeneracyjnych. Są one ściśle związane z uwolnieniem się prozapalnych cytokin wywołujących aktywację enzymów proteolitycznych, które odpowiedzialne są za uszkodzenia struktur tj. kolagen, elastyna czy naczynia krwionośne. W związku z tym przekłada się to na zaburzenia krążenia oraz deformację włókien kolagenowych i elastynowych.

Należy podkreślić, że promieniowanie UVA wykazuje większe działanie mutagenne niż promieniowanie UVB.

Wskazówka

Działanie mutagenne opiera się na tworzeniu się reaktywnych form tlenu, a także stresu oksydacyjnego. Cząsteczki te przyczyniają się do uszkodzeń łańcucha DNA poprzez zmiany jakie zachodzą w zasadach azotowych oraz pęknięcia nośników informacji genetycznej.

Podsumowanie

Promieniowanie UVA ze względu na najdłuższy zakres fali warunkuje 95% promieniowania jakie dociera na naszą planetę. Ponadto należy podkreślić, że siła jego działania nie zmienia się od pory roku. Oznacza to, że każdy z nas narażony jest na jego działanie w takim samym stopniu. Jak wspomniano wcześniej przeprowadzono badania po sytuacji wystąpienia choroby nowotworowej u obu kobiet. Wyniki wykazały niski procent oddziaływania na skórę oraz płytkę paznokciową lamp emitujących promienie UV. Istnieje przekonanie, że odpowiednie stosowanie tego rodzaju urządzeń nie wpływa znacząco na rozwój nowotworów skóry. Ponadto uważa się, że ilość promieniowania słonecznego jakie absorbuje skóra podczas spaceru czy jazdy na rowerze jest większa niż podczas zabiegu manicure wykonywanego w gabinecie kosmetycznym.

Bibliografia

  1. Łęcki A., Sapór A., Wpływ promieniowania UV stosowanego podczas stylizacji paznokci na skórę dłoni, Kosmetologia Estetyczna, 6/2019.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *