Profilaktyka kończyn dolnych – co warto wiedzieć?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Profilaktyka kończyn dolnych jest tematem bardzo istotnym jeśli chcemy cieszyć się ich zdrowiem. Obejmuje nie tylko właściwą pielęgnację, ale również prowadzenie regularnej aktywności fizycznej oraz zdrowych nawyków. Na czym warto więc dodatkowo skupić się w profilaktyce kończyn dolnych?

Profilaktyka kończyn dolnych - co warto wiedzieć?

Właściwa higiena oraz profilaktyka kończyn dolnych odgrywa znaczącą rolę w ich późniejszej kondycji oraz wyglądzie. Jak wiadomo stopy jak i całe kończyny dolne w ciągu całego dnia narażone są na ogromny wysiłek i dyskomfort, który uwarunkowany jest trybem naszego życia oraz rodzajem wykonywanej pracy.

Profilaktyka kończyn dolnych

Jednym z podstawowych czynników warunkujących dbałość oraz higienę nóg jest noszenie odpowiednio dopasowanego, przewiewnego, lekkiego i przede wszystkim wygodnego obuwia. Unikać należy butów o zwężonych noskach, ponieważ przyczynia się to do deformacji stóp w obrębie palców. Kolejnym aspektem jest wybieranie skarpetek wykonanych z przewiewnych materiałów. Pozwala to na swobodne odparowywanie potu, dodatkowo zapobiega infekcjom grzybiczym lub bakteryjnym stóp oraz paznokci, a także chroni skórę przed pojawieniem się przykrego zapachu.

W przypadku występowania wady stóp jaką jest m.in. płaskostopie istotne jest, aby korzystać z wkładek ortopedycznych.

Profilaktyka kończyn dolnych obejmuje również pielęgnację skóry. Ważne, aby nie zapominać o jej nawilżaniu oraz unikaniu urazów mechanicznych. Przesuszony naskórek szybciej się starzeje i przede wszystkim nie wygląda estetycznie. Właściwa pielęgnacja kończyn dolnych to również wykonywanie regularnych kąpieli z wykorzystaniem mydła o właściwościach przeciwbakteryjnych. Taki zabieg nie tylko doskonale odpręża, ale również zapewnia uczucie świeżości, zapobiega infekcjom skórnym oraz likwiduje nieprzyjemny zapach stóp.

Po wykonaniu kąpieli skórę należy dokładnie wytrzeć do sucha, szczególnie jeśli chodzi o przestrzenie między palcami. Po osuszeniu zaleca się zastosowanie kremu o właściwościach przeciwpotnych, zmiękczających, przeciwgrzybiczych, przeciwzapalnych, a także dezodorantów i talków na ewentualne odparzenia.

Pielęgnacją uzupełniającą mogą być m.in. masaże wirowe stóp, zabieg pedicure oraz usuwanie nadmiernego owłosienia.

Profilaktyka kończyn dolnych obejmuje również gimnastykę stóp, do której zalicza się:

  • chodzenie na czubkach palców z rękoma uniesionymi nad głową;
  • chodzenie w pozycji przysiadu;
  • skakanie przez skakankę;
  • siedzenie na podłodze i sięganie po chusteczkę palcami stóp;
  • chodzenie na zmianę, raz na palcach, raz na piętach;
  • wykonywanie kółek wyprostowaną nogą, wspomagając się krzesłem.

Aby ćwiczenia przynosiły oczekiwane efekty należy wykonywać je codziennie w odpowiedniej ilości, a także w sposób regularny.

Kosmetyki do pielęgnacji stóp

Obecnie na rynku kosmetycznym występuje wiele rodzajów preparatów przeznaczonych do pielęgnacji stóp. Ich celem jest m.in. zapobieganie defektom skóry jakim jest przesuszenie czy powstawanie pęknięć lub rozpadlin.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Wśród preparatów kosmetycznych do pielęgnacji stóp można wyróżnić:

  • kremy nawilżające i natłuszczające;
  • maści na odciski;
  • sól do kąpieli;
  • mydła;
  • kremy i emulsje;
  • dezodoranty;
  • talk kosmetyczny;
  • preparaty przeciwgrzybicze;
  • peelingi do stóp;
  • maski do stóp.

1. Kremy nawilżające i natłuszczające.

Ich celem jest zmiękczanie naskórka, a także zmniejszanie objawów pieczenia oraz zmęczenia stóp. Zwykle w ich skład wchodzą wyciągi ziołowe oraz witaminy.

2. Maści na odciski.

Tego rodzaju preparaty zaleca się stosować dwa razy dziennie. Po upływie tego czasu odcisk można usunąć wraz z korzeniem. Preparaty tworzone są na bazie kwasu salicylowego, który rozpuszcza twarde skupiska komórek naskórka.

3. Sól do kąpieli.

Jej składniki aktywne posiadają bardzo przyjemny zapach, które wpływają na wygładzenie, odżywienie i ujędrnienie skóry.

4. Mydła.

Pozytywnie oddziałują na szorstką i zrogowaciałą skórę. Niektóre mydła wykazują działanie antyseptyczne, przeciwgrzybicze i dezynfekujące.

5. Kremy i emulsje.

Stanowią źródło składników odżywczych i są bardzo łatwo absorbowane przez skórę. Dzięki tego rodzaju preparatom skóra staje się gładka, miękka oraz elastyczna. Niektóre produkty wykazują działanie przeciwobrzękowe oraz zapobiegają poceniu się stóp.

6. Dezodoranty.

Dezodoranty to środki zapobiegające poceniu się skóry, które można stosować każdego dnia po umyciu i osuszeniu skóry.

7. Talk.

Wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, zapobiega nadmiernemu poceniu się skóry oraz jej nieprzyjemnemu zapachowi.

8. Preparaty przeciwgrzybicze.

W ich skład wchodzą wyciągi roślinne oraz mentol. Łagodzą świąd, pieczenie, a także zapewniają uczucie delikatnego chłodu. Aby stosowanie preparatów przeciwgrzybiczych przyniosło oczekiwane rezultaty należy stosować je regularnie.

9. Peelingi do stóp.

Zawierają aminokwasy, proteiny, olejki eteryczne oraz drobinki złuszczające. Peelingi wykazują przede wszystkim działanie oczyszczające, złuszczające, wygładzające i odżywcze. Kosmetyki tego typu przygotowują skórę do nałożenia kolejnych środków pielęgnacyjnych np. w postaci maski bądź serum.

10. Maski do stóp.

Nakłada się je tuż po wykonaniu peelingu, kiedy skóra jest oczyszczona i przygotowana na przyjęcie składników aktywnych ze skoncentrowanych preparatów kosmetycznych. Maski do stóp wzmacniają procesy odnowy i regeneracji skóry, a składniki aktywne wnikając w jej głębokie warstwy zapewniają stopom kompleksowe odżywienie i wygładzenie.

Bibliografia

1. Dylewska – Grzelakowska J., Kosmetyka Stosowana, Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1999.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *