Preparaty do dezynfekcji to związki o działaniu biobójczym. Ich głównym zadaniem jest niszczenie drobnoustrojów lub hamowanie ich wzrostu zarówno na skórze jak i powierzchniach abiotycznych. Ze względu na silny charakter działania ich częste stosowanie może negatywnie odbijać się na kondycji skóry dłoni.
Preparaty do dezynfekcji
Preparaty do dezynfekcji muszą zawierać co najmniej jedną substancję czynną. Przeznaczona jest ona do niszczenia, odstraszania lub unieszkodliwiania drobnoustrojów, w wyniku działania chemicznego lub biologicznego.
Związki, które służą do zmniejszania liczby mikroorganizmów na skórze noszą nazwę środków antyseptycznych. Oddziałują one na drobnoustroje bez wpływu na tkanki, na które zostały zaaplikowane. Warto podkreślić, że w walce z bakteriami, grzybami oraz wirusami są bardziej skuteczne od mydła. Nie usuwają jednak zabrudzeń z powierzchni skóry.
Wskazówka
Zgodnie z prawem farmaceutycznym preparaty do dezynfekcji uznawane są za środki lecznicze.
Środki do dezynfekcji dopuszczone do stosowania na terenie Polski muszą być wpisane do rejestru wyrobów medycznych oraz podmiotów odpowiedzialnych za wprowadzenie do obrotu.
Wskazówka
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia środki dezynfekcyjne zaliczane są do grupy substancji niebezpiecznych. Podlegają przez to regulacjom prawnym, które odnoszą się do postępowania ze środkami chemicznymi.
Zarówno w gabinetach kosmetycznych jak i innych placówkach medycznych środki do dezynfekcji rąk powinny wykazywać potwierdzoną skuteczność, a także odpowiednią jakość. Bardzo często w ich składzie występuje triclosan lub parabeny, które przy dłuższym stosowaniu mogą skumulować się w skórze.
Dodatkowo, należy nadmienić, że zbyt długie stosowanie tego samego preparatu odkażającego może wywołać wzrost odporności na drobnoustroje. Oznacza to, że powinny być one zmieniane co pewien okres czasu. Zmiana ta powinna dotyczyć przede wszystkim substancji czynnych.
Mechanizm działania preparatów do dezynfekcji
Działanie preparatów do dezynfekcji obejmuje wiele różnorodnych mechanizmów i uwarunkowane jest rodzajem danego środka.
Należy pamiętać, że preparaty do dezynfekcji nie są środkami myjącymi. W związku z tym zaleca się korzystać z nich wyłącznie wtedy gdy istnieje taka konieczność. Warto również odróżniać sytuacje, w której należy ręce umyć, a kiedy je zdezynfekować.
Dezynfekowanie rąk należy wykonywać w określonych sytuacjach:
- przed i po kontakcie z każdym klientem w gabinecie kosmetycznym;
- po kontakcie z materiałem potencjalnie zakaźnym;
- przed założeniem rękawiczek jednorazowych oraz po ich zdjęciu;
- przed rozpoczęciem pracy;
- po zranieniu;
- przed każdym zabiegiem inwazyjnym.
Aby dezynfekcja dłoni przebiegła w sposób prawidłowy należy wcześniej umyć ręce wodą z mydłem pamiętając o stronie dłoniowej, grzbietowej oraz przestrzeniach między palcami. Mycie rąk powinno trwać co najmniej 30 sekund. Dezynfekcję rąk należy wykonać poprzez wcieranie preparatu alkoholowego w ilości 3 ml. Podczas dezynfekcji należy mieć dobrze osuszone dłonie, ponieważ środek naniesiony na wilgotną powierzchnię skóry ulega rozcieńczeniu co prowadzi do zmniejszonej jego skuteczności.
Preparaty do dezynfekcji – wpływ na stan skóry
Korzyści jakie niosą za sobą środki do dezynfekcji rąk to istotna rzecz. Nie należy jednak zapominać, że są to związki chemiczne, potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia.
Oprócz korzyści niosą za sobą ryzyko wystąpienia negatywnych skutków ubocznych. Wśród nich wyróżnia się uszkodzenia struktury skóry, podrażnienia, wystąpienie reakcji alergicznych, zaczerwienienie czy wyprysk na dłoniach.
Wystąpienie choroby o charakterze reakcji zapalnej wynika oczywiście z oddziaływań pomiędzy skórą, a czynnikami drażniącymi i uwarunkowana jest wrażliwością skóry osoby stosującej dany środek. Związki drażniące występujące w preparatach do dezynfekcji mogą wywoływać zmiany w strukturach komórek skóry, a także mogą przyczyniać się do naruszenia błon komórkowych keratynocytów, prowadząc do uwolnienia z nich mediatorów stanu zapalnego.
Wysokie stężenia preparatów do dezynfekcji, a także długa ekspozycja na działanie tego rodzaju środków powoduje reakcję z podrażnienia, która najczęściej ogranicza się do miejsca stosowania substancji. Reakcje z podrażnienia mogą przybierać formę obiektywną oraz subiektywną. Postać obiektywna charakteryzuje się obecnością miejscowego stanu zapalnego z zaczerwienieniem oraz złuszczaniem naskórka. Subiektywna z kolei wywołuje wyłącznie świąd skóry i pieczenie bez wyraźnych zmian w wyglądzie naskórka.
Do najczęściej występujących problemów skórnych w wyniku stosowania środków do dezynfekcji zalicza się wyprysk rąk, reakcje alergiczne, nadmierne przesuszenie z występującym uszkodzeniem płaszcza hydrolipidowego, kandydoza, przyspieszone starzenie się.
Podsumowanie
Dezynfekcja rąk to ważny element pracy kosmetologów oraz innych zawodów medycznych. Na rynku występuje szeroki wybór preparatów, które w ostatnich miesiącach stosuje się wyjątkowo często. Korzystanie z nich niestety nie jest obojętne dla zdrowia oraz stanu skóry. W wyniku ich stosowania dochodzi do przykrych działań niepożądanych. Jednak odpowiednio dostosowana pielęgnacja po dezynfekcji skóry dłoni stanowi kluczowy element redukcji ich wystąpienia.
Bibliografia
- Balwierz R., Respondek k., Sarecka-Hujar B., Klama-Baryła A., Kurek-Górecka A., Dzierżewicz Z., Kosmetologia Estetyczna, Środki dezynfekcyjne i ich wpływ na stan skóry, 2/2018.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
Jedna odpowiedź
Bardzo ciekawy wpis. Sama mam problem, bo od kiedy często dezynfekuję dłonie to później mam suchą skórę. Mój mąż natomiast od maseczki ma wysuszoną skórę koło nosa i pod okiem. Tyle już maseczek przetestował, a problem nie znika.