Preparaty dezynfekujące a stan skóry dłoni

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Preparaty dezynfekujące stosowane w dużych ilościach oraz z nadmierną częstotliwością mogą zaburzyć płaszcz hydrolipidowy skóry. Należy podkreślić, że skóra grzbietu dłoni jest znaczniej bardziej wrażliwa na działanie czynników środowiska zewnętrznego niż skóra strony dłoniowej.

Preparaty dezynfekujące a stan skóry dłoni

Zarówno mycie rąk jak i ich dezynfekcja to bardzo ważny czynnik bezpieczeństwa stosowany w zawodach medycznych oraz paramedycznych. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określiła dokładne wytyczne, które dotyczą tematu utrzymywania higieny dłoni podczas kontaktu z pacjentem bądź klientem. Jednym z głównych założeń jej jest niewystarczalny fakt stosowania wyłącznie mydła i preparatów na bazie alkoholu.

Preparaty dezynfekujące a stan skóry dłoni

Produkty stosowane do dezynfekcji wykorzystywane są w celu usunięcia drobnoustrojów, a także ich form przetrwalnikowych. Niestety, podczas ich stosowania oprócz szkodliwych mikroorganizmów usuwana jest z powierzchni naskórka naturalna, ochronna warstwa zwana płaszczem hydrolipidowym skóry, a także jej flora bakteryjna. W wyniku tego dochodzi do nadmiernego jej przesuszenia i nadwrażliwości, która nastąpiła w wyniku penetracji alergenów w głąb skóry właściwej.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Do najczęściej występujących zmian skórnych po użyciu środków dezynfekujących zalicza się zaczerwienienie, suchość, świąd, a także wydłużony czas gojenia się uszkodzeń naskórka. Zmiany przyczyniające się do dyskomfortu lokalizują się na grzbietach dłoni oraz w okolicach międzypalcowych.

Problem suchości skóry w wyniku stosowania środków dezynfekujących może pojawić się u każdego, bez względu na płeć czy wyjściową kondycję skóry. Bardzo często jednak to wiek jest czynnikiem predysponującym do częstego występowania zjawiska suchej skóry dłoni.

Profilaktyka skóry dłoni

Głównym czynnikiem w profilaktyce skóry dłoni jest jej nawilżanie oraz natłuszczanie. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów preparatów zawierających w swym składzie naturalne lipidy, które w umiarkowanym stopniu będą uzupełniać ich niedobry w skórze, a także jednocześnie chronić przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Podsumowanie

Profilaktyka oraz prewencja skóry dłoni przed zastosowaniem środków dezynfekujących odgrywa kluczowe znaczenie w utrzymaniu jej odpowiedniej kondycji. Ważna jest również częstotliwość oraz ilość preparatu jaka jest aplikowana na dłonie. Korzystanie z nich zbyt często oraz w nadmiernych ilościach mimo profilaktyki może uszkodzić naturalną barierę naskórkową wywołując efekt przesuszenia i podrażnienia skóry.

Bibliografia

  1. Prociewicz K., Zioła A., Zbiciak-Nylec M., Paździora P., Wcisło-Dziadecka D., Kosmetologia Estetyczna, Wpływ środków dezynfekujących na skórę rąk, 3/2017.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *