Pielęgnacja włosów w ciąży to temat istotny, ponieważ w tym wyjątkowym czasie kosmyki pod wpływem hormonów zachowują się inaczej niż zwykle. Włosy kręcone mogą zacząć się prostować, a proste kręcić. Ponadto mogą się puszyć, wysuszać, a nawet wypadać. Jak więc właściwie dbać o włosy, aby w ciąży cieszyć się ich dobrą kondycją?
Pielęgnacja włosów w ciąży
Wysoki poziom estrogenów u kobiet w ciąży sprawia, że włosy przebywają w fazie wzrostu. Oznacza to, że powinny być gęstsze, grubsze, bardziej błyszczące i mocniejsze. Jednak czy zawsze tak jest? Niestety każdy organizm jest inny, w związku z tym inaczej reaguje na różnego rodzaju czynniki. Tak jest również w przypadku włosów.
W czasie ciąży może więc nasilić się zjawisko przesuszenia włosów i odwrotnie, włosy mogą zacząć intensywnie przetłuszczać się, a nawet wypadać. Jak więc powinna przebiegać właściwa pielęgnacja kosmyków w ciąży, aby móc cieszyć się ich niezawodnym wyglądem?
1. Przetłuszczające się włosy.
To jak zachowują się włosy w dużej mierze zależy od trymestru ciąży. W pierwszych tygodniach, ze względu na zwiększoną produkcję sebum skóry, może nasilić się ich przetłuszczanie. Jest to moment, kiedy zaleca się stosowanie szamponów oraz odżywek tylko i wyłącznie z takim przeznaczeniem. Cenną wskazówką jest fakt, że włosy w ciąży zaleca się myć w letniej wodzie w odstępie dwu-trzy tygodniowym.
W trakcie mycia należy jednak pamiętać, aby nie masować skóry zbyt intensywnie, aby nie aktywować jej do jeszcze większej produkcji łoju. W przypadku włosów przetłuszczających się zaleca się również korzystanie z ziołowych płukanek na bazie pokrzywy lub rumianku.
2. Łamiące się i przesuszone włosy.
W czasie ciąży włosy mogą również dodatkowo przesuszać się, a w efekcie łamać. Jednak brak równowagi wodnej można wyrównać za pomocą olejku z wiesiołka czy olejku jojoba. Ponadto na nawilżenie włosów wpływa również kolagen oraz panthenol.
Mycie włosów suchych nie powinno być wykonywane częściej niż dwa razy w tygodniu. Zaś po umyciu poleca się stosowanie odżywek oraz balsamów o właściwościach nawilżających.
3. Zabiegi farbowania i rozjaśniania włosów.
Temat zabiegów farbowania włosów w ciąży wciąż budzi wiele kontrowersji. Jednak dla bezpieczeństwa, zabiegów tego rodzaju oraz płynów do trwałej ondulacji, powinny szczególnie unikać kobiety w pierwszym trymestrze ciąży. Amoniak w nich obecny wykazuje bowiem zdolność przenikania do krwiobiegu, a następnie do łożyska. Ponadto unikanie farbowania włosów zaleca się ze względu na możliwość wystąpienia reakcji uczuleniowej. Jeśli natomiast zmiana koloru włosów jest konieczna, warto zastosować wówczas delikatne szampony lub pianki koloryzujące oraz naturalne metody utrwalające kolor włosów.
4. Wypadanie włosów.
Z racji tego, że każdy organizm jest inny, u niektórych kobiet w ciąży może pojawić się wypadanie włosów, choć stosunkowo częściej zdarza się to tuż po urodzeniu dziecka. Spowodowane jest to nagłym spadkiem estrogenów. Problem wypadania włosów u każdej z Pań może posiadać różny stopień nasilenia. Mimo to zaleca się stosowanie ziołowych płukanek, a nawet picie ziołowych naparów m.in. z pokrzywy. Ponadto na wzrost włosów duży wpływ ma biotyna, skrzyp polny oraz kompleks witamin z grupy B.
5. Łupież w ciąży.
Drugi trymestr ciąży to moment kiedy kondycja włosów ulega wyraźnej poprawie. Stają się wówczas zdecydowanie silniejsze oraz bardziej lśniące. Mimo to często dochodzi do problemów samej skóry głowy jakim jest m.in. łupież. W walce z nim skuteczny będzie wyciąg z czarnej rzepy, samodzielnie wykonywane płukanki z pokrzywy oraz nafta kosmetyczna.
Podsumowanie
Pielęgnacja włosów w ciąży opiera się na różnych czynnościach, które uwarunkowane są obecną kondycją kosmyków. Mimo to, bez względu na stan włosów pielęgnacja włosów w ciąży powinna:
- być odpowiednio skierowana do potrzeb włosów;
- bazować na delikatnych, najlepiej naturalnych preparatach;
- sprawić, że poczujemy się piękne i zadbane.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... | |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |