
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Pielęgnacja włosów w ciąży to temat istotny, ponieważ w tym wyjątkowym czasie kosmyki pod wpływem hormonów zachowują się inaczej niż zwykle. Włosy kręcone mogą zacząć się prostować, a proste kręcić. Ponadto mogą się puszyć, wysuszać, a nawet wypadać. Jak więc właściwie dbać o włosy, aby w ciąży cieszyć się ich dobrą kondycją?
Wysoki poziom estrogenów u kobiet w ciąży sprawia, że włosy przebywają w fazie wzrostu. Oznacza to, że powinny być gęstsze, grubsze, bardziej błyszczące i mocniejsze. Jednak czy zawsze tak jest? Niestety każdy organizm jest inny, w związku z tym inaczej reaguje na różnego rodzaju czynniki. Tak jest również w przypadku włosów.
W czasie ciąży może więc nasilić się zjawisko przesuszenia włosów i odwrotnie, włosy mogą zacząć intensywnie przetłuszczać się, a nawet wypadać. Jak więc powinna przebiegać właściwa pielęgnacja kosmyków w ciąży, aby móc cieszyć się ich niezawodnym wyglądem?
To jak zachowują się włosy w dużej mierze zależy od trymestru ciąży. W pierwszych tygodniach, ze względu na zwiększoną produkcję sebum skóry, może nasilić się ich przetłuszczanie. Jest to moment, kiedy zaleca się stosowanie szamponów oraz odżywek tylko i wyłącznie z takim przeznaczeniem. Cenną wskazówką jest fakt, że włosy w ciąży zaleca się myć w letniej wodzie w odstępie dwu-trzy tygodniowym.
W trakcie mycia należy jednak pamiętać, aby nie masować skóry zbyt intensywnie, aby nie aktywować jej do jeszcze większej produkcji łoju. W przypadku włosów przetłuszczających się zaleca się również korzystanie z ziołowych płukanek na bazie pokrzywy lub rumianku.
W czasie ciąży włosy mogą również dodatkowo przesuszać się, a w efekcie łamać. Jednak brak równowagi wodnej można wyrównać za pomocą olejku z wiesiołka czy olejku jojoba. Ponadto na nawilżenie włosów wpływa również kolagen oraz panthenol.
Mycie włosów suchych nie powinno być wykonywane częściej niż dwa razy w tygodniu. Zaś po umyciu poleca się stosowanie odżywek oraz balsamów o właściwościach nawilżających.
Temat zabiegów farbowania włosów w ciąży wciąż budzi wiele kontrowersji. Jednak dla bezpieczeństwa, zabiegów tego rodzaju oraz płynów do trwałej ondulacji, powinny szczególnie unikać kobiety w pierwszym trymestrze ciąży. Amoniak w nich obecny wykazuje bowiem zdolność przenikania do krwiobiegu, a następnie do łożyska. Ponadto unikanie farbowania włosów zaleca się ze względu na możliwość wystąpienia reakcji uczuleniowej. Jeśli natomiast zmiana koloru włosów jest konieczna, warto zastosować wówczas delikatne szampony lub pianki koloryzujące oraz naturalne metody utrwalające kolor włosów.
Z racji tego, że każdy organizm jest inny, u niektórych kobiet w ciąży może pojawić się wypadanie włosów, choć stosunkowo częściej zdarza się to tuż po urodzeniu dziecka. Spowodowane jest to nagłym spadkiem estrogenów. Problem wypadania włosów u każdej z Pań może posiadać różny stopień nasilenia. Mimo to zaleca się stosowanie ziołowych płukanek, a nawet picie ziołowych naparów m.in. z pokrzywy. Ponadto na wzrost włosów duży wpływ ma biotyna, skrzyp polny oraz kompleks witamin z grupy B.
Drugi trymestr ciąży to moment kiedy kondycja włosów ulega wyraźnej poprawie. Stają się wówczas zdecydowanie silniejsze oraz bardziej lśniące. Mimo to często dochodzi do problemów samej skóry głowy jakim jest m.in. łupież. W walce z nim skuteczny będzie wyciąg z czarnej rzepy, samodzielnie wykonywane płukanki z pokrzywy oraz nafta kosmetyczna.
Pielęgnacja włosów w ciąży opiera się na różnych czynnościach, które uwarunkowane są obecną kondycją kosmyków. Mimo to, bez względu na stan włosów pielęgnacja włosów w ciąży powinna:
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły