Pielęgnacja w czasie ciąży i laktacji to temat często pojawiający się w gabinetach kosmetycznych. W tym okresie w organizmie kobiety zachodzi wiele różnorodnych procesów, których celem jest zapewnienie jak najlepszych warunków dla rozwijającego się płodu. W kolejnym etapie jakim jest laktacja, ciało kobiety również podlega wielu zmianom przygotowujących matkę do nowego trybu życia oraz obowiązków.
Pielęgnacja w czasie ciąży i laktacji
Wszystkie zmiany jakie zachodzą w organizmie kobiety w czasie ciąży wewnętrzne jak i zewnętrzne są zapoczątkowane zwiększoną lub obniżoną aktywnością hormonów (estrogenów, progesteronu, gonadotropiny kosmówkowej, hormonu luteinizującego, oksytocyny, prolaktyny oraz androgenów). W profilaktyce zmian w wyglądzie ciała duże znaczenie odgrywa pielęgnacja skóry, włosów oraz paznokci. Na uwagę zasługuje również dobór odpowiedniej jakości kosmetyków, w taki sposób, aby były skuteczne i jednocześnie bezpieczne. Jednak, aby spełniały swoje funkcje powinny być poparte regularną pielęgnacją domową oraz gabinetową.
1. Pielęgnacja włosów.
Gospodarka hormonalna, która ulega rozregulowaniu w trakcie ciąży oraz laktacji wykazuje duży wpływ na kondycję włosów. Estrogeny sprawiają, że włosy stają się gęste, mocne, zaś w sytuacji kiedy ich poziom zmniejsza się, zwiększa się wypadanie włosów oraz zauważalna jest ich słabsza kondycja.
Oznacza to, że w tym wyjątkowym dla kobiety czasie zaleca się mycie włosów szamponami łagodzącymi zawierającymi naturalne składniki, ponieważ zbyt duża ilość sztucznych komponentów może wywołać podrażnienie skóry głowy, łupież lub reakcję alergiczną.
Decydując się na zakup szamponu warto zwrócić uwagę na zapach kosmetyku. Duży procent preparatów kosmetycznych wykazuje intensywny zapach, przez co mogą być nie wskazane do pielęgnacji przez kobiety spodziewające się dziecka. Niektóre związki chemiczne mogą przenikać do pokarmu matki, wywołując ryzyko w zachowaniu całkowitego zdrowia dziecka.
Do najbezpieczniejszych składników naturalnych kosmetyków zalecanych w pielęgnacji kobiet w ciąży i okresie laktacji zalicza się:
- wyciąg z liści pokrzywy – polecany szczególnie dla włosów przetłuszczających się;
- brzoza – charakteryzuje się działaniem regenerującym i oczyszczającym;
- wyciąg z rumianku – wzmacnia strukturę włosów, wygładza, zmiękcza i nadaje połysk;
- ekstrakt z czarnej rzepy – wzmacnia włosy, zmniejsza objawy łupieżu;
- ekstrakt z cytryny, melona i grejpfruta – zmniejsza przetłuszczanie się włosów nie powodując przy tym przesuszenia skóry głowy.
Będąc w ciąży szczególnie należy uważać na związki typu:
- SLS – mocne, syntetyczne detergenty;
- EDTA – tzw. stabilizatory wykazujące właściwości drażniące;
- fenole – pochodne smoły węglowej przyczyniające się do wymiotów i nudności;
- chlorek amonu – stanowi przyczynę alergii oraz problemów skórnych;
- wyciąg z morszczyna pęcherzykowatego – wykazuje działanie nawilżające, regenerujące i ujędrniające.
2. Pielęgnacja biustu.
Już w pierwszych tygodniach ciąży zachodzą zmiany w wyglądzie piersi. Zwiększa się ich objętość, kształt, zaś rozmiar zmienia się kilkukrotnie. Oznacza to, że skóra biustu wymaga szczególnej pielęgnacji.
Warto podkreślić, że w pierwszym trymestrze piersi stają się tkliwe i znacznie bardziej wrażliwe na dotyk. Wszytko dlatego, że dochodzi do rozluźnienia tkanki łącznej, a także rozrostu komórek gruczołowych i zwiększenia objętości krwi oraz limfy.
W drugim trymestrze estrogeny przyczyniają się do rozszerzania naczyń krwionośnych, na skutek czego na powierzchni skóry mogą być wyraźnie zauważalne żyły. Brodawki na piersiach stają się bardziej wypukłe i ciemniejsze. Z kolei w trzecim trymestrze piersi są obrzmiałe i wciąż mogą zwiększać swój rozmiar, na skutek gromadzenia się w nich tkanki tłuszczowej.
Po narodzinach dziecka oraz uregulowaniu się procesu laktacji piersi powoli ulegają zmniejszeniu. Podczas karmienia ważne jest, aby nie przerywać tego nagle. Stopniowe odchodzenie od laktacji zapobiega pojawieniu się rozstępów na skórze.
Mimo to wiele kobiet po zakończeniu karmienia piersią zauważa utratę jędrności i elastyczności piersi. Dokładniej mówiąc gruczoł piersiowy zmniejsza się, jednak na jego miejscu pojawia się tkanka łączna oraz tłuszczowa.
W związku z tym już od pierwszych dni ciąży należy stosować kremy oraz balsamy o działaniu natłuszczającym, nawilżającym oraz zwiększającym elastyczność.
Wśród najbezpieczniejszych składników produktów kosmetycznych poprawiających wygląd piersi wyróżniamy:
- olejek migdałowy – natłuszcza oraz zwiększa elastyczność;
- kwas hialuronowy – zapewnia prawidłowy poziom nawilżenia naskórka;
- flawonoidy – wykazują właściwości antyoksydacyjne oraz wzmacniające naczynia krwionośne;
- wyciąg z nagietka lekarskiego;
- kolagen – zapewnia jędrność i elastyczność skóry;
- proteiny jedwabiu – działają wygładzająco.
Kosmetyki pielęgnacyjne przeznaczone do okolic biustu należy wcierać ruchami okrężnymi rozpoczynając od pach, kończąc na okolicach dekoltu. Podczas wmasowywania kosmetyku należy omijać brodawki sutkowe, zaś jeśli są przesuszone, popękane lub podrażnione warto stosować maści zawierające:
- glukozę – działa antybakteryjnie;
- dekspantenol – w skórze przekształca się do struktury witaminy B5, która przyczynia się do regeneracji naskórka;
- lanolina, parafina, wazelina, wosk pszczeli – związki te pozostawiają na skórze ochronny filtr, który zapobiega podrażnieniom.
3. Pielęgnacja twarzy, szyi i dekoltu.
Twarz, szyja i dekolt to miejsca szczególnie podatne na działanie gospodarki hormonalnej. W czasie ciąży podwyższony poziom estrogenów wpływa na spowolnienie pracy gruczołów łojowych. Zwykle przynosi to pozytywne rezultaty w postaci zmniejszenia objawów trądziku pospolitego, a także wygładzenia powierzchni skóry. Na skutek zmniejszonej produkcji sebum dochodzi jednak do zmniejszenia się warstwy lipidowej naskórka, która warunkuje właściwy poziom nawilżenia skóry, a także ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Efektem tego może być przesuszenie lub pieczenie skóry. Ponadto może dochodzić do podrażnień cery oraz pojawiania się teleangiektazji z jednoczesnym uczuciem świądu.
Tak delikatna cera w czasie ciąży wymaga szczególnej opieki. Preparaty powinny bazować na składnikach przeciwzapalnych oraz wykazujących działanie kojące tj. woda termalna, woda różana, alantoina.
W czasie ciąży oraz okresie laktacji nie można zapominać o odpowiednim nawilżaniu skóry. Bez tego skóra staje się sucha, mało elastyczna i szybciej zachodzą w niej procesy starzenia. Warto wiedzieć, że kosmetyki stosowane w ciągu dnia powinny zawierać filtry UV w celu ochrony skóry przed działaniem promieni słonecznych.
Kobiety spodziewające się dziecka powinny zrezygnować ze stosowania w tym czasie produktów o działaniu przeciwzmarszczkowym, ponieważ ich silnie skoncentrowane składniki mogą wywołać podrażnienia. Na szczególną uwagę zasługują preparaty z zawartością witaminy A lub jej pochodnymi czyli popularnym retinolem. Mimo iż w kosmetykach stosuje się niskie stężenia retinolu 0,1% to na czas ciąży oraz laktacji zaleca się rezygnację z jego stosowania. Zwiększona wrażliwość skórna oraz wahania hormonalne mogłyby zaburzyć prawidłowe funkcjonowanie związków aktywnych kosmetyków.
Najlepszy produkt do pielęgnacji twarzy, szyi i dekoltu w okresie ciąży i laktacji to taki, który zawiera związki tłuszczowe i hydrofilowe. Do związków tłuszczowych zaliczają się woski oraz ceramidy. Ich zadaniem jest tworzenie na powierzchni skóry warstwy ochronnej, która zabezpiecza przed nadmierną utratą wody.
Do związków hydrofilowych należy kwas hialuronowy oraz gliceryna, które wiążą wodę w warstwie rogowej naskórka.
4. Pielęgnacja brzucha i pośladków.
W czasie ciąży niezmiernie istotna jest okolica brzucha, ponieważ to ona w największym stopniu narażona jest na powstawanie niekorzystnych zmian. Gromadzące się tam różne ilości tkanki tłuszczowej, a także nieustannie zwiększające się jego rozmiary i rozciąganie przyczynia się do pojawiania się obaw wśród kobiet, że ich sylwetka w sposób nieodwracalny zostanie zmieniona. Aby temu zapobiec należy jak najwcześniej rozpocząć właściwą pielęgnację.
Przyszła mama powinna zrezygnować z produktów kosmetycznych o działaniu wyszczuplającym. Ich stosowanie nie jest istotne, ponieważ nie będą działały skutecznie. Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku kosmetyków antycellulitowych. Przeznaczone dla kobiet w ciąży i karmiących piersią są bezpieczne, a dodatkowo zawierają związki wpływające na poprawę elastyczności i jędrności skóry. Ponadto wpływają na przyspieszenie procesów przemiany materii w komórkach skóry.
Do najpopularniejszych składników produktów kosmetycznych zapobiegającym rozstępom oraz cellulitowi należą:
- glikoproteiny – to związki złożone z białek oraz wielocukrów, zlokalizowane są w tkance łącznej oraz włóknach kolagenowych, których jedną z funkcji jest zapewnienie skórze regeneracji;
- kwas foliowy – wykazuje właściwości regenerujące;
- witamina C – jest niezbędna w produkcji nowego kolagenu, kwasu hialuronowego, który buduje spoiwo międzykomórkowe;
- witamina E – zwiększa poziom nawilżenia skóry oraz przyczynia się do zwiększenia elastyczności naskórka i poprawy mikrokrążenia;
- kwas hialuronowy – wiąże wodę w skórze zapewniając odpowiedni poziom jej nawilżenia;
- elastyna– odpowiada za utrzymanie odpowiedniego poziomu elastyczności skóry, nawet w przypadku gwałtownej zmiany masy ciała;
- panthenol – wykazuje działanie przeciwzapalne, a także stymuluje komórki i zapobiega odwodnieniu.
Wskazówka
Istnieje możliwość jednoczesnego stosowania kosmetyków antycellulitowych z preparatami na rozstępy. Zaleca się jednak pomiędzy ich aplikacją odczekać 15 minut.
Podsumowanie
W okresie ciąży oraz laktacji ciało kobiety narażone jest na wystąpienie wielu niekorzystnych zmian zarówno w wyglądzie skóry jak i włosów. Jednak regularna pielęgnacja polegająca na doborze odpowiednich preparatów kosmetycznych w znacznym stopniu może zapobiec ich powstawaniu. Kobieta w ciąży oraz karmiąca piersią powinna ufać i korzystać z kosmetyków przeznaczonych wyłącznie dla niej. Ich celem jest nie tylko zapewnienie komfortu, ale również odpowiednia kondycja całego ciała.
Bibliografia
- Kaczmarzyk D., Kosmetologia Estetyczna, Pielęgnacja skóry i włosów u kobiet w czasie ciąży oraz laktacji, 3/2012.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
4 Responses
Od samego początku ciąży stosuję krem do ciała na rozstępy i bardzo polecam. Choć wiadomo, że dużo też zależy od naszych genów.
Wiele cennych wskazówek młoda mama może uzyskać z tego artykułu. O wielu kwestiach sama nie wiedziałam lub nie zwracałam na nie zbytniej uwagi 🙂
Na szczęście w czasie ciąży mamy jeszcze sporo czasu, żeby o siebie zadbać. Szkoda tylko, ze nie można zadbać o siebie na zapas… Dziękuję za rady i informacje! Pozdrawiam!
Bardzo wyczerujące podejście do tematu, wiele się dowiedziałam z Twojego artykułu