Pielęgnacja skóry w leczeniu onkologicznym to ważny czynnik utrzymujący jej zdrowy i właściwy wygląd. Szczególnie ważną kwestią jest świadomość na temat szkodliwości ekspozycji skóry na działanie promieni UV.
Leczenie onkologiczne – pielęgnacja skóry
Ważną kwestią w pielęgnacji skóry w trakcie jak i po odbyciu leczenia onkologicznego jest ochrona przeciwsłoneczna. W związku z tym niewskazane jest korzystanie z łóżek opalających, a także permanentne przebywanie na słońcu. Promieniowanie UV pochłaniane jest przez struktury, które zawierają grupy chromosomowe, a więc melaninę, kwas deoksyrybonukleinowy DNA, kwas rybonukleinowy RNA, białka, aminokwasy aromatyczne (tryptofan, tyrozyna) oraz lipidy. Efektem tego są reakcje fotochemiczne, które powstają na skutek produkowania wolnych rodników.
Wskazówka
Warto podkreślić, że o pielęgnację skóry należy dbać nie tylko podczas terapii, ale również przez wiele lat od momentu jej zakończenia.
Negatywny wpływ na kondycję skóry wykazują również niskie temperatury, które przyczyniają się do przeznaskórkowej utraty wody (TEWL). Ponadto u pacjentów onkologicznych należy wykluczyć zabiegi krioterapeutyczne, zaś w zimne dni zaleca się odpowiednie zabezpieczenie skóry.
Dodatkowo w codziennej pielęgnacji należy zrezygnować z produktów na bazie alkoholu, perfum oraz antyperspirantów. Ze względu na skłonność do nadmiernej utraty wody z naskórka, skóra powinna być objęta pielęgnacją z zastosowaniem emolientów.
Zobacz również: Emolienty – czym są i jak działają?
Należy podkreślić, że dobór kosmetyków w domowej pielęgnacji skóry oraz ich składników powinno dostosować się indywidualnie do potrzeb oraz rodzaju cery. Warto mieć świadomość tego, że skóra chorego w sposób różnorodny może reagować na substancje aktywne preparatów kosmetycznych. W związku z tym należy wybierać takie, które są zalecane i w sposób bezpieczny mogą poprawić jej kondycję.
Pielęgnacja w gabinecie kosmetycznym
Gabinet kosmetyczny to miejsce, w którym skórę klienta poddaje się szczególnej analizie. Kosmetolog dokonując diagnostyki i przeprowadzając dokładny wywiad kosmetyczny ma duże szanse jako jedna z pierwszych osób wykryć niepokojące objawy zwiastujące stany przedrakowe lub nowotwory skóry.
Podczas leczenia onkologicznego kosmetolog jest w stanie wpłynąć na poprawę stanu skóry oraz jej przydatków. Tym samym wpływa na poprawę zdrowia psychicznego osoby chorej. Oznacza to, że kosmetologia stanowi cenne uzupełnienie oraz wsparcie terapii onkologicznej.
Zobacz również: Przydatki skóry – charakterystyka.
Należy jednak podkreślić, że występuje szereg przeciwwskazań do wykonania profesjonalnej pielęgnacji gabinetowej skóry osób z chorobą nowotworową. Niewskazane jest więc przeprowadzanie zabiegów o charakterze bodźcowym (fizykalnych) ze względu na zwiększenie krążenia krwi oraz ogólnej stymulacji organizmu, co może przyczynić się do wznowienia choroby.
Zagrożeniem dla zdrowia są również wszelkie zabiegi cieplne oraz bazujące na borowinie (okłady borowinowe, maski, kąpiele borowinowe). Należy z nich zrezygnować, ze względu na działanie mechaniczne (ucisk na ciało) oraz działanie substancji aktywnych o charakterze estrogenów.
Aktywna choroba jest również przeciwwskazaniem do wszelkich zabiegów laserowych ze względu na ich stymulujący charakter. Absorpcja światła laserowego w głąb tkanek przyczynia się do wywołania szeregu reakcji fotochemicznych oraz biostymulujących (zwiększenie krążenia krwi, angiogenezy, wzrostu poziomu hormonów).
Pielęgnacja w gabinecie kosmetologicznym powinna obejmować przede wszystkim delikatne masaże, nałożenie na skórę odżywczej maski, serum, olejku czy balsamu. Bardzo istotne jest umiejętne dostosowanie składników preparatów z uwzględnieniem jak najmniejszej ingerencji w ciało oraz z jednoczesnym zachowaniem efektu estetycznego. Przykładem dobrze tolerowanych związków jest m.in. panthenol, parafina, oliwa z oliwek, resweratrol, gliceryna, kwas hialuronowy.
W trakcie leczenia onkologicznego kobiety narażone są na utratę włosów zarówno ze skóry głowy, brwi oraz rzęs. Łysienie często negatywnie wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. W gabinecie kosmetycznym tzw. pacjentki onkologiczne mogą liczyć na zmniejszenie widoczności tych objawów. W tym celu wykorzystuje się naturalną hennę, aby podkreślić lub wykonać rekonstrukcję brwi. Jest ona bogata w związki mineralne tj. wapń, magnez, potas, żelazo, które stanowią ważny element strukturalny włosów.
W celu trwałej rekonstrukcji brwi zaleca się wykonanie makijażu permanentnego z zastosowaniem pigmentu o obojętnym dla skóry charakterze.
Podsumowanie
Rola kosmetologii w terapii onkologicznej jest bardzo istotna, ponieważ wpływa na poprawę kondycji włosów i skóry. Również w znacznym stopniu pozytywnie oddziałuje na samopoczucie osoby chorej oraz zwiększa jej pewność siebie. Zastosowanie znajdują głównie zabiegi mało inwazyjne, których celem jest udoskonalenie funkcji skóry oraz jej wyglądu.
Bibliografia
- Matuła A., Załęska I., Lizak A., Morawiec M., Drąg J., Wasylewski M., Kosmetologia Estetyczna, Rola kosmetologa w diagnostyce oraz terapii nowotworowej, 4/2018.
Polecane produkty:
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież). Zobacz więcej... | |
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ... Zobacz więcej... |