Nanotechnologia w pielęgnacji skóry dojrzałej

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Nanotechnologia w pielęgnacji skóry dojrzałej zapewnia wysoką skuteczność niwelowania objawów upływającego czasu. Warto podkreślić, że proces starzenia się skóry jest efektem zarówno uwarunkowań genetycznych jak i wpływu środowiska zewnętrznego.

Nanotechnologia w pielęgnacji skóry dojrzałej

Związki aktywne o działaniu przeciwstarzeniowym

Wśród substancji czynnych o działaniu przeciwstarzeniowym wyróżnia się:

1. Ekstrakty ziołowe.

Ekstrakty ziołowe wykorzystywane są jako forma suplementów doustnych, a także jako składniki produktów do stosowania miejscowego. Warto podkreślić, że zioła obecne w produktach pielęgnacyjnych wykazują właściwości antyoksydacyjne, rozjaśniające, przeciwzapalne oraz przeciwnowotworowe.

2. Retinoidy.

Retinoidy to pochodne witaminy A, które odpowiedzialne są za różnicowanie oraz funkcje tkanki nabłonkowej. Czysty retinol jest popularnym związkiem aktywnym w produktach kosmetycznych, ponieważ wykazuje działanie naprawcze bezpośrednio na skórę oraz jej defekty w postaci cellulitu. Retinoidy to związki, które warunkują zmniejszenie widoczności zmarszczek, przebarwień oraz szorstkości skóry.

3. Kwas hialuronowy.

To polisacharyd należący do grupy glikozminoglikanów. Należy do najważniejszych składników skóry odgrywając tam znaczącą rolę zarówno w naprawie jak i zwiększeniu jej elastyczności i jędrności. Miejscowe zastosowanie kwasu hialuronowego zapewnia odpowiednie nawilżenie naskórka.

4. Alfa-hydroksykwasy AHA.

To naturalne kwasy organiczne, których źródłem są produkty spożywcze. Do najbardziej znanych należy kwas glikolowy. Warto podkreślić, że kwasy AHA należą do skutecznych metod przeciwstarzeniowych w kosmetologii.

5. Beta-hydroksywaksy BHA.

Do grupy tych związków należy kwas salicylowy, który wykorzystywany jest w wielu rodzajach peelingów. Beta-hydroksykwasy wykazują silne działanie złuszczające, przeciwtrądzikowe oraz antybakteryjne.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Nanotechnologia w pielęgnacji skóry dojrzałej

Nanotechnologia w ostatnich czasach nasila swoje działanie w dziedzinie kosmetologii. Jej celem jest zmiana wad tradycyjnych kosmetyków, do których należy m.in. niewystarczający poziom wchłaniania się związków biologicznie czynnych. Nowoczesne nanośniki tj. liposomy, nanoemulsje, mikroemulsje, stałe nanocząstki lipidowe stanowią alternatywę dla konwencjonalnych sposobów dostarczania związków aktywnych w głąb skóry. Innowacyjne techniki wykazują zalety w postaci zwiększonej penetracji skóry, kontrolowania oraz przedłużonego uwalniania substancji aktywnych oraz ukierunkowania ich w miejsce docelowe.

Wśród kosmetyków wykorzystujących działanie nanotechnologii wyróżnia się:

  • nanoemulsje;
  • nanocząsteczki lipidowe;
  • nanozłoto;
  • nanokapsułki.

1. Nanoemulsje.

To stabilne termodynamiczne przeźroczyste nanodyspersje o wielkości cząsteczek mniejszej niż 100 nm. Związki te ulepszają interakcję pomiędzy skórą, a emulsją, co przyczynia się do tego, że więcej związków aktywnych wchodzi w kontakt z powierzchnią naskórka.

Niewielkich rozmiarów cząsteczki nie powodują blokowania porów. Jednocześnie pozwalają, aby zarówno powietrze jak i woda przepływały między nimi. Nanokropelki posiadają płynny oraz lipofilowy rdzeń otoczony monomolekularną warstwą fospolipidów. Oznacza to, że różnią się od liposomów, które posiadają wodny rdzeń otoczony podwójną warstwą fosfolipidów. Nanoemulsje charakteryzują się bioaktywnością, która wzmacnia funkcje barierową skóry na skutek zmniejszenia transepidermalnej utraty wody (TEWL).

2. Nanocząsteczki lipidowe.

Wykazują podobną strukturę do nanoemulsji. Są nośnikami koloidalnymi o rozmiarze między 400 a 1000 nm. Różnica pomiędzy nimi polega na tym, że rdzeń lipidowy jest stały. Stałe lipidowe nanocząsteczki stanowią alternatywę dla konwencjonalnych systemów nośników koloidalnych, do których należą liposomy oraz nanocząstki polimerowe. Do największych zalet nanocząsteczek zalicza się biologiczną degradowalność, a także przygotowanie z lipidów, które mogą przynieść kontrolowane uwalnianie substancji, dzięki czemu mogą pozostać stabilne przez długi czas.

3. Nanozłoto.

Nanozłoto lub złote nanocząsteczki wykazują różne wielkości od 5 nm do 400 nm. Struktury te z natury są obojętne, wysoce stabilne, biokompatybilne oraz niecytotoksyczne. Warto podkreślić, że nanozłoto jest stabilne w formie płynnej i co ważne nie wybiela się po zabarwieniu na błonach. Łatwo może przemieszczać się do komórki docelowej, ze względu na mały rozmiar, duże pole powierzchni, kształt oraz krystaliczność.

Nanozłoto zostało przebadane jako wartościowy związek w przemyśle kosmetycznym, ze względu na właściwości przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. Wykorzystywane są one m.in. w kremach, balsamach, maseczkach, dezodorantach, kremach przeciwzmarszczkowych. Ich główną zaletą jest przyspieszanie krążenia krwi, właściwości przeciwzapalne, antyseptyczne, ujędrniające oraz zwiększające elastyczność skóry.

4. Nanokapsułki.

To koloidalne układy o wielkości poniżej 1000 nm, które składają się z rdzenia działającego jako zbiornik dla cieczy. Warto zaznaczyć, że nanokapsułki po raz pierwszy zostały wprowadzone na rynek kosmetyczny przez firmę L’Oreal w 1995 roku.

Bibliografia

  1. Kozioł A., Kosmetologia Estetyczna, Przeciwstarzeniowe substancje czynne oraz metody aplikacji oparte na nanotechnologii, 2/2020.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *