
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Mikropigmentacja powiek należy do najczęściej wykonywanych zabiegów z zakresu makijażu permanentnego. Efekt trwałych kresek na powiece górnej przyczynia się do komfortu w wykonywaniu codziennego makijażu, a także oszczędności czasu w czasie porannej toalety.
Skóra powiek należy do jednych z najbardziej wrażliwych okolic w obrębie twarzy. Wykonując makijaż permanentny skóry powiek należy, w tym miejscu zwrócić szczególną uwagę, wykluczając wszelkie przeciwwskazania okulistyczne. Dodatkowo specjalista powinien być świadomym wrażliwości tej okolicy i stosować odpowiednie formy znieczulenia. Ważne również, aby operować różnorodnymi technikami stabilizacji powieki, która przyniesie oczekiwane efekty pigmentacji oka.
Ze względu na wyjątkową delikatność skóry powiek, a także na obecność mięśnia okrężnego oka, który może zareagować na wyraźną ingerencję w tym miejscu, bardzo istotne jest właściwie przygotowanie klientki do tego rodzaju zabiegu. Właściwie przeprowadzony wywiad, właściwy projekt kresek na powiece, a także prezentacja efektu końcowego zapewni pewność oraz bezpieczeństwo klientowi.
Podczas wywiadu kosmetycznego zdobywane jest nie tylko zaufanie, ale również informacje na temat:
Podczas zabiegu mikropigmentacji powieki górnej na szczególną uwagę zasługują ujścia kanalików łzowych. Zlokalizowane są one w brodawce łzowej górnej oraz na dolnej powiece od strony gałki ocznej. Warto podkreślić, że obecność w tym miejscu pigmentu mogłaby doprowadzić do trwałego zabarwienia kanaliku oraz woreczka łzowego powodując permanentny efekt zasinienia gałki ocznej.
W większości przypadków zastosowanie znajdują maści znieczulające. Są one dozwolone, jednak wyłącznie wtedy gdy nie dostaną się do oka oraz nie będą zawierać związków przyczyniających się do obkurczania naczyń krwionośnych. Popularny krem znieczulający emla powoduje rozmiękczanie skóry. W związku z tym utrudnia pigmentację oraz możliwość szybkiego puchnięcia powieki podczas zabiegu, przyczyniając się do efektu mniej dokładnej kreski na powiece.
W zabiegu mikropigmentacji powiek najlepiej sprawdza się roztwór lidokainy. Z racji zagrożenia dostania się związków znieczulających do worka spojówkowego duża część substancji znieczulających zakazana jest do stosowania w obrębie gałki ocznej. Wszystko dlatego, że zawierają pochodne adrenaliny, która przyczynia się do obkurczania naczyń krwionośnych. Oprócz wystąpienia jaskry, w chwili dostania się do krwiobiegu, może przyczynić się do podwyższenia ciśnienia, arytmii serca, bólu głowy lub bólu wieńcowego.
Warto podkreślić, że skóra powiek jest wyjątkowo cienka, delikatna oraz wrażliwa na uraz, podrażnienia czy przerwanie ciągłości naskórka. W makijażu permanentnym powiek dochodzi do absorpcji pewnej części pigmentu oraz usunięcia go z organizmu, dzięki działaniu limfocytów oraz fagocytów. Do większego urazu dochodzi na skutek wzmożonego wydzielania histaminy czyli mediatora procesów zapalnych. Wówczas odczuwalny jest świąd, ból, następuje obrzęk oraz duży ubytek pigmentu podczas procesu regeneracji.
Wskazówka
Podczas zabiegu klasycznej pigmentacji zarówno specjalistka jak i klient powinni mieć świadomość, że cząsteczki pigmentu, które znajdują się w pobliżu mieszków włosowych są eliminowane przez ujścia gruczołów łojowych. Wówczas kreska prezentuje się bardzo naturalnie. Chcąc jednak uzyskać efekt mocnych odcieni kresek należy korzystać z atestowanych pigmentów przeznaczonych wyłącznie do tych partii. Ważne także, aby podawać je pod właściwym kątem oraz z odpowiednią ilością uderzeń na sekundę.
Oczy oraz ich oprawa stanowią istotny element całej twarzy. Podobnie jak brwi również górna powieka oka w niektórych sytuacjach wymaga korekty w formie odpowiednio dobranej kreski. Element ten każdej osobie dodaje uroku. Jednak aby spełniała swoje funkcje musi być idealnie dobrana pod kątem kształtu, wielkości, grubości oraz długości.
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Domowe sposoby na ugryzienie komara
Jakie właściwości ma witamina B5?
Jak skutecznie schudnąć z brzucha?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły