
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Makijaż po 50 nie musi stanowić jedynie elementu wyjątkowych okazji. Może być również wykonywany jako codzienny krok w pielęgnacji cery dojrzałej. Warto jednak, aby w tego rodzaju makijażu trzymać się określonych zasad i wystrzegać się najczęściej popełnianych błędów. Jak więc prawidłowo wykonać makijaż po 50?
Makijaż po 50 roku życia kieruje się określonymi zasadami i nieco różni się od tego, który wykonuje się mając 20 czy 30 lat. W związku z tym warto wzbogacać swoją wiedzę na temat pielęgnacji skóry i aktualizować ją pod kątem codziennego makijażu.
Do głównych zasad makijażu po 50 roku życia należy:
Odpowiednia pielęgnacja skóry, w tym regularne jej złuszczanie oraz nawilżanie, zarówno od środka jak i od zewnątrz sprawi, że makijaż będzie mógł być wykonany przy pomocy niewielkiej ilości kolorowych kosmetyków. W związku z tym należy pamiętać, aby w codziennej pielęgnacji cery dojrzałej zastosować nawilżanie, które zapewnią kosmetyki np. z kwasem hialuronowym bądź aloesem, a także codzienne złuszczanie martwych komórek naskórka. Ponadto warto pamiętać, aby nigdy nie chodzić spać w pełnym makijażu. Zanieczyszczenia skumulowane przez cały dzień na powierzchni naskórka spowodują zatykanie porów skóry, a także obciążają cerę, przyczyniając się do szybszego starzenia. W pielęgnacji domowej nie powinno zabraknąć również kremu z filtrem, który zapobiegnie nadmiernemu pochłanianiu szkodliwych promieni słonecznych, a co za tym idzie, wystąpieniu tzw. plam starczych.
Kluczem do makijażu cery dojrzałej jest odpowiedni dobór podkładu oraz nałożenie go we właściwej ilości. Należy pamiętać, aby omijać okolice oczu oraz szyję. Podkład powinien być aplikowany na nawilżoną wcześniej skórę, wówczas nie będzie osadzał się w zmarszczkach. Najlepiej kosmetyk nakładać gąbeczką (beauty blender) lub opuszkami palców. Podkład stosowany po 50 roku życia powinien posiadać lekką konsystencję oraz wykazywać właściwości rozświetlające, dzięki czemu skóra będzie wyglądać zdrowo, młodo i promiennie.
Aby zapobiec niewyraźnym rysom twarzy, które wraz z wiekiem stają się coraz bardziej rozmyte, warto uczesać oraz podkreślić brwi. Ten prosty trick nada cerze ładu oraz pewnego porządku. Tak naprawdę ciemne brwi potrzebują, jedynie właściwego ułożenia, zaś panie z jasnymi warto, aby podkreśliły ich kolor cieniem do powiek lub kredką. W tym wieku nie wskazana jest mocna regulacja brwi oraz wykonywanie henny w intensywnych odcieniach.
Po 50 roku życia oczy stają się nieco smutne, a rzęsy cienkie i delikatne. Dlatego też, warto podkreślić spojrzenie tak, aby twarz nie wydawała się zmęczona. Najbezpieczniejszym zestawieniem będą cienie do powiek w barwach brązu i beżu oraz czarny tusz. W makijażu oka warto jasny cień nałożyć na całą powiekę górną, zaś ciemny od połowy, kierując się w stronę zewnętrznego kącika, delikatnie rozcierając jego kontury. Końcowym etapem jest wytuszowanie górnych oraz dolnych rzęs.
W makijażu oka należy unikać cieni perłowych, które są stosunkowo nietrwałe i osadzają się w zmarszczkach. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór cieni matowych w kolorach beżu, szarości oraz brązu.
W wieku 50 lat należy unikać nakładania różu w miejsce, które powstaje podczas uśmiechania się. Wszystko dlatego, że jeśli zostanie zmieniony wyraz twarzy efekt będzie nienaturalny, a wręcz komiczny. Najlepiej więc róż nałożyć na szczyt kości policzkowych.
W makijażu ust należy kredką zaznaczyć ich kontur, po czym w całości przykryć je szminką. Kolor ust jest tak naprawdę kwestią gustu, jednak osobom starszym zaleca się wszelkie odcienie koralu i pomarańczy. Takie barwy doskonale odświeżają koloryt cery. Dobrym rozwiązaniem jest także zastosowanie zwykłej wazeliny kosmetycznej, która oprócz połysku ust zapewni ich ochronę przed zimnym wiatrem oraz mrozem.
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki …Zobacz więcej... |
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ...Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły
4 odpowiedzi
Jeszcze „chwilę” mam do 50 😉
Przydają mi się te wskazówki, jak będę robić makijaż mamie 🙂 Super!
Mam wrażenie, że tak naprawdę nie wiele się on różni od makijażu dla osoby młodszej.
A to on się praktycznie nie różni od mojego makijażu 🙂