Kolczykowanie ciała

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Kolczykowanie ciała znane już było w czasach starożytnych, które często utożsamiane było z tematem pochodzenia oraz statusem społecznym. Dziś piercing to jedna z najbardziej popularnych metod zdobienia głównie twarzy, która związana jest z własnymi przekonaniami czy wyznawaną kulturą lub światopoglądem.

Kolczykowanie ciała

Kolczykowanie ciała – historia

W starożytnym Egipcie przekłuwano pępki, co związane było z boskim pochodzeniem. Dla starożytnych Rzymian z kolei przekłute uszy świadczyły o bogactwie oraz luksusie. Wojownicy rzymscy, aby rozpowszechnić swoje męstwo przebijali sutki. Zaś inne plemiona zdobiły kolczykami między innymi uszy wierząc, że obecna tam biżuteria wykonana z metalu zablokuje złe duchy przed wejściem do ich ciała. Z kolei w Ameryce Południowej popularne było przekłuwanie dolnej wargi.

Narzędzia, którymi wykonywano zabiegi przekłuwania ciała były bardzo prymitywne. Zwykle korzystano z zaostrzonych kości lub drewna. Z kolei kolczyki wykonywano z kości słoniowej, drewna oraz metali szlachetnych.

Kolczykowanie ciała – dziś

Przekłuwanie ciała w ostatnich latach stało się bardzo popularne. Kolczykuje się coraz częściej, ale również coraz odważniej. Lekarze jednak zwracają uwagę na zagrożenia zdrowia jakie mogą z tego wynikać. Jednak warto podkreślić, że tzw. bodypiercing nie musi być niebezpieczny.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zabiegi tego typu powinny być wykonywane w sprawdzonych i profesjonalnych salonach, w których higiena stanowi jeden z podstawowych czynników bezpieczeństwa.

Jakie miejsca się przekłuwa?

Do najczęściej przekłuwanych okolic ciała należy:

  • pępek – miejsce popularne jest wśród młodych kobiet;
  • sutki – miejsce kolczykowane zarówno u kobiet jak i mężczyzn. U kobiet karmiących piersią zaleca się zdjęcie biżuterii na okres laktacji;
  • hand web – kolczyk występuje pomiędzy kciukiem, a palcem wskazującym;
  • płatek nosa – w miejscu tym stosuje się głównie prostą biżuterię;
  • przegroda nosowa – otwór dla biżuterii zwykle tworzony jest nie w tkance chrzęstnej, ale poniżej jej;
  • język – zwykle kolczyk umieszcza się w jego centralnej części. Kolczykowanie języka jest bolesne, w ciągu doby może pojawić się obrzęk;
  • Monroe (Madonna) – miejsce, w którym Monroe przyklejała swój słynny pieprzyk;
  • brwi – kolczyk znajduje się na brwi lub poniżej łuku brwiowego.

Zobacz również: Piercing – jak dbać o przekute miejsca?

Bezpieczeństwo

Czas gojenia się miejsca przekłuwanego uwarunkowane jest indywidualnymi cechami organizmu. Na okres rekonwalescencji wpływa również lokalizacja kolczyka i waha się w granicach od 4 tygodni nawet do 9 miesięcy.

Aby w jak największym stopniu zapewnić bezpieczeństwo minimalizując ryzyko infekcji, a także skrócić czas gojenia się warto wybierać gabinety, które oferują usługi wykorzystujące kolczyki wykonane z materiału niepowodującego alergii (stal chirurgiczna). W temacie bezpieczeństwa oraz profilaktyki ważny jest również temat sterylności kolczyków oraz narzędzi stosowanych podczas zabiegu.

Bibliografia

  1. Wilczyńska K., Kosmetologia Estetyczna, Kolczykowanie ciała, 2/2013.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *