
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Jak pozbyć się opalenizny? To pytanie zadajemy sobie dopiero wtedy, gdy przesadzimy z kąpielami słonecznymi lub wizytami w solarium. Tak zwana skóra muśnięta słońcem wygląda na bardziej atrakcyjną i zdrowszą. Z kolei ciemna uważana jest za sztuczną i mało estetyczną. Jak więc poradzić sobie z tego rodzaju problemem? Przedstawiamy domowe sposoby na pozbycie się intensywnej opalenizny.
Niemal każdy uwielbia się opalać, ponieważ w znaczny sposób poprawia to wygląd skóry oraz zwiększa jej atrakcyjność. Warto jednak zaznaczyć, że uzyskanie idealnej opalenizny nie jest łatwe. Podczas opalania należy pamiętać o ochronie UV, ponieważ w dużej ilości promienie słoneczne szkodzą nie tylko skórze, ale i zdrowiu. Efektem zbyt długiej ekspozycji na słońce jest mocno opalona skóra, która po czasie staje się przesuszona i łuszczy się. W jaki sposób zapobiec więc intensywnej opaleniźnie?
Na początku należy wspomnieć, że podczas opalania bardzo ważna jest ochrona przeciwsłoneczna. Dodatkowo nie należy przesadzać ze zbyt długim czasem ekspozycji skóry na słońce, ponieważ oprócz mocno opalonego naskórka można nabawić się poparzeń słonecznych. Jeśli jednak doszło już do tego, warto wypróbować sprawdzone, domowe sposoby na załagodzenie tego stanu.
Bardzo skutecznym sposobem na pozbycie się ciemnej opalenizny są peelingi oraz wszystkie kosmetyki wykazujące działanie złuszczające. Peelingi oczywiście można wykonywać samodzielnie w domu.
Składniki:
Wszystkie składniki należy dokładnie ze sobą wymieszać i wykonać peeling skóry poprzez powolne ruchy okrężne. Zabieg złuszczy martwe komórki naskórka, wygładzi go oraz rozjaśni koloryt. Grejpfrut jest bogatym źródłem witaminy C oraz wykazuje właściwości przeciwbakteryjne. Sok z cytryny z kolei jest silnym przeciwutleniaczem, który odmładza skórę. Sól himalajska działa silnie złuszczająco, pobudza krążenie krwi i ujędrnia.
Bardzo dobrym sposobem na rozjaśnienie skóry są również kosmetyki w postaci maseczek.
Składniki:
Cytryna wykazuje właściwości rozjaśniające, a także zaliczana jest do grupy antyoksydantów, których zadaniem jest neutralizowanie szkodliwego wpływu wolnych rodników na organizm. Witamina C dodatkowo podnosi odporność skóry oraz wpływa na kondycję jej naczyń. Aloes z kolei cechuje się bardzo dobrymi właściwościami nawilżającymi.
Składniki:
Woda różana oczyszcza i tonizuje (wyrównuje pH) skórę całego ciała. Z kolei drzewo sandałowe charakteryzuje się właściwościami chłodzącymi i łagodzącymi.
Składniki:
Tego rodzaju kosmetyk do absolutnie najtańszy sposób na pozbycie się zbyt intensywnej opalenizny. Jogurt bardzo dobrze nawilża skórę, jak również łagodzi i niweluje jej podrażnienia. Miód złuszcza martwe komórki skóry oraz zapobiega jej suchości, dodatkowo zapewniając jędrność i elastyczność.
Zobacz również: Opalanie – wady i zalety.
Należy zaznaczyć, że na skórze dobrze nawilżonej opalenizna utrzymuje się znacznie dłużej. Jest to jednak kwestia bardzo indywidualna. Wszystko zależy oczywiście od rodzaju skóry. U osób z ciemniejszym fototypem opalenizna utrzymuje się dłużej, a także sama skóra szybciej brązowieje. Z kolei osoby z jasną karnacją często opalają się na czerwono i częściej ulegają oprzeniom słonecznym.
Wyraźna opalenizna utrzymuje się na skórze około 10 dni, w większym stopniu jednak znika w przeciągu 28 dni. Wszystko dlatego, że w tym czasie naskórek samoczynnie złuszcza się, a jego komórki obumierają.
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Domowe sposoby na ugryzienie komara
Jakie właściwości ma witamina B5?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły