Cera palacza – charakterystyka i pielęgnacja

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Cera palacza charakteryzuje się obecnością bruzd, przebarwień oraz ziemistym kolorytem. Dzieje się tak, ponieważ wdychany dym papierosowy stanowi źródło ponad 4000 tysiące toksycznych substancji. Związki te negatywnie wpływają na włókna kolagenowe skóry, prowadząc do utraty jędrności naskórka oraz pogorszenia jego całej struktury.

Cera palacza - charakterystyka i pielęgnacja

Nie od dziś wiadomo, że palenie papierosów w sposób negatywny wpływa na cały organizm. Największy jednak wpływ wywiera na układ oddechowy w wyniku bezpośredniego kontaktu z jego śluzówką. To właśnie w tym miejscu następuje absorpcja substancji czynnych znajdujących się w papierosach, które z kolei przenoszą się do układu krwionośnego. Niekorzystne zmiany zachodzące w ścianach naczyń krwionośnych, powodują blokowanie przepływu krwi przyczyniając się do powstawania udaru mózgu, zawału serca czy choroby niedokrwiennej.

Palenie papierosów niekorzystnie odbija się również na wyglądzie zewnętrznym. W skórze, poprzez zmniejszony przepływ krwi, dochodzi do bladości, suchości oraz pojawiania się szarego kolorytu. Obecność w dymie papierosowym wolnych rodników silnie uszkadza syntezę nowego kolagenu i elastyny powodując ścieńczenie skóry i powstawanie zmarszczek.

Cera palacza – charakterystyka

Osoby palące papierosy bardzo łatwo rozpoznać po wyglądzie skóry. Zwykle jest ona szara i ziemista, a z upływem czasu pojawiają się na niej liczne bruzdy, przebarwienia oraz zmarszczki. Skóra palacza jest również sucha i niedotleniona. Wszystko poprzez uszkadzanie struktury włókien kolagenowych spowodowane bardzo dużą ilością substancji znajdujących się w dymie papierosowym. Szczególnie nikotyna negatywnie wpływa na układ krążenia, co z kolei przekłada się na opóźnianie fizjologicznych procesów regeneracji naskórka.

Do jednych z najbardziej charakterystycznych cech skóry palacza są zmarszczki zlokalizowane w obrębie ust nazywanymi powszechnie zmarszczkami palacza. Zdecydowanie bardziej widoczne są one u kobiet, ponieważ dym papierosowy oddziałuje na ich układ hormonalny. Tego rodzaju zmarszczki są wynikiem ciągle powtarzającego się ruchu wkładania papierosa do ust i zaciągania się dymem papierosowym. To z kolei prowadzi do zwężenia ścian naczyń krwionośnych, niedotlenienia tkanek skóry oraz niszczenia włókien kolagenowych w obrębie czerwieni wargowej. Są to typowe zmarszczki mimiczne, jednak niemożliwe do zlikwidowania zabiegami z wykorzystaniem Botoxu.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Ważną cechą skóry palacza jest jej odnowa. Nowo powstałe komórki naskórka z biegiem czasu obumierają i złuszczają się tworząc tzw. warstwę rogową. Ich miejsce natomiast zajmują nowe komórki. Jednak proces ten zostaje zaburzony w wyniku palenia papierosów. Skóra szybko się starzeje. Szybkiemu rozpadowi ulega również kwas hialuronowy, który zatrzymuje w niej wodę. Z kolei jego procesy odbudowy są silnie uszkadzane.

Cera palacza jest pozbawiona blasku i jędrności. Jeśli dodatkowo występują błędy w codziennym żywieniu (często zdarza się, że osoba paląca zastępuje posiłek papierosem), powodujące niedobory witamin, minerałów to jeszcze bardziej dochodzi do upośledzenia jej odnowy. Z kolei zbyt gruba warstwa rogowa naskórka stanowi dodatkową barierę dla składników aktywnych, aby mogły przeniknąć w głąb skóry.

Oczywiście biorąc pod uwagę skórę kilku osób palących papierosy, każda będzie nieco różnić się od siebie. Stopień zmian danej cery zależy od czasu palenia, ekspozycji skóry na słońce oraz od istniejących w organizmie niedoborów pokarmowych.

Pielęgnacja skóry palacza

Pielęgnacja skóry osób palących nie należy do najłatwiejszych. Warto zaznaczyć, że większość występujących zmian nie da się odwrócić bez ingerencji kosmetologa czy lekarza medycyny estetycznej.

1. Pielęgnacja domowa.

Warto przede wszystkim zadbać, aby jak najszybciej rzucić palenie papierosów, co na pewno nie będzie proste. Jeśli jednak chcemy skutecznie poprawić jakość skóry, żadna terapia nie będzie skuteczna przy jednoczesnym jej zatruwaniu. W pielęgnacji domowej dobrze sprawdzą się kosmetyki z zawartością kolagenu, kwasu hialuronowego, koenzymu Q10 oraz witaminy A, witaminy C i witaminy E. Warto wprowadzić maseczki na bazie olejku arganowego. Cenne dla skóry będą również ćwiczenia mięśni twarzy oraz kilkuminutowy masaż skóry poprawiający jej krążenie oraz jędrność.

2. Pielęgnacja profesjonalna.

Jeśli zmiany w wyglądzie skóry w wyniku palenia papierosów zaszły tak daleko, że nie jesteśmy w stanie zniwelować ich domowymi sposobami, na pomoc przychodzi pielęgnacja profesjonalna wykonywana przez kosmetologów lub lekarzy medycyny estetycznej. Takim klientom najczęściej zalecane są zabiegi mezoterapii igłowej, które skutecznie radzą sobie z poszarzałą i niedotlenioną skórą. Ponadto chętnie wykonywana jest oxybrazja, a więc rodzaj mikrodermabrazji wykorzystującej działanie czystego tlenu i soli fizjologicznej. Zadaniem zabiegu jest nadanie skórze świeżości i naturalnego blasku.

W przypadku zmian jakimi są zmarszczki palacza problem jest nieco trudniejszy do zlikwidowania. Dlatego stosuje się tu metody mieszane np. wykorzystujące działanie mezoterapii, a następnie lasera frakcyjnego. Dopełnieniem tego rodzaju terapii jest wykorzystanie wypełniaczy np. kwasu hialuronowego.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *