Azjatycka pielęgnacja skóry

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Azjatycka pielęgnacja skóry staje się coraz bardziej popularnym tematem w krajach europejskich, również w Polsce. Należy podkreślić, że w ostatnich latach dużym zainteresowaniem cieszą się również japońskie oraz koreańskie kosmetyki.

Azjatycka pielęgnacja skóry

Azjatyckie kosmetyki

Kosmetyki wywodzące się z regionów Azji stanowią źródło wielu nietuzinkowych składników odżywczych. Do grupy tej należy:

  • śluz ślimaka;
  • jad żmii;
  • jad pszczeli;
  • wyciąg z ptasich gniazd;
  • poroże jelenia.

Zobacz również: Kosmetyki ze śluzem ślimaka.

1. Śluz ślimaka.

Śluz ślimaka powszechnie znany jest jako skuteczny środek w walce z bliznami. Mimo to zaleca się jego stosowanie w pielęgnacji skóry dojrzałej, z oznakami starzenia się. Śluz ślimaka bogaty jest w alantoinę, kwas glikolowy, kolagen, witaminę A, E i C, a także elastynę. Kosmetyki zawierające śluz ślimaka pomagają zachować właściwą strukturę macierzy pozakomórkowej zapobiegając powstawaniu blizn.

2. Jad żmii.

Jad żmii na opakowaniach produktu występuje pod nazwą SYN – AKE (jako syntetyczna pochodna tripeptydu wykazująca podobne działanie do toksyny znajdującej się w jadzie żmii). Wykorzystywany jest on głównie do produkcji kremów przeciwzmarszczkowych, maści rozgrzewających i przeciwzapalnych stosowanych głównie u sportowców.

3. Jad pszczeli.

Jad pszczeli jest wydzieliną gruczołu jadowego pszczoły robotnicy lub matki wykazujący właściwości bakteriobójcze. Związek ten znany był już w czasach starożytnych zarówno w krajach europejskich jak i azjatyckich. Jad pszczeli (apitoksyna) intensywnie pobudza produkcję kolagenu i elastyny przyczyniając się do zwiększania napięcia skóry. Ponadto zmniejsza widoczność blizn.

4. Wyciąg z ptasich gniazd.

Należy podkreślić, że ptasie gniazda budowane są przy użyciu ptasiej śliny, która zawiera węglowodany, aminokwasy, wapń, magnez, potas oraz żelazo. Kosmetyki z zawartością ptasiej śliny przeznaczone są do pielęgnacji cery dojrzałej. Preparaty zawierające wyciąg z ptasich gniazd są wysoko cenione w krajach azjatyckich od wielu lat. To właśnie dzięki tego rodzaju kosmetykom kobiety zawdzięczają gładką, wręcz porcelanową cerę.

5. Poroże jelenia.

Wyciąg z poroża jelenia znajduje zastosowanie w azjatyckiej medycynie od wielu lat. W jego składzie występuje IGF-1 czyli polipeptyd hormonu. Charakteryzuje się on działaniem silnie regenerującym oraz przyspieszającym porost włosów. Poroże jelenia w formie sproszkowanej stanowi dodatek do kosmetyków regeneracyjnych oraz potęgujących wzrost brwi, rzęs oraz włosów.

Azjatycka pielęgnacja skóry – krok po kroku

Azjatycka pielęgnacja skóry obejmuje 10 etapów rytuału, który warto poznać krok po kroku.

1. Demakijaż.

Demakijaż twarzy polega na oczyszczeniu cery z kosmetyków kolorowych. W tym celu stosuje się m.in. olejki do demakijażu, płyn micelarny. Zadaniem tego rodzaju kosmetyków jest rozpuszczenie preparatów znajdujących się na powierzchni skóry. Preparat do demakijażu należy nanieść na skórę i masować ją przez około 4 minuty. Następnie skórę należy zmyć letnią wodą.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

2. Oczyszczanie.

Azjatyckie oczyszczanie twarzy wykorzystuje właściwości żelu lub pianki do mycia. Produkt należy rozprowadzić na twarzy, dodać niewielką ilość wody, a następnie okrężnymi ruchami masować skórę, aktywując krążenie krwi. Na koniec, twarz należy opłukać letnią wodą. Etap oczyszczania skóry pozwala pozbyć się tłustego filmu, który pozostaje bezpośrednio po zmyciu makijażu, a także całkowicie pozbyć się zanieczyszczeń znajdujących się na powierzchni twarzy.

3. Ćwiczenia twarzy.

Bardzo ważnym wręcz nieodłącznym elementem azjatyckiej pielęgnacji skóry są ćwiczenia oraz masaż twarzy. Należy podkreślić, że uznawane są one jako alternatywa dla zabiegów z zakresu medycyny estetycznej oraz chirurgii plastycznej. Czynność jaką jest masaż oraz ćwiczenia twarzy wpływają na poprawę owalu twarzy, redukują worki pod oczami, a także efekt drugiego podbródka.

4. Złuszczanie.

Peeling skóry to etap, który czyni skórę gładszą i świeżą. Usuwa martwe komórki naskórka, oczyszcza ujścia gruczołów łojowych, rozjaśnia cerę oraz wyrównuje jej koloryt. Wykonywanie peelingu zaleca się dwa razy w tygodniu. W zależności od rodzaju produktu zaleca się jego wklepywanie lub wmasowywanie w skórę. Złuszczanie naskórka należy zakończyć pozbyciem się peelingu z twarzy przy użyciu letniej wody.

5. Tonizowanie.

Według Koreanek etap tonizowania skóry regeneruje jej barierę ochronną, przywraca właściwe pH, zmiękcza naskórek oraz odświeża. Warto podkreślić, że Koreanki zdecydowanie częściej decydują się na toniki o działaniu nawilżającym. Z kolei Europejki skupiają się na pielęgnacji zwężającej pory oraz na eliminowaniu niedoskonałości skóry wysuszając zmiany o podłożu trądzikowym.

6. Esencja.

Azjatycka pielęgnacja zakłada, że esencja stanowi jeden z kluczowych produktów w codziennej pielęgnacji skóry. Jak się okazuje produkty te nie są do końca znane w Polsce, a dużym rozgłosem cieszą się w krajach Azjatyckich. Po oczyszczeniu skóry należy nałożyć na skórę esencję, w której skład wchodzą składniki aktywne o działaniu nawilżającym oraz wspomagające procesy skóry zachodzące na poziomie komórkowym. Esencja to produkt o lekkiej konsystencji, który nie pozostawia na skórze tłustego filmu.

7. Ampułki, serum, koncentraty.

Produkty takie jak ampułki, serum czy koncentraty to wysoko skoncentrowane kosmetyki, które oddziałują na konkretne problemy skórne. Azjatki bardzo często sięgają po tego rodzaju pielęgnację, gdy chcą w szybkim tempie zregenerować cerę.

8. Maseczki.

Maseczki w płacie jak i tradycyjne ich formy powinno stosować się co najmniej dwa razy w tygodniu lub częściej. Coraz większą popularnością w Azji cieszą się maseczki w płacie, które stanowią bardzo wygodną formę pielęgnacji skóry. Jest dużo korzystniejsza od tradycyjnych maseczek, ze względu na zapobieganie ulotnienia się substancji aktywnych oraz dobre przyleganie do skóry, co potęguje efekt pielęgnacyjny. Maskę w płacie utrzymuje się na skórze przez 20-30 minut, następnie resztę kosmetyku należy rozprowadzić po powierzchni skóry.

9. Krem pod oczy.

Jednym z głównych powodów zatrzymania procesów starzenia się skóry jest regularne stosowanie kremu pod oczy. W związku z tym systematyczna pielęgnacja okolic oczu może zmniejszyć lub zapobiegać powstawaniu obrzęków, sińców lub kurzych łapek. Azjatyckie kremy pod oczy mocno przypominają esencję lub serum, w związku z tym posiadają lekką formułę przy jednocześnie mocnym skondensowaniu.

10. Nawilżanie.

Azjatycka pielęgnacja skóry wskazuje na aplikację kosmetyków nawilżających raz dziennie, wieczorem. Wszystko dlatego, że preparaty o działaniu nawilżającym wykazują cięższą konsystencję. Z kolei rano zaleca się korzystanie z emulsji zawierającej filtr przeciwsłoneczny.

Wskazówka

Największą uwagę Azjatki przywiązują do ochrony przeciwsłonecznej. Ze względu na to, że naprawa skóry z uszkodzeniami posłonecznymi jest bardzo trudna, niekiedy niemożliwa, Azjatki posiadają nawyk codziennego stosowaniu kremu z wysokim filtrem UV. Kosmetyki zawierające faktor przeciwsłoneczny obejmują nie tylko kremy, ale również pudry, bazy pod makijaż czy podkłady.

Bibliografia

  1. Czerwonka W., Kosmetologia Estetyczna, Azjatyckie Piękno, 6/2017.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *