Winogrona w kosmetyce wykazują szereg dobroczynnych właściwości. Oprócz tego, że dobrze smakują i wyglądają, również korzystnie wpływają na zdrowie i urodę. Przekonajmy się zatem dlaczego winogrona są tak cenne w kosmetologii.
Cenne właściwości winogron znał już Hipokrates. Działanie tych owoców porównywał bowiem do miodu. Najbardziej wartościowe to te zjadane na surowo, ponieważ posiadają największą ilość składników odżywczych. Winogrona w 75% składają się z wody oraz cukrów (glukozy i fruktozy). Ponadto stanowią źródło witamin z grupy B, witaminy C, D i E. W ich skład wchodzą również związki mineralne takie jak magnez, wapń, żelazo, miedź oraz potas. Składniki te zwiększają odporność organizmu, dotleniają go i odtruwają.
Największa siła odżywcza tkwi w skórce i szypułce winogron, w których znajdują się polifenole. Dla ludzi są one jak białe ciałka krwi, ponieważ pełnią funkcję obronną przed chorobami. Polifenole zaliczane do grupy antyoksydantów, zapobiegają rozwojowi nowotworów, spowalniają procesy starzenia się skóry oraz zapobiegają osadzaniu się tłuszczu na ściankach naczyń krwionośnych. Resweratrol obecny w owocach winogron reguluje poziom cholesterolu we krwi, ciśnienie, a także stymuluje spalanie tkanki tłuszczowej. Dodatkowo zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy.
Winogrona w kosmetyce
Okazuje się, że owoce te nie tylko pozytywnie wpływają na nasze zdrowie. Doskonale oddziałują również na urodę i wygląd zewnętrzny. Winogrona w kosmetyce wykorzystywane są od lat. Stanowią składniki wielu kosmetyków takich jak kremy, mleczka, toniki czy maseczki. Stosowany w preparatach kosmetycznych ekstrakt z winogron chroni skórę przed infekcjami, podrażnieniami, stresem oksydacyjnym oraz promieniami UV. Działa również regenerująco na skórę np. po intensywnym opalaniu lub niewłaściwej pielęgnacji. Dodatkowo poprawia koloryt cery oraz silnie ją nawilża. Warto zaznaczyć, że kosmetyki zawierające ekstrakt z winogron są wyjątkowo przyjemne w użyciu i aromatyczne.
Zobacz również: Opalanie – wady i zalety.
W skład winogrona wchodzą również kwasy owocowe, garbniki, flawonoidy i resweratrol. Te pierwsze wykazują delikatne właściwości złuszczające oraz regulujące produkcję sebum, polifenole (resweratrol i flawonoidy) chronią skórę przed czynnikami zewnętrznymi i wolnymi rodnikami. Charakteryzują się również działaniem przeciwzapalnym oraz przeciwbakteryjnym.
Wyciągi winogronowe, dzięki obecności garbników uelastyczniają skórę, napinają i ujędrniają ją. Regulują także produkcję sebum, co sprawia, że bardzo dobrze sprawdzają się w pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej. Ze względu na zawartość witaminy C wzmacniają ściany naczyń krwionośnych, przez co znalazły zastosowanie w kosmetykach do cer naczyniowych.
Domowe kosmetyki z winogronem
Kosmetyki z winogronem nie trzeba wyłącznie nabywać w drogeriach. Można je wykonać samodzielnie w domu.
1. Nawilżająca maseczka winogronowa.
Do jej wykonania potrzeba jedynie winogron. Owoce należy dokładnie umyć, a następnie rozgnieść lub zmiksować. Tak rozdrobnione należy nanieść na wcześniej oczyszczoną skórę twarzy i trzymać przez około 15-20 minut. Po upływie czasu maseczkę należy zmyć letnią wodą. Skóra staje się nawilżona, napięta i oczyszczona.
Zobacz również: Manualne oczyszczanie twarzy.
2. Winogronowy peeling do ciała.
Pół szklanki brązowego cukru należy połączyć z połową szklanki oleju z pestek winogron. Tak przygotowaną mieszankę, należy rozprowadzić po ciele i wykonywać masaż okrężnymi ruchami. Peeling złuszcza martwe komórki naskórka, dogłębnie wygładzając skórę, a ruchy masażu pobudzają krążenie krwi wykazując m.in. działanie antycellulitowe.
Zobacz również: Kosmetyki antycellulitowe.
Polecane produkty:
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież). Zobacz więcej... | |
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ... Zobacz więcej... |
2 Responses
Peelingi zdarza mi się robić samej, z winogron jeszcze nie próbowałam, ale wszystko przede mną 🙂 Mam w domu olej z pestek więc z pewnością będę działać 🙂
No proszę. Duużo zbawiennych właściwości