
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Naturalna pasta do zębów to produkt nie tylko efektywnie czyszczący, ale i bezpieczny dla organizmu oraz środowiska naturalnego. W dzisiejszych czasach priorytetem powinno być dbanie o siebie i sięganie wyłącznie po tego typu produkty. Wiele z nich można wykonać samodzielnie, dzięki czemu dobrze wiemy, jaki jest ich skład.
Mycie zębów jest czynnością wykonywaną kilkukrotnie w ciągu dnia. Dlatego ważne jest, aby sięgać po bezpieczne i naturalne produkty higieniczne. Tak częsty kontakt pasty z tkankami jamy ustnej (i nie tylko, ponieważ zdarza się połykać pianę z pasty) sprawia, że jeśli byłyby w niej szkodliwe składniki, z pewnością nie pozostałyby obojętne dla zębów, dziąseł i błon śluzowych. Głównymi zaletami naturalnej pasty do zębów, przygotowanej samodzielnie, są:
Dbałość o dobry skład naszych, codziennych kosmetyków to podstawa zdrowego stylu życia. Naturalna pasta do zębów domowej roboty to świetna propozycja zarówno dla osób, które cenią sobie właściwości naturalnych składników, lubią zrobić coś samodzielnie zamiast kupić w sklepie lub po prostu chcą wypróbować inne niż dotychczas sposoby pielęgnacji zębów.
Przykładowymi składnikami, które z powodzeniem można wykorzystać do przygotowania domowej pasty do zębów są:
To jedynie przykładowe składniki, które można wykorzystać. Jest ich znacznie więcej – można sięgać po zioła, olejki roślinne czy witaminy.
Pastę o takim działaniu można otrzymać łącząc łyżeczkę nierafinowanego oleju kokosowego z łyżeczką białej glinki i rozgniecionymi listkami mięty. Pasta jest od razu gotowa do użycia. Nie zaleca się przyrządzania większych ilości, ponieważ mięta szybko traci swoje właściwości odświeżające. Znacznie lepszym pomysłem jest przygotowywanie pasty w miarę na bieżąco.
W celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia próchnicy należy przygotować pastę z ksylitolu i oleju kokosowego nierafinowanego. 100 g oleju kokosowego rozpuszczamy w kąpieli wodnej pilnując, aby nie uzyskał zbyt wysokiej temperatury. Dodajemy do niego 4 łyżeczki ksylitolu. Można dodać 2 łyżeczki glinki i po ostygnięciu kilka kropel naturalnego olejku miętowego. Pastę przekłada się do pojemniczka i czeka, aż ponownie osiągnie stałą konsystencję.
Łyżkę szałwii należy rozkruszyć, a jeszcze lepiej zmielić w drobny proszek. Do niej dodajemy łyżeczkę oleju kokosowego. Całość mieszamy ze sobą do uzyskania gładkiej konsystencji.
Jak widać, przepis na wszelkie pasty do zębów są banalnie proste i szybkie, przy czym składniki posiada w domu niemal każdy. Jeśli nie, są one bardzo łatwo dostępne w każdym sklepie.
![]() |
BIO Olej kokosowy - naturalny, nierafinowany
Olej kokosowy posiada bardzo przyjemny zapach. Można stosować go bezpośrednio na skórę co wpływa na jej odpowiednie nawilżenie. Idealnie nadaje się również do jedzenia dostarczając niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe ... Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Domowe sposoby na ugryzienie komara
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły