Naturalna pasta do zębów – jak zrobić?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Naturalna pasta do zębów to produkt nie tylko efektywnie czyszczący, ale i bezpieczny dla organizmu oraz środowiska naturalnego. W dzisiejszych czasach priorytetem powinno być dbanie o siebie i sięganie wyłącznie po tego typu produkty. Wiele z nich można wykonać samodzielnie, dzięki czemu dobrze wiemy, jaki jest ich skład.

Naturalna pasta do zębów - jak zrobić?

Zalety naturalnej pasty do zębów

Mycie zębów jest czynnością wykonywaną kilkukrotnie w ciągu dnia. Dlatego ważne jest, aby sięgać po bezpieczne i naturalne produkty higieniczne. Tak częsty kontakt pasty z tkankami jamy ustnej (i nie tylko, ponieważ zdarza się połykać pianę z pasty) sprawia, że jeśli byłyby w niej szkodliwe składniki, z pewnością nie pozostałyby obojętne dla zębów, dziąseł i błon śluzowych. Głównymi zaletami naturalnej pasty do zębów, przygotowanej samodzielnie, są:

  • świadomość wszystkich użytych składników;
  • możliwość przygotowania pasty o wybranym działaniu;
  • bezpieczeństwo i ochrona zdrowia;
  • ochrona przyrody;
  • oszczędność pieniędzy;
  • świadomość sięgania po naturalne produkty.

Dbałość o dobry skład naszych, codziennych kosmetyków to podstawa zdrowego stylu życia. Naturalna pasta do zębów domowej roboty to świetna propozycja zarówno dla osób, które cenią sobie właściwości naturalnych składników, lubią zrobić coś samodzielnie zamiast kupić w sklepie lub po prostu chcą wypróbować inne niż dotychczas sposoby pielęgnacji zębów.

Naturalna pasta do zębów – jak zrobić?

Przykładowymi składnikami, które z powodzeniem można wykorzystać do przygotowania domowej pasty do zębów są:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • olej kokosowy – ma działanie bakteriobójcze, przeciwgrzybicze i delikatnie wybiela zęby. Jest przyjazny nawet dla nadwrażliwych tkanek, chroni szyjki zębów przed uszkodzeniami;
  • szałwia – wpływa korzystnie przede wszystkim na błony śluzowe jamy ustnej i dziąsła. Łagodzi podrażnienia, działa antyseptyczne i przeciwzapalnie;
  • mięta – skutecznie odświeża oddech;
  • goździki – wykazują bardzo silne działanie odkażające i łagodzą dolegliwości bólowe;
  • biała glinka – wzmacnia zęby, odświeża oddech oraz zwalcza wszelkie zanieczyszczenia.

To jedynie przykładowe składniki, które można wykorzystać. Jest ich znacznie więcej – można sięgać po zioła, olejki roślinne czy witaminy.

Pasta wybielająca i odświeżająca oddech

Pastę o takim działaniu można otrzymać łącząc łyżeczkę nierafinowanego oleju kokosowego z łyżeczką białej glinki i rozgniecionymi listkami mięty. Pasta jest od razu gotowa do użycia. Nie zaleca się przyrządzania większych ilości, ponieważ mięta szybko traci swoje właściwości odświeżające. Znacznie lepszym pomysłem jest przygotowywanie pasty w miarę na bieżąco.

Pasta przeciwko próchnicy

W celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia próchnicy należy przygotować pastę z ksylitolu i oleju kokosowego nierafinowanego. 100 g oleju kokosowego rozpuszczamy w kąpieli wodnej pilnując, aby nie uzyskał zbyt wysokiej temperatury. Dodajemy do niego 4 łyżeczki ksylitolu. Można dodać 2 łyżeczki glinki i po ostygnięciu kilka kropel naturalnego olejku miętowego. Pastę przekłada się do pojemniczka i czeka, aż ponownie osiągnie stałą konsystencję.

Pasta łagodząca podrażnienia

Łyżkę szałwii należy rozkruszyć, a jeszcze lepiej zmielić w drobny proszek. Do niej dodajemy łyżeczkę oleju kokosowego. Całość mieszamy ze sobą do uzyskania gładkiej konsystencji.

Podsumowanie

Jak widać, przepis na wszelkie pasty do zębów są banalnie proste i szybkie, przy czym składniki posiada w domu niemal każdy. Jeśli nie, są one bardzo łatwo dostępne w każdym sklepie.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Żebrowska M., Kociołek-Balawejder E., Pasta do zębów, Przemysł Chemiczny, 6/2011.
  2. Kasiak M., Kasiak M., Pasty do zębów – skład i działanie, Farmakologia Polska, 9/2009.
  3. Surdacka A., Okupnik M., Rola antybakteryjnych past do zębów w profilaktyce próchnicy i chorób przyzębia, Twój Przegląd Stomatologiczny, 4/2019.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *