
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Białka czyli tzw. proteiny to podstawowy składnik każdej materii organicznej. Związek ten znajduje się we wszystkich komórkach oraz tkankach organizmu żywego (bakterii, wirusa, rośliny oraz człowieka). Oprócz tego, że stanowi aż 50% suchej masy komórek to reguluje wszystkie ich procesy życiowe.
Występuje wiele rodzajów białek, a ich odmiany można podzielić ze względu na:
Do głównych związków białkowych wykorzystywanych w kosmetologii zalicza się:
Kolagen posiada budowę makrocząsteczkową, którą tworzą 3 łańcuchy polipeptydowe. Głównym aminokwasem wchodzącym w jego skład jest prolina, arginina i lizyna, z kolei co trzeci aminokwas w jego łańcuchu stanowi glicyna.
Należy zaznaczyć, że mamy do czynienia z wieloma rodzajami kolagenu. Obecnie istnieje ich aż 19. Dla przykładu kolagen typu III występuje w skórze płodu, a także w momencie kształtowania się blizny.
Kolagen produkowany jest przez komórki o nazwie fibroblasty. Jego synteza zachodzi w dwóch fazach:
Otrzymywana jest na skutek procesu denaturacji kolagenu na gorąco w środowisku kwaśnym lub zasadowym. Należy zaznaczyć, że żelatyna ma stosunkowo rzadkie zastosowanie w kosmetologii. Przede wszystkim ze względu na swoje właściwości organoleptyczne (sensoryczne), a także dlatego, że stanowi produkt procesu przetwarzania kości oraz chrząstek bydlęcych, przez co poddawana jest bardzo rygorystycznej reglamentacji (proces wprowadzenia do obrotu).
Na rynku występuje więc żelatyna farmaceutyczna lub spożywcza, która podlega rygorystycznym kontrolom w celu uniknięcia ryzyka zakażenia prionami.
Elastyna jest białkiem heliokoidalnym, które podobnie jak kolagen wytwarzane jest przez fibroblasty.
W elastynie występuje mała ilość hydroksyproliny, zaś nie występuje hydroksylizyna. W swojej budowie zawiera specyficzne aminokwasy desmozynę, izodesmozynę, aminokwasy aromatyczne, które zapewniają jej właściwości mechaniczne.
Dawniej elastyna była pozyskiwana z oczyszczonych aort lub więzadeł bydlęcych. Obecnie istnieją przypuszczenia, że można otrzymać elastynę pochodzenia morskiego.
Należy podkreślić, że elastyna z reguły jest związkiem nie rozpuszczalnym. Może to nastąpić jedynie na drodze hydrolizy.
Ciekawostka
Aby stworzyć włókno elastynowe, elastyna łączy się glikoproteinami.
Metody procesu hydrolizy:
Elastyna to związek, który jest bardzo odporny na działanie enzymów. Z produktach kosmetycznych wykorzystuje się wyłącznie hydrolizaty elastyny. Jeśli elastyna jest częściowo zdegradowana, wówczas wykazuje działanie błonotwórcze, a także nawilżające. Jeśli elastyna jest w dużym stopniu zdegradowana, wówczas dzięki niej aminokwasy wykazują działanie przeciwzmarszczkowe.
Wykorzystuje się je w kosmetologii w celu przyspieszania procesu złuszczania naskórka, podczas stosowania peelingów. Enzymy w preparatach złuszczających oddziałują na korneosomy, powodując tym osłabienie ich białkowej struktury. Zwykle są to enzymy pochodzenia roślinnego np. papaina (papaja) lub bromelaina (ananas).
Wskazówka
Enzymy oddziałują na wiązania peptydowe znajdujące się pomiędzy komórkami warstwy rogowej naskórka pozwalając, aby składniki aktywne kosmetyków mogły wniknąć w głębokie warstwy skóry.
Enzymy można otrzymywać różnymi technikami. Jednak podstawowym czynnikiem w tym procesie jest ekstrakcja w niskich temperaturach, oczyszczanie przez dializę, a także sączenie molekularne i liofilizacja.
Nazwa danego enzymu pochodzi zwykle od substratu, na który oddziałuje lub od rodzaju wywołanej reakcji. Należy podkreślić, że enzymy są aktywne jedynie w środowisku wodnym, a także w określonych wartościach pH i temperatury.
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Domowe sposoby na ugryzienie komara
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły