
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Wywiad kosmetyczny to nieodłączny element każdego zabiegu pielęgnacyjnego. Jego celem jest diagnoza stanu skóry, a także dobór odpowiedniej dla niej pielęgnacji. Oprócz zastosowania specjalistycznych urządzeń do diagnostyki skóry konieczne jest przeprowadzenie dokładnej analizy pod kątem jej pielęgnacji, a także prowadzonego przez pacjenta trybu życia. Są to bowiem informacje, których nie uzyskamy stosując jakikolwiek rodzaj urządzeń diagnostycznych.
Do najważniejszych zagadnień, jakie należy umieścić w wywiadzie, należą:
Domowa pielęgnacja skóry to jeden z ważniejszych elementów wywiadu kosmetycznego. Bardzo ważne są codzienne przyzwyczajenia pielęgnacyjne – jak przebiega poranna i wieczorna rutyna oczyszczania skóry oraz z jakich kosmetyków korzysta klient.
W trakcie wywiadu należy zapytać o dotychczasową pielęgnację skóry w gabinecie kosmetycznym. Jeśli klientka taką odbywa ważne jest również wskazanie przez nią konkretnych zabiegów. Zapytać również warto ile takich wizyt zostało przeprowadzonych oraz z jaką częstotliwością.
Stan zdrowia klientki to kolejny ważny element wywiadu. Wykluczenie wszystkich przeciwwskazań zdrowotnych przed rozpoczęciem zabiegu jest kwestią kluczową. W innym przypadku, zamiast pomóc możemy przynieść odwrotny – negatywny skutek terapii.
W wywiadzie należy zapytać o występowanie jakiegokolwiek leczenia dermatologicznego. Jeśli miało ono kiedykolwiek miejsce wówczas należy dopytać o rodzaj schorzenia oraz jak wyglądał przebieg terapii. Taka analiza pomoże zdiagnozować np. skórę atopową lub łuszczycę.
Należy zaznaczyć, że występowanie metalowych implantów w ciele klienta jest przeciwwskazaniem do wielu zabiegów. Szczególnie tych z wykorzystaniem prądu. W związku z tym przed rozpoczęciem zabiegu koniecznie trzeba o to zapytać.
Ciąża oraz karmienie piersią to przeciwwskazania w przypadku większości zabiegów. Należą do nich zabiegi z wykorzystaniem prądu, światła czy podciśnienia. Ponadto w tym wyjątkowym dla kobiety stanie należy uważać na niektóre składniki kosmetyków, które mogą powodować zagrożenie dla dziecka.
Kolejnym ważnym tematem są również warunki pracy klienta. Długotrwałe, a także częste przebywanie w mocno klimatyzowanych pomieszczeniach lub też praca w otwartej przestrzeni, odbija się w sposób negatywny na kondycji skóry. Dochodzi wówczas do przesuszenia cery, rozszerzania drobnych naczyń krwionośnych, a co za tym idzie powstawania teleangiektazji.
Jak wiadomo, codzienna dieta wpływa nie tylko na nasze zdrowie, ale również na wygląd zewnętrzny. Dlatego też niedobory składników odżywczych (witamin, związków mineralnych) negatywnie odbijają się na kondycji włosów, skóry i paznokci. Uzupełnienie ich jest wręcz niezbędne do prawidłowego utrzymania zdrowej skóry oraz jej przydatków.
Zobacz również: Przydatki skóry.
Wzmianka na temat tego czy klient wykazuje tendencję do alergii jest bardzo istotna, ponieważ warunkuje ona rodzaj kosmetyków oraz zabiegów, jakie można zastosować u danej osoby. To z kolei prowadzi do ograniczenia ryzyka pojawienia się niepożądanych reakcji ze strony organizmu, a także zapewnia bezpieczeństwo.
Kolejnym ważnym aspektem przed rozpoczęciem zabiegu jest uzyskanie od klienta informacji na temat wrażliwości skóry, jak cera reaguje na działanie czynników środowiska zewnętrznego np. kosmetyków, wody czy pogody.
Należy zaznaczyć, że cera palacza jest mocno niedotleniona, a wdychany dym stanowi jedynie źródło szkodliwych wolnych rodników, które przyczyniają się do szybszego starzenia się skóry. Oprócz tego, uszkodzeniu ulegają naczynia włosowate prowadząc do rozwoju teleangiektazji. Dodatkowa informacja na temat palenia papierosów ułatwi dobór kosmetyków wykorzystywanych w trakcie zabiegu, jak i konkretnego rodzaju pielęgnacji skóry w gabinecie.
Jak wiadomo częste korzystanie z solarium lub ekspozycja skóry na działanie promieni słonecznych negatywnie wpływa na jej wygląd. Skóra wówczas staje się sucha, matowa, pogrubia się warstwa rogowa naskórka, a także nasila się tendencja do powstawania teleangiektazji. W trakcie wywiadu kosmetycznego warto poruszyć ten temat w celu uświadomienia klientkom, że nadmierne opalanie skóry nie przynosi żadnych korzyści.
Wszystkie zebrane informacje podczas wywiadu kosmetycznego warto zanotować w karcie klienta, aby mieć do nich łatwy dostęp. Karta klienta wraz z danymi oraz podstawowymi informacjami jest nie tylko wygodna, ale również w dużej mierze ułatwia kontakt, a także bezpośrednią pracę nad poprawą kondycji skóry pacjenta.
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki …Zobacz więcej... |
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ...Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły