Wywiad kosmetyczny

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Wywiad kosmetyczny to nieodłączny element każdego zabiegu pielęgnacyjnego. Jego celem jest diagnoza stanu skóry, a także dobór odpowiedniej dla niej pielęgnacji. Oprócz zastosowania specjalistycznych urządzeń do diagnostyki skóry konieczne jest przeprowadzenie dokładnej analizy pod kątem jej pielęgnacji, a także prowadzonego przez pacjenta trybu życia. Są to bowiem informacje, których nie uzyskamy stosując jakikolwiek rodzaj urządzeń diagnostycznych.

Wywiad kosmetyczny

Wywiad kosmetyczny

Do najważniejszych zagadnień, jakie należy umieścić w wywiadzie, należą:

  • domowa pielęgnacja skóry;
  • pielęgnacja gabinetowa;
  • stan zdrowia;
  • terapia dermatologiczna;
  • ewentualne implanty w ciele;
  • ciąża i karmienie piersią;
  • warunki pracy;
  • codzienna dieta;
  • skłonność do alergii;
  • podatność skóry na czynniki zewnętrzne;
  • palenie papierosów;
  • opalanie skóry.

1. Domowa pielęgnacja skóry.

Domowa pielęgnacja skóry to jeden z ważniejszych elementów wywiadu kosmetycznego. Bardzo ważne są codzienne przyzwyczajenia pielęgnacyjne – jak przebiega poranna i wieczorna rutyna oczyszczania skóry oraz z jakich kosmetyków korzysta klient.

2. Pielęgnacja gabinetowa.

W trakcie wywiadu należy zapytać o dotychczasową pielęgnację skóry w gabinecie kosmetycznym. Jeśli klientka taką odbywa ważne jest również wskazanie przez nią konkretnych zabiegów. Zapytać również warto ile takich wizyt zostało przeprowadzonych oraz z jaką częstotliwością.

3. Stan zdrowia.

Stan zdrowia klientki to kolejny ważny element wywiadu. Wykluczenie wszystkich przeciwwskazań zdrowotnych przed rozpoczęciem zabiegu jest kwestią kluczową. W innym przypadku, zamiast pomóc możemy przynieść odwrotny – negatywny skutek terapii.

4. Terapia dermatologiczna.

W wywiadzie należy zapytać o występowanie jakiegokolwiek leczenia dermatologicznego. Jeśli miało ono kiedykolwiek miejsce wówczas należy dopytać o rodzaj schorzenia oraz jak wyglądał przebieg terapii. Taka analiza pomoże zdiagnozować np. skórę atopową lub łuszczycę.

5. Implanty w ciele.

Należy zaznaczyć, że występowanie metalowych implantów w ciele klienta jest przeciwwskazaniem do wielu zabiegów. Szczególnie tych z wykorzystaniem prądu. W związku z tym przed rozpoczęciem zabiegu koniecznie trzeba o to zapytać.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

6. Ciąża i karmienie piersią.

Ciąża oraz karmienie piersią to przeciwwskazania w przypadku większości zabiegów. Należą do nich zabiegi z wykorzystaniem prądu, światła czy podciśnienia. Ponadto w tym wyjątkowym dla kobiety stanie należy uważać na niektóre składniki kosmetyków, które mogą powodować zagrożenie dla dziecka.

7. Warunki pracy.

Kolejnym ważnym tematem są również warunki pracy klienta. Długotrwałe, a także częste przebywanie w mocno klimatyzowanych pomieszczeniach lub też praca w otwartej przestrzeni, odbija się w sposób negatywny na kondycji skóry. Dochodzi wówczas do przesuszenia cery, rozszerzania drobnych naczyń krwionośnych, a co za tym idzie powstawania teleangiektazji.

8. Codzienna dieta.

Jak wiadomo, codzienna dieta wpływa nie tylko na nasze zdrowie, ale również na wygląd zewnętrzny. Dlatego też niedobory składników odżywczych (witamin, związków mineralnych) negatywnie odbijają się na kondycji włosów, skóry i paznokci. Uzupełnienie ich jest wręcz niezbędne do prawidłowego utrzymania zdrowej skóry oraz jej przydatków.

Zobacz również: Przydatki skóry.

9. Skłonność do alergii.

Wzmianka na temat tego czy klient wykazuje tendencję do alergii jest bardzo istotna, ponieważ warunkuje ona rodzaj kosmetyków oraz zabiegów, jakie można zastosować u danej osoby. To z kolei prowadzi do ograniczenia ryzyka pojawienia się niepożądanych reakcji ze strony organizmu, a także zapewnia bezpieczeństwo.

10. Podatność skóry na czynniki zewnętrzne.

Kolejnym ważnym aspektem przed rozpoczęciem zabiegu jest uzyskanie od klienta informacji na temat wrażliwości skóry, jak cera reaguje na działanie czynników środowiska zewnętrznego np. kosmetyków, wody czy pogody.

11. Palenie papierosów.

Należy zaznaczyć, że cera palacza jest mocno niedotleniona, a wdychany dym stanowi jedynie źródło szkodliwych wolnych rodników, które przyczyniają się do szybszego starzenia się skóry. Oprócz tego, uszkodzeniu ulegają naczynia włosowate prowadząc do rozwoju teleangiektazji. Dodatkowa informacja na temat palenia papierosów ułatwi dobór kosmetyków wykorzystywanych w trakcie zabiegu, jak i konkretnego rodzaju pielęgnacji skóry w gabinecie.

12. Opalanie skóry.

Jak wiadomo częste korzystanie z solarium lub ekspozycja skóry na działanie promieni słonecznych negatywnie wpływa na jej wygląd. Skóra wówczas staje się sucha, matowa, pogrubia się warstwa rogowa naskórka, a także nasila się tendencja do powstawania teleangiektazji. W trakcie wywiadu kosmetycznego warto poruszyć ten temat w celu uświadomienia klientkom, że nadmierne opalanie skóry nie przynosi żadnych korzyści.

Podsumowanie

Wszystkie zebrane informacje podczas wywiadu kosmetycznego warto zanotować w karcie klienta, aby mieć do nich łatwy dostęp. Karta klienta wraz z danymi oraz podstawowymi informacjami jest nie tylko wygodna, ale również w dużej mierze ułatwia kontakt, a także bezpośrednią pracę nad poprawą kondycji skóry pacjenta.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *