Tkanki autologiczne w kosmetologii znajdują coraz większe zastosowanie. Zabiegi wykorzystujące tego rodzaju preparaty mają na celu regenerację, rewitalizację oraz spowolnienie procesów starzenia się skóry.
Tkanki autologiczne
W zakresie kosmetologii oraz medycyny estetycznej tkanki autologiczne odnoszą się do osocza bogatopłytkowego pozyskiwanego z własnej krwi pacjenta lub komórek macierzystych pozyskiwanych z krwi obwodowej lub tkanki tłuszczowej. Preparaty te znajdują zastosowanie w zabiegach regeneracyjnych i odmładzających wykonywanych w gabinetach kosmetologicznych oraz medycyny estetycznej. Ich celem jest nadanie młodzieńczego wyglądu osobom starszym, których skóra charakteryzuje się zaawansowanym procesem starzenia. Do najbardziej skutecznych tkanek autologicznych należy:
- osocze bogatopłytkowe;
- fibroblasty;
- płytkowe czynniki wzrostu;
- komórki macierzyste tkanki tłuszczowej.
1. Osocze bogatopłytkowe.
Należy podkreślić, że osocze bogatopłytkowe może wykazywać różny skład (stężenie płytek krwi), który uwarunkowany jest metodą jego pozyskiwania. Bez względu jednak na wybór metody osocze bogatopłytkowe należy do preparatów mocno regenerujących tkanki skóry w obrębie twarzy jak i całego ciała. Bardzo dobrze sprawdzają się również w hamowaniu problemu jakim jest wypadanie włosów u kobiet.
2. Fibroblasty.
Fibroblasty wykorzystuje się do śródskórnego podawania pacjentowi w zalecaną okolicę twarzy lub ciała co 2-4 tygodnie. W wyniku tego dochodzi do zapoczątkowania procesu produkcji nowego kolagenu, który zmniejsza widoczność blizn, zmarszczek oraz ubytków.
3. Płytkowe czynniki wzrostu.
Osocze bogatopłytkowe w składzie zawiera skoncentrowane płytki krwi oraz leukocyty. Procesy regeneracyjne jakie zachodzą w skórze po jego podaniu następują dzięki uwalnianym z płytek krwi oraz leukocytów białkom oraz czynnikom wzrostu (PDGF, TGF,IGF,EGF, VEGF), a także fibrynie, fibronektynie, witronektynie. Dochodzi wówczas do aktywacji procesów regeneracyjnych podobnie jak podczas gojenia się rany. Każdy z czynników wzrostu pobudza namnażanie się oraz różnicowanie komórek naskórka wspomagając tym produkcję składników macierzy zewnątrzkomórkowej. Ponadto następuje wzmożona proliferacja i różnicowanie się komórek podstawowych w komórki poszczególnych warstw skóry. To z kolei powoduje regenerację oraz remodeling w obrębie skóry właściwiej oraz tkanki podskórnej.
4. Komórki macierzyste.
Komórki macierzyste to struktury odpowiedzialne za procesy odnowy, regeneracji, podziałów komórkowych, odbudowy tkanek oraz namnażania się nowych komórek. Pobierane są one z krwi lub tkanki tłuszczowej pacjenta.
Bibliografia
- Ciupińska M., Eris I., Frydrych A., Kosmetologia Pielęgnacyjna i Lekarska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010.
- Rembelska K., Materiały autologiczne w medycyny estetycznej, Cabines nr 54.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |