Sposobów na powiększanie ust jest wiele. Różnią się między sobą stopniem inwazyjności oraz trwałością uzyskanego efektu. Należą do nich między innymi zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, a także domowe sposoby wykonywane we własnym zakresie. Celem zabiegów powiększania ust jest korekcja ich kształtu, poprawa wielkości, a także modelowanie i wypełnienie ewentualnych ubytków. Statystyki mówią, że wykonuje się je najczęściej u osób w wieku 25-50 lat, z czego 5% stanowi płeć męska.
Jakie korzyści daje zabieg powiększania ust?
W zależności od techniki wykonywania, zabiegi dają przede wszystkim możliwość w różnym stopniu modelowania kształtu ust. Dodatkowo, dzięki tego rodzaju czynnościom zyskujemy wygładzenie, ujędrnienie, a także regenerację okolic czerwieni wargowej. Znaczącą zaletą zabiegów powiększania ust jest ich stosunkowo mała inwazyjność, połączona z natychmiastowym efektem.
Sposoby na powiększania ust
Najczęściej stosowaną metodą powiększania ust jest zabieg polegający na wstrzykiwaniu kwasu hialuronowego. Jego wysoka popularność wynika przede wszystkim z małej inwazyjności, natychmiastowego efektu oraz dużych możliwości w zakresie modelowania kształtu. Z kolei najrzadziej stosowanym sposobem jest tzw. plastyka ust, a więc dość rozległe naruszenie ciągłości tkanek, do których należy wszczepienie silikonowego implantu lub operacja polegająca na przeszczepie skóry pacjenta.
1. Powiększenie ust kwasem hialuronowym.
To zabieg polegający na podaniu w obręb czerwieni wargowej kwasu hialuronowego. Warto zaznaczyć, że jest to związek naturalnie występujący w organizmie ludzkim, dlatego bardzo dobrze jest przez niego tolerowany. Kwas hialuronowy słynie ze swoich możliwości wiązania wody, w związku z tym efekt powiększenia ust połączony jest z ich dodatkowym nawilżeniem, a co za tym idzie ujędrnieniem.
Zobacz również: Powiększanie ust kwasem hialuronowym.
2. Przeszczep tkanki tłuszczowej.
Metoda polega na pobraniu tkanki tłuszczowej pacjenta z mało widocznych obszarów na ciele, w których gromadzi się w większych ilościach. Należą do nich okolice brzucha, ud oraz pośladków. Pobrana tkanka zostaje wcześniej poddana odpowiedniej obróbce (odwirowaniu), a otrzymany materiał wykorzystuje się podczas zabiegu. Oprócz komórek tłuszczowych zawiera on krew, elementy tkankowe oraz wolne lipidy. Taki skład sprawia, że przeszczepiony materiał znacznie szybciej i w większym stopniu się wchłania (nawet do 70%). Podaje się go za pomocą iniekcji w czerwień wargową.
Istnieją również inne metody filtracji tkanki tłuszczowej dające możliwość uzyskania czystego izolatu komórek tłuszczowych, które dodatkowo wzbogacone są komórkami macierzystymi. Ich obecność sprawia, że po zabiegu widoczny jest dodatkowy efekt odmłodzenia, regeneracji oraz odżywiania tkanek czerwieni wargowej.
3. Powiększenie ust przez wszczepienie implantu.
To zabieg operacyjny polegający na wykonaniu nacięcia ust od strony jamy ustnej, utworzeniu przestrzeni na implant, a następnie jego wprowadzenie. Nacięcia są bardzo minimalne, a także dyskretne i zlokalizowane po bokach ust. Co ważne, zabieg jest dobrze tolerowany przez pacjentki, a cała rekonwalescencja nie trwa długo. Implanty wykonywane są z dość elastycznego żelu, który posiada możliwości dopasowania się do kształtu ust zapewniając naturalny efekt. Dużą zaletą zabiegu jest trwały efekt, aż do momentu kiedy pacjentka nie podejmie decyzji o jego wymianie.
4. Powiększanie ust przeszczepem własnej skóry.
Metoda polega na pobraniu niewielkiego pasma skóry pacjenta z jak najmniej widocznego miejsca na jego ciele, a następnie wszczepieniu jej fragmentu w niewielkim nacięciu wykonanym obok ust. Zabieg zapewnia naturalny efekt powiększenia, a dodatkowo bardzo dobrze jest tolerowany przez organizm. W metodzie powiększania ust przeszczepem własnej skóry nie ma możliwości jego odrzucenia, ponieważ do zabiegu wykorzystywana jest własna tkanka pacjenta.
5. Powiększanie ust makijażem permanentnym.
Zabieg powiększania ust przy pomocy makijażu permanentnego wykonywany jest w dużej mierze w gabinetach kosmetycznych. Przeznaczony jest głównie do modelowania, powiększania oraz korygowania asymetrii czerwieni wargowej. Metoda polega na wprowadzeniu do wierzchnich warstw skóry odpowiednio dobranych pigmentów, które dają efekt koloryzacji ust, modelowania ich konturów oraz powiększenia. Przed zabiegiem należy wykonać próbę uczuleniową. Jeśli przebiegnie pozytywnie, może on być bezpiecznie przeprowadzony. Efekt widoczny jest natychmiast, a czas jego utrzymania się zależny jest w dużej mierze od indywidualnej kwestii złuszczania się naskórka ust oraz od głębokości na jaką został wprowadzony barwnik.
Domowe sposoby powiększania ust
Domowe metody powiększające usta mają na celu ujędrnienie, dotlenienie oraz lepsze ukrwienie ust. Zabiegi sprowadzają się do wykonywania ćwiczeń ust, masaży, peelingów oraz stosowaniu odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji. Preparaty do ust bazują przede wszystkim na kwasie hialuronowym, peptydach, kolagenie oraz olejkach roślinnych.
Zobacz również: Kolagen i jego znaczenie w organizmie.
Przeciwwskazania
Należy zaznaczyć, że zabiegi mające na celu powiększenie ust nie wykonuje się u każdego. Do głównych przeciwwskazań należy:
- infekcja w obrębie jamy ustnej;
- zaburzenia krzepliwości krwi;
- ciąża;
- choroby autoimmunologiczne;
- nowotwory;
- cukrzyca.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
3 Responses
Ja mam małe usta i myślę o powiększeniu ale ciągle się waham i nie umiem się zdecydować :). Kwas hialuronowy chyba był by ok, bo reszta brzmi trochę strasznie 😀
ja na chwilę obecną nie myślę o powiększeniu ust :p
Właściwie to dlaczego nie 🙂 Gdyby nie to, że tak bardzo boję się igieł 😉 Pozostają więc tylko nieinwazyjne, domowe sposoby 🙂