
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Liposomy w kosmetologii to jedne z głównych nośników związków aktywnych. Oprócz tego wykorzystywane są jako forma modelowych błon komórkowych w badaniach biologicznych, w chemii oraz medycynie.
Liposomy to jedne z najważniejszych nośników substancji stosowanych w kosmetologii oraz farmacji. Są to kuliste struktury, które powstają z jednej lub kilku warstw podwójnej błony lipidowej, w której zamknięta jest określona ilość wody. Ich budowa pozwala na umieszczanie w ich strukturze substancji lipofilnych oraz hydrofilnych. Dzięki swoim wymiarom, a także właściwościom fizykochemicznym liposomy mogą efektywnie przenikać przez tkanki. Z kolei ich skład zbliżony do naturalnych błon biologicznych powoduje, że są one w pełni kompatybilne. Oznacza to, że zmniejsza się ryzyko wystąpienia ewentualnych efektów ubocznych związanych z ich działaniem.
Ciekawostka
Liposomy odkrył w 1961 roku metodą hydratacji lipidu angielski hematolog Alex Bengham z Uniwersytetu w Babraham.
Liposomy to zamknięte kuliste struktury w kształcie pęcherzyków. Ich rozmiar waha się pomiędzy kilka nanometrów do 1 mikrometra. W tzw. dwuwarstwie lipidów, z której są zbudowane polarne głowy fosfolipidów wystają na zewnątrz, z kolei węglowodorowe łańcuchy hydrofobowe skierowane są do jej wnętrza.
Ze względu na właściwości otoczki lipidowej liposomy dzieli się na:
Ze względu na ilość warstw lipidowych budujących liposomy, a także wielkość przestrzeni wodnej we wnętrzu ich struktury można podzielić je na:
Należy podkreślić, że liposomy wykazują charakter koloidów. Koloidy to układy dyspersyjne, dwuskładnikowe, których stabilność napędzają siły napięcia powierzchniowego, ładunek elektrostatyczny oraz hydrofilowość. Nie bez znaczenia jest również stabilność chemiczna samych lipidów, które wykorzystywane są do produkcji liposomów.
Głównym parametrem, który określa właściwości liposomów jest:
Na stabilność liposomów wpływa również występowanie związków powierzchniowo-czynnych, które przyczyniają się do procesu ich degradacji. Może nastąpić to w skutek zwiększenia płynności oraz przepuszczalności liposomalnej dwuwarstwy lipidowej. Z kolei za stabilność kinetyczną liposomów odpowiedzialna jest obecność ładunku elektrycznego na powierzchni ich cząsteczek.
Do głównych związków wykorzystywanych w celach produkcji liposomów są fosfolipidy, lecytyny, sfingolipidy, glikolipidy, sterole, a także kwasy i zasady organiczne. Należy podkreślić, że podczas procesu modyfikacji liposomów można stosować syntetyczne polimery oraz przeciwciała specyficzne tkankowo.
Dziś istnieje wiele metod wytwarzania liposomów, zaś ich wybór uwarunkowany jest od założonej wielkości nośników substancji czynnych, liczby warstw oraz ich późniejszego zastosowania.
Do głównych metod produkcyjnych zalicza się proces:
W kosmetologii liposomy znalazły zastosowanie już w latach 80 XIX wieku w firmie L’Oreal oraz Dior. Do tego czasu stały się bardzo popularne w tym kierunku.
Do kosmetyków najczęściej wykorzystujących formę liposomów należą:
Obecnie w kosmetykach najczęściej wykorzystuje się liposomy o wymiarach 100-300 nm. Należy podkreślić, że po aplikacji tego rodzaju preparatów na powierzchnię skóry pomiędzy komórkami naskórka oraz liposomami dochodzi do szeregu zjawisk. Należy do nich:
Dzięki rozwoju technologicznemu w kwestii produkcji i modyfikacji liposomów istnieje możliwość wprowadzania do wnętrza ich struktury coraz większej ilości substancji czynnych o działaniu typowo kosmetycznym jak i terapeutycznym.
Wskazówka
Należy podkreślić, że liposomy to delikatny rodzaj cząsteczek. W związku z tym muszą być odpowiednio chronione przed wnikaniem dodatkowych składników ze środowiska zewnętrznego. Oznacza to, że kosmetyki zawierające liposomy zaleca się stosować wieczorem na dokładnie oczyszczoną skórę. Dodatkowo liposomy stanowią wsparcie domowej pielęgnacji skóry, a nie jej podstawę. W związku z tym produkty z ich zawartością należy stosować raz na kilka dni, nie codziennie.
Nieustannie prowadzone badania na temat właściwości fizycznych, chemicznych i biologicznych liposomów, a także ciągły postęp w dziedzinie ich produkcji sprawił, że coraz częściej wykorzystywane są one w kierunku jakim jest kosmetologia. Należy podkreślić, że produkty zawierające w swym składzie liposomy posiadają ugruntowaną pozycję, z kolei ich efektywność jest bezdyskusyjna.
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Domowe sposoby na ugryzienie komara
Jakie właściwości ma witamina B5?
Jak skutecznie schudnąć z brzucha?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły