
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Konserwanty w kosmetykach zapewniają możliwość dłuższego ich przechowywania. Zmniejszają także rozwój drobnoustrojów w preparatach po użyciu, chroniąc skórę przed wystąpieniem podrażnień.
Konserwanty to naturalne lub syntetyczne związki, które uzupełniają skład kosmetyków, produktów spożywczych i farmaceutycznych. Ich głównym celem jest ochrona przed zepsuciem się lub przed zanieczyszczeniem drobnoustrojami w trakcie użytkowania. Ponadto ich obecność chroni kosmetyk przed powstawaniem produktów przemiany materii mikroorganizmów, które mogą przyczynić się do podrażnień skóry oraz błon śluzowych. Konserwanty to związki niezbędne w kosmetykach, które zawierają wodę oraz składniki, które posiadają wysoką podatność na działanie drobnoustrojów.
Nazwa konserwant wywodzi się z języka łacińskiego od słowa „conservo” i oznacza „zachowuję”. Im wyższe stężenie danej substancji konserwującej, tym lepsze jej działanie przeciwbakteryjne. Wiąże się to jednak z ryzykiem pojawienia się reakcji alergicznej skóry.
Wyższe stężenie konserwantów sięgające 1% przyczynia się do hamowania aktywności niekorzystnych drobnoustrojów w produktach takich jak dezodoranty, preparaty przeciwłupieżowe, płyny do płukania jamy ustnej. Stosowane w niższym stężeniu (0,1-0,5%) pełnią rolą wyłącznie konserwantów, a więc związków przedłużających żywotność danego produktu.
Wskazówka
Zanieczyszczone kosmetyki różnego rodzaju mikroorganizmami tracą swoje wartości odżywcze oraz walory sensoryczne. Postępujący w nich rozwój drobnoustrojów może przyczynić się do powstawania związków drażniących, a nawet toksycznych. Dzięki zastosowaniu konserwantów w kosmetykach, możliwe jest zachowanie ich czystości mikrobiologicznej oraz przedłużenie trwałości.
Konserwanty muszą spełniać kilka podstawowych kryteriów:
Nie mogą:
Muszą być:
Parabeny to grupa najczęściej występujących konserwantów w składzie preparatów kosmetycznych, to nic innego jak estry kwasu p-hydroksybeznoesowego. Spotkać je również można pod postacią estru metylowego (paraben M), etylowego (paraben A), estru propylowego (paraben P). Należy podkreślić, że związki te powszechnie wykorzystywane są w kosmetykach, produktach spożywczych oraz farmaceutycznych.
Parabeny są ciałem stałym, słabo rozpuszczalnym w wodzie, z kolei dobrze rozpuszczają się w glikolu propylenowym. Polskie oraz unijne prawo mówi, że stężenie ich w kosmetykach nie powinno przekraczać 0,8%. Należy podkreślić, że nie zmieniają one działania kosmetyku, koloru, konsystencji oraz zapachu. Najczęściej wykorzystywane są w kosmetykach do pielęgnacji włosów (szamponach, odżywkach), skóry twarzy (tonikach, kremach), balsamach do ciała, produktach do opalania oraz pielęgnacji ust. Warto wiedzieć, że parabeny w szybkim tempie przedostają się do krwiobiegu, a skutkiem ubocznym ich stosowania jest zwiększony poziom estrogenów (żeńskich hormonów płciowych), które u kobiet stanowią przyczynę rozwoju raka piersi. Dodatkowo istnieje powszechna opinia, że związki te niekorzystnie wpływają na płodność u mężczyzn, a także na funkcje układu immunologicznego oraz nerwowego.
W kosmetologii alternatywą dla syntetycznych konserwantów są naturalne mieszaniny ekstraktów roślinnych m.in. tymianku, cytronu, lawendy, cynamonu, rozmarynu, oliwek, oregano czy mięty. Ponadto w roli tej dobrze sprawdza się srebro koloidalne oraz pigment perłowy.
Zanieczyszczone drobnoustrojami kosmetyki mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia człowieka. W związku z tym, w procesie produkcji kosmetyków w przemyśle kosmetycznym wykorzystywane są substancje konserwujące w celu zapewnienia jak największego bezpieczeństwa ich stosowania.
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Domowe sposoby na ugryzienie komara
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły