
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Ektoina w kosmetykach stanowi szczególnie znaczenie, ze względu na swoje właściwości łagodzące, przeciwzapalne oraz nawilżające. Związek ten wykorzystuje się również w przemyśle farmaceutycznym do produkcji leków zwalczających reakcje alergiczne.
Ektoina to organiczny związek chemiczny, który pozyskiwany jest z niektórych gatunków bakterii o nazwie ekstremofile. To drobnoustroje, które żyją w trudnych warunkach, a więc w wysokich temperaturach, nadmiernej suchości powietrza oraz w miejscach intensywnego promieniowania UV.
Ektoinę po raz pierwszy wyizolowano i przedstawiono jej budowę w 1985 roku. Charakteryzuje się działaniem kosmotropowym czyli posiada zdolność wiązania oraz wbudowywania cząsteczek wody w kompleksy. W wyniku obecności w jej cząsteczce atomów azotu oraz grupy karboksylowej następuje tak zwane przegrupowanie elektronów i dochodzi do tworzenia biegunów, które naładowane są dodatnio i ujemnie. Jest to równoznaczne z tym, że cząsteczki ektoiny wiążą silnymi wiązaniami wodorowymi cząsteczki polarne, a także fragmenty apolarne.
Ektoina jest antyoksydantem, w związku z tym zapobiega uszkodzeniom komórek skóry na poziomie molekularnym. Hamuje dostęp promieniowania UV do skóry pochłaniając je, tym samym ograniczając jego działanie. Dodatkowo wspomaga procesy naprawcze skóry wywołane promieniowaniem UVA i UVB.
Ciekawostka
Produkty z ektoiną wykorzystywane są w trakcie miejscowego naświetlania zmian nowotworowych w celu ochrony tkanek zdrowych.
Ektoina spowalnia uwalnianie reaktywnych form tlenu w fibroblastach. Wykazuje właściwości immunostymulujące, przeciwzapalne oraz przeciwnowotworowe. Związek ten aktywuje do pracy układ odpornościowy skóry, jednocześnie działa osłonowo na keratynocyty, komórki Langerhansa oraz komórki Merkla.
Ektoina jest aminokwasem, który chroni komórki przed szkodliwym działaniem promieni UV, a także działa prewencyjnie w procesie fotostarzenia skóry. W związku z tym, na szeroką skalę wykorzystywana jest w przemyśle kosmetycznym jaki i farmaceutycznym.
Najczęściej znaleźć ją można w produktach takich jak:
Wskazówka
Ektoina stanowi również składnik preparatów na alergię. Może być stosowana miejscowo jak i ogólnie zmniejszając objawy kaszlu, kichania, kataru siennego, łzawienia oraz zaczerwienienia oczu.
Ze względu na silne możliwości wiązania wody ektoina znalazła zastosowanie w kosmetykach nawilżających. Znaleźć ją można także w emolientach dedykowanych osobom z atopowym zapaleniem skóry.
Ponadto występuje w produktach, których celem jest:
Ektoina nie wykazuje żadnych skutków ubocznych. Z tego względu preparaty z jej zawartością mogą być stosowane również przez dzieci. Dotyczy to zarówno produktów farmaceutycznych jak i kosmetyków. Świadczy o tym fakt, że preparaty z ektoiną dostępne są powszechnie, bez recepty.
Dzięki możliwościom wiązania wody, preparaty na bazie ektoiny nawilżają skórę, łagodzą świąd oraz jej szorstkość. Dzięki kompleksowej ochronie biologicznej komórek skóry istnieje możliwość, że ektoina w niedługim czasie będzie stanowić podstawowy komponent dermokosmetyków.
![]() |
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież). Zobacz więcej... |
![]() |
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ... Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Domowe sposoby na ugryzienie komara
Jakie właściwości ma witamina B5?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły