Dermarollery w kosmetologii

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Dermarollery (mezorollery) w kosmetologii to proste urządzenia, których celem jest stymulacja procesów regeneracyjnych skóry. Regularne korzystanie z nich pobudza naturalne mechanizmy samoodnawiania się oraz gojenia powodując poprawę wyglądu cery.

Dermarollery w kosmetologii

Dermarollery – działanie

Dzięki zastosowaniu dermarollera skutecznie można spowalniać oznaki starzenia się skóry w postaci drobnych zmarszczek, utraty elastyczności skóry oraz jej napięcia, zmianami trądzikowymi (blizny) oraz rozstępami. Aby uzyskać oczekiwane efekty dermaroller należy stosować w sposób regularny, a także ich igły muszą posiadać odpowiednią długość, aby mogły sięgnąć na głębokość naczyń krwionośnych. Pojawiające się w trakcie zabiegu mikrokrwawienie jest efektem pożądanym. Jego obecność świadczy o zapoczątkowaniu procesu regeneracyjnego skóry, który został aktywowany przez płytkowe czynniki wzrostu.

Dermarollery wykorzystywane są w celu świadomego uszkadzania skóry, w wyniku intensywnego, mechanicznego nakłuwania naskórka. Zabieg wykonuje się z zastosowaniem odpowiedniej długości igieł. Uszkodzenia wywołane przez dermaroller powodują powstawanie w skórze nowych włókien kolagenowych powodując jej przebudowę i remodeling. Dość często stosowanym określeniem na zabiegi wykorzystujące działanie dermarollerów jest mezoterapia mikroigłowa.

Warto podkreślić, że krew występująca podczas nakłuwań zawiera płytki krwi, które ulegają aktywacji. Na skutek tego dochodzi do uwalniania się czynników wzrostu PDGF, naskórkowych czynników wzrostu EGF, transformujących czynników wzrostu TGF, a także czynników wzrostu fibroblastów FGF. Istotną informacją jest fakt, że płytkowe czynniki wzrostu są kluczowymi białkami w procesie regeneracji tkanek.

Budowa i parametry

Dermarollery zwykle wykonuje się z tworzywa sztucznego, choć niekiedy spotkać można również metalowe lub pozłacane. Warto podkreślić, że każdy dermaroller wyposażony jest w obracany wałek oraz rączkę. Wałek posiada na swojej powierzchni niewielkie igiełki, które wykonane są ze stali chirurgicznej lub ze stopów tytanu. Ciekawostką jest fakt, że liczba igiełek na wałku może być różna i waha się w granicach od kilkudziesięciu nawet do ponad 1 tysiąca. Igły umieszczone są w rzędach i mogą posiadać różną długość od 0,2 mm do 4 mm. Ich  grubość również nie jest taka sama i waha się od 0,07 mm do 0,3 mm.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Typy dermarollerów

W zależności od długości igieł, a także wynikającej z tego głębokości uszkodzenia skóry wyróżnia się dermarollery:

  • kosmetyczne;
  • medyczne;
  • chirurgiczne.

1. Rollery kosmetyczne.

Dermarollery kosmetyczne wykazują długość igieł od 0,2 mm do 0,3 mm. Nie przyczyniają się do przezskórnej indukcji syntezy nowego kolagenu, ponieważ mają zbyt krótkie igły. Bardzo często jednak wykorzystuje się je do zwiększania wchłaniania kosmetyków oraz ich składników aktywnych do wnętrza skóry. Warto podkreślić, że rollery kosmetyczne nie wymagają zastosowania znieczulenia podczas zabiegu.

2. Rollery medyczne.

Rollery medyczne posiadają długość igieł od 0,3 mm do 2 mm. Zabieg z wykorzystaniem tego rodzaju rollerów przyczynia się do mikrokrwawień skóry, co skutecznie pobudza jej procesy regeneracyjne. Warto podkreślić, że rollery medyczne są najczęściej wykorzystywanym typem mezoterapii mikroigłowej.

3. Rollery chirurgiczne.

Rollery chirurgiczne charakteryzują się długością igieł 0d 3 mm do 4 mm, dzięki czemu wykazują największą skuteczność. Działanie polega na przebiciu skóry, przez co igiełki wnikają do tkanki podskórnej. Efekty zabiegu widoczne są natychmiastowo w postaci przebudowy skóry, a także skutecznego pozbycia się defektów w postaci blizn lub rozstępów. Przeprowadzenie zabiegu wymaga jednak wykorzystania sali operacyjnej oraz znieczulenia miejscowego lub ogólnego. W trakcie zabiegu dochodzi do obfitego krwawienia skóry, na skutek czego w późniejszym czasie pojawiają się zasinienia. Czas rekonwalescencji jest zdecydowanie dłuższy niż w przypadku zastosowania rollera medycznego.

Wskazówka

Przy wyborze dermarollera należy zwrócić szczególną uwagę na fakt, czy jest oznaczony znakiem CE, a także czy posiada status wyrobu medycznego.

Podsumowanie

Zabiegi wykorzystujące działanie dermarollerów wspomagają walkę z defektami skóry w postaci zmarszczek, przebarwień, utraty wiotkości i elastyczności skóry, zmianami potrądzikowymi, bliznami oraz rozstępami. Warto podkreślić, że mikronakłuwanie skóry można połączyć z innymi zabiegami z zakresu medycyny estetycznej jak np. osocze bogatopłytkowe.

Bibliografia

  1. Styczeń P., Kosmetologia Estetyczna, Dermarollery w kosmetologii i medycynie estetycznej, 5/2015.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *