Botox – metoda usuwania zmarszczek

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Botox to jedna z najbardziej znanych i efektywnych metod usuwania niechcianych zmarszczek. Jest zabiegiem bezpiecznym, posiadającym szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej. Jak przebiega proces redukcji zmarszczek przy pomocy botoxu oraz jak bardzo skuteczna jest to metoda?

Botox - metoda usuwania zmarszczek

Zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej daje szanse na pozbycie się zmarszczek na długi czas. Oprócz tego rodzaju zmian na twarzy powstają również inne. Zagłębiają się również miejsca takie jak fałd nosowo – policzkowy prowadząc do powstawania tak zwanych głębokich bruzd. Niestety z wiekiem zarówno zmarszczki jak i głębsze bruzdy stają się coraz bardziej widoczne. Jednak we współczesnej kosmetologii i medycynie estetycznej istnieją sposoby, aby usunąć ten nieestetyczny defekt skóry. Z pomocą więc przychodzi toksyna botulinowa, czyli popularnie tak zwany Botox.

Botox – czym jest?

Botox (toksyna botulinowa) produkowany jest przez beztlenową pałeczkę Clostridium botulinum. Jest to najmocniej działający związek wśród wszystkim biologicznych toksyn. Jednym z pierwszych zastosowań toksyny botulinowej było użycie jej w okulistyce do leczenia przykurczu powiek. Obecnie wykorzystywana jest również w jednym z  kierunków medycyny jakim jest np. neurologia. Stosuje się ją w leczeniu spastyczności mięśni czy połowicznego porażenia twarzy. Wykorzystywana jest także w medycynie estetycznej jako metoda redukcji zmarszczek i poprawy stanu skóry.

Botox – jak działa?

Głównym zadaniem toksyny botulinowej jest blokowanie przedostawania się bodźców nerwowych do mięśni znajdujących się w obrębie twarzy. Istotny jest fakt, że Botox działa jedynie w rejonie tych mięśni, do których został podany. Wstrzyknięcie tej substancji prowadzi do rozluźnienia zarówno mięśni jak i skóry twarzy.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Efekt podania Botoxu w głąb skóry ujawnia się w sposób stopniowy. Mimika pacjenta nie zostaje zmieniona, natomiast zmarszczki stają się mniej widoczne.

Botox – przebieg zabiegu

Zabieg Botoxu zwykle wykonuje się pod znieczuleniem miejscowym i jest stosunkowo szybki, ponieważ trwa zwykle około 15-20 minut. Po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego, wykluczeniu przeciwwskazań oraz oczyszczeniu skóry pacjenta rozpoczyna się procedura zabiegowa. Polega ona na podaniu Botoxu w głąb skóry w kilka wybranych miejsc na twarzy. Preparat podawany jest przy pomocy strzykawki o dość cienkiej igle. Zalecane jest, aby podczas ostrzykiwania fotel pacjenta ustawiony był w pozycji siedzącej. Całkowite działanie podanego preparatu widoczne jest po upływie 1 lub 2 tygodni od wykonanego zabiegu.

Botox a powikłania

Powikłania pozabiegowe spotykane są bardzo rzadko. Jednak bezpośrednio po ostrzykiwaniu skóra jest zaczerwieniona. Występuje to jedynie w miejscach gdzie został wykonany zabieg. Stan ten ustępuje szybko, średnio w przeciągu godziny.

Zalecenia pozabiegowe

  • nie należy się schylać ani kłaść się przez pierwsze kilka godzin po zabiegu, ponieważ może to spowodować nieprawidłowe rozmieszczenie się preparatu;
  • przez pierwsze miesiące po zabiegu nie wolno poddawać się innym zabiegom kosmetycznym wykorzystującym fale radiowe, światło laserowe oraz podczerwień;
  • w pierwszych miesiącach należy unikać wizyt w solarium i w saunie;
  • bezpośrednio po zabiegu należy unikać noszenia ciężkich przedmiotów oraz intensywnego wysiłku fizycznego.

Czy zabieg należy powtarzać?

Powtarzanie Botoxu zależne jest wyłącznie od nas samych. Jeśli chcemy, aby efekt zabiegu utrzymywał się dłużej warto go powtarzać. Można również zaprzestać kontynuacji wówczas skóra powróci do stanu sprzed kuracji.

Jak długo utrzymuje się efekt Botoxu?

Efekt gładkiej skóry utrzymuje się zwykle od 6 do 8 miesięcy. Jednak poprzez regularne podtrzymywanie go wykonywaniem zabiegów przypominających efekt będzie znacznie wydłużony w czasie.

Wskazania

PrzeciwwskazaniaPolecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *