Aceton to bezbarwny płyn o charakterystycznym zapachu zbliżonym do produktu jakim jest zmywacz do paznokci. Wykorzystywany jest wielokierunkowo, ponieważ używa się go na budowach jako rozpuszczalnik, ale również znalazł zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Przyjrzyjmy się nieco dokładniej czym jest i jakie właściwości wykazuje aceton.
Czym jest aceton?
Aceton to organiczny związek chemiczny, którego wzór sumaryczny to C3H6O. Jest on powszechnym rozpuszczalnikiem, który usuwa ciężko schodzące substancje takie jak oleje, lakiery czy tłuszcze. Bardzo często wykorzystywany jest w czasie prac remontowych jako odtłuszczacz powierzchni, w celu późniejszego ich pomalowania. Oprócz tego stanowi dobry środek czyszczący najbardziej zabrudzonego sprzętu czy narzędzi.
Czym różni się aceton kosmetyczny od technicznego?
Na rynku dostępne są różne wersje acetonu. Warto zaznaczyć, że wykorzystywany np. w budownictwie nie jest tym samym, który używa się w salonach urody. Choć w obu rodzajach tych preparatów zastosowano tę samą substancję, to jednak w acetonie technicznym może znaleźć się duża ilość zanieczyszczeń oraz substancji, które mogą być szkodliwe dla zdrowia.
Z kolei aceton kosmetyczny to produkt oczyszczony, często wzbogacany substancjami pielęgnującymi, aromatami zapachowymi oraz witaminami. Mimo że posiada mało przyjemny zapach, jest znacznie mniej szkodliwy dla zdrowia.
Jakie właściwości kosmetyczne wykazuje aceton?
Oprócz wykorzystywania acetonu w budownictwie znalazł on również szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Stosowany jest do produkcji lakierów, barwników oraz środków czystości. Dodatkowo związek ten wykorzystywany jest w domowych jak i profesjonalnych gabinetach kosmetycznych. Efektywnie zmywa lakier do paznokci, a także akryl i hybrydę.
Zobacz również: Paznokcie po hybrydzie – jak je zregenerować?
Czy aceton może być szkodliwy dla zdrowia?
Aceton nie jest produktem toksycznym, nie powoduje uszkodzeń DNA oraz nie wykazuje działania rakotwórczego na organizm człowieka. Należy jednak zaznaczyć, że pewne jego ilości oraz sposób stosowania może wywołać szkodliwy wpływ.
Opary acetonu, które rozprowadzane są po całym organizmie mogą spowodować:
- rozdrażnienie;
- zmęczenie;
- ból głowy;
- podrażnienie błon śluzowych górnego układu oddechowego (nos, usta, gardło).
Jego częste stosowanie w tym samym miejscu na skórze może spowodować trwałe uszkodzenia w postaci lekkich poparzeń. Zdarza się, że w tych miejscach może rozwijać się również infekcja.
Jak właściwie stosować aceton?
- Aceton powinien być stosowany wyłącznie w dobrze wentylowanych pomieszczeniach. Przede wszystkim dlatego, że działa drażniąco na błony śluzowe i może być przyczyną bólu głowy u osób bardziej wrażliwych.
- Jest to produkt łatwopalny, dlatego też stosując go nie można mieć jednocześnie do czynienia z dostępem do ognia.
- Po zakończeniu korzystania z acetonu należy szybko usunąć nawilżone nim waciki, a sam produkt odłożyć w bezpieczne miejsce z dala od dzieci.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... | |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |