Autoterapia

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Autoterapia należy do niezwykle popularnych w dzisiejszych czasach metod terapeutycznych, nie wymaga stałego kontaktu ze specjalistą, zajmuje stosunkowo niewiele czasu i co ważne, można wykonywać ją z własnego domu, bez konieczności wychodzenia. Wystarczy posiadać odpowiednią wiedzę i motywację, aby samodzielnie uśmierzyć wiele dolegliwości i wspomóc terapię zaleconą przez lekarza.

Autoterapia

Na czym polega autoterapia?

Autoterapia to inaczej zestaw czynności wykonywanych samodzielnie w domu celem poprawy stanu zdrowia lub samopoczucia. Wykonuje się je po uzyskaniu dokładnych instrukcji od lekarza lub innego specjalisty. Autoterapia nie obejmuje konieczności stosowania leków, dlatego zalicza się ją do metod bezpiecznych i nie związanych z żadnymi skutkami ubocznymi. Jest również bezpłatna, a godziny jej wykonania zależą wyłącznie od nas samych. Dzięki temu możemy dopasować plan leczenia do własnych potrzeb czy stylu życia.

Autoterapia w praktyce

Po metody autoterapii można sięgnąć w każdej chwili. Poniżej przedstawiamy przykłady autoterapii w zależności od różnych dolegliwości.

Autoterapia przy migrenach i bólach głowy

Ból głowy potrafi skutecznie zepsuć dobre samopoczucie i utrudnić codzienne funkcjonowanie. Uzupełnieniem profesjonalnego leczenia może być właśnie autoterapia. W tym przypadku podstawą są automasaże. Rozpoczynamy je od skroni, wykonując początkowo uciskanie ich i przesuwanie tkanek ruchem okrężnym. Po wykonaniu kilku kółek rozluźniamy ucisk i zmieniamy jego lokalizację. Ruchy powinny odbywać się bardzo powoli, a podczas ich wykonania zamykamy oczy i spokojnie, głęboko oddychamy. Następnie przechodzimy do masaży głowy, szeroko rozstawiamy palce i masujemy ruchami okrężnymi cały czepiec ścięgnisty (owłosiona skóra głowy). Uzupełnieniem może być ugniatanie linii brwi chwytem szczypcowym oraz ugniatanie mięśni karku.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Autoterapia przy bólu kolana

W przypadku bólu kolana skuteczną autoterapią może okazać się rozciąganie mięśnia czworogłowego uda oraz rolowanie zarówno przedniej strony uda, jak i bocznej, gdzie znajduje się pasmo biodrowo-piszczelowe. W przypadku stanu zapalnego autoterapią jest wykonywanie chłodnych okładów lub okładów z liści kapusty. Oczywiście wszystko zależy od tego, co jest dokładną przyczyną bólu kolana. Należy mieć na uwadze fakt, że może mieć bardzo skomplikowaną etiologię. Stosowana autoterapia zawsze powinna być konsultowana z fizjoterapeutą.

Autoterapia przy depresji

W ramach autoterapii przy depresji można zwrócić uwagę na techniki relaksacyjne i poprawiające samopoczucie. Może to być wyjście na spacer na świeże powietrze, a nawet chwila odpoczynku na ławce w pięknym otoczeniu. Można również napisać na kartce rzeczy, za które jesteśmy wdzięczni lub spróbować treningu autogennego Schultza. Przydadzą się również wszelkie metody oddychania czy medytacja. W przypadku bardziej zaawansowanej depresji nic nie zastąpi jednak rozmowy z psychoterapeutą.

Autoterapia w porażeniu nerwu twarzowego

W przypadku porażenia nerwu twarzowego podstawą leczenia jest terapia manualna wykonana przez doświadczonego fizjoterapeutę. Wizyty odbywają się jednak co 1-2 tygodnie, zaś działania lecznicze należy podejmować każdego dnia. Wówczas warto zdecydować się na autoterapię, którą jest automasaż twarzy, ze szczególną uwagą poświęconą linii żuchwy, linii brwiowej oraz policzkom. Uzupełnieniem są ćwiczenia, które powinny obejmować wykonywanie kilkunastu powtórzeń różnych grymasów twarzy. Ćwiczenia mięśni mimicznych powinny odbywać się codziennie przez przynajmniej 10-15 minut.

Przeciwwskazania do autoterapii

Nie ma żadnych przeciwwskazań do podjęcia autoterapii. Wszystkie stosowane techniki dobierane są indywidualnie do potrzeb i możliwości pacjenta. Jeśli okaże się, że dana metoda autoterapii nie jest zalecana przy danym schorzeniu lub stanie fizjologicznym, wystarczy zamienić ją na inną, odpowiednio dopasowaną. Sprawia to, że autoterapia jest całkowicie bezpieczna.

Podsumowanie

Jak można zauważyć, autoterapia najczęściej ma charakter wspomagający leczenie podstawowe. Nie powinna być więc wykorzystywana jako główna metoda lecznicza, zwłaszcza bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem lub specjalistą. Tylko wtedy mamy pewność, że podjęte działania będą bezpieczne, skuteczne i efektywne.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Staniek M., Autoterapia, Wydawnictwo Edgard, 2015.
  2. Hesheng L., Autoterapia w najczęściej występujących schorzeniach, Wydawnictwo Galaktyka, Łódź 2010.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *