
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Zanik płytki paznokciowej to jeden z rzadszych problemów występujących w obrębie paznokci. Mimo sporadyczności występowania, wciąż można spotkać się z tego rodzaju jednostką chorobową. Czym jest zanik płytki paznokciowej oraz jakie towarzyszą temu objawy?
Czynników rozwoju chorób paznokci jest wiele. Powstają na skutek m.in.:
Niezależnie od przyczyn rozwoju należy niezwłocznie je leczyć.
Paznokcie zaliczane są do tzw. przydatków skóry. Stanowią one wytwór naskórka i powstają na skutek „zlewania się” keratynocytów (martwych komórek naskórka), których ściany ulegają zesztywnieniu, a także połączeniu w jedną, ciągłą strukturę twardej keratyny paznokciowej. Płytka paznokciowa przytwierdzona jest ściśle do łożyska. Z kolei miejscem jej głównego wzrostu jest tzw. macierz. Boczne części paznokcia otaczają wały paznokciowe, zaś tylny jego brzeg pokryty jest cienką warstwą skóry tzw. skórką, którą przyjęło się regularnie wycinać. Biały element płytki paznokciowej, występujący w kształcie półksiężyca nazywany jest obłączkiem. Stanowi on jedyną nieunaczynioną część całego paznokcia, wynikającą z niedokładnego przylegania do macierzy paznokciowej. Zakończenie całego paznokcia tworzy tzw. wolny brzeg.
Zobacz również: Budowa paznokcia – anatomia.
We właściwych warunkach płytka paznokciowa u rąk rośnie około 5 miesięcy, z kolei paznokcie u stóp dwa razy dłużej. Grubość oraz kształt paznokci jest cechą indywidualną.
Do najważniejszych funkcji paznokci zalicza się:
Do najczęściej wykorzystywanych metod diagnostycznych paznokci stosuje się:
Schorzenie to charakteryzuje stopniowe skracanie się płytki paznokciowej, aż do momentu jej całkowitego zaniku. Stopniowo staje się ona coraz cieńsza, zmniejsza się jej wielkość oraz spoistość.
Zmiany zanikowe paznokci mogą być wrodzone, będące wyrazem tzw. defektu ektodermalnego. Polega to na zaburzeniach wzrostu różnych struktur i narządów organizmu, występujących już w trakcie życia płodowego. W związku z tym bardzo często współtowarzyszy temu zaburzenie rozwoju włosów, stawów, a nawet układu nerwowego.
Zanik płytki paznokciowej może pojawić się również na przebiegu innych chorób dotyczących np. macierzy paznokcia. Niszcząc ją powodując stan zapalny, ropny bądź zakażenie. Ponadto na zanik płytki paznokciowej nieodzowny wpływ mają zaburzenia gruczołów wydzielania wewnętrznego, a także inne choroby ogólnoustrojowe (cukrzyca, sarkoidoza).
![]() |
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież). Zobacz więcej... |
![]() |
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ... Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły