Zanik płytki paznokciowej – charakterystyka

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Zanik płytki paznokciowej to jeden z rzadszych problemów występujących w obrębie paznokci. Mimo sporadyczności występowania, wciąż można spotkać się z tego rodzaju jednostką chorobową. Czym jest zanik płytki paznokciowej oraz jakie towarzyszą temu objawy?

Zanik płytki paznokciowej - charakterystyka

Czynników rozwoju chorób paznokci jest wiele. Powstają na skutek m.in.:

Niezależnie od przyczyn rozwoju należy niezwłocznie je leczyć.

Budowa i funkcje paznokci

Paznokcie zaliczane są do tzw. przydatków skóry. Stanowią one wytwór naskórka i powstają na skutek „zlewania się” keratynocytów (martwych komórek naskórka), których ściany ulegają zesztywnieniu, a także połączeniu w jedną, ciągłą strukturę twardej keratyny paznokciowej. Płytka paznokciowa przytwierdzona jest ściśle do łożyska. Z kolei miejscem jej głównego wzrostu jest tzw. macierz. Boczne części paznokcia otaczają wały paznokciowe, zaś tylny jego brzeg pokryty jest cienką warstwą skóry tzw. skórką, którą przyjęło się regularnie wycinać. Biały element płytki paznokciowej, występujący w kształcie półksiężyca nazywany jest obłączkiem. Stanowi on jedyną nieunaczynioną część całego paznokcia, wynikającą z niedokładnego przylegania do macierzy paznokciowej. Zakończenie całego paznokcia tworzy tzw. wolny brzeg.

Zobacz również: Budowa paznokcia – anatomia.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

We właściwych warunkach płytka paznokciowa u rąk rośnie około 5 miesięcy, z kolei paznokcie u stóp dwa razy dłużej. Grubość oraz kształt paznokci jest cechą indywidualną.

Funkcje paznokci

Do najważniejszych funkcji paznokci zalicza się:

  • ochronę opuszków palców przed urazami;
  • zwiększanie zdolności manipulacyjnych dłoni, szczególnie w sytuacji chwytania drobnych przedmiotów;
  • umożliwianie precyzyjnych ruchów palców;
  • służą jako obraz kliniczny w sytuacji występowania chorób układowych tkanki łącznej, skóry oraz narządów wewnętrznych.

Jak wykonuje się diagnostykę chorób paznokci?

Do najczęściej wykorzystywanych metod diagnostycznych paznokci stosuje się:

  • badanie mykologiczne – pozwala na wykrycie chorób grzybiczych płytki paznokciowej. Tego rodzaju badania wykonuje się również w celu sprawdzenia czy zalecone leczenie jest skuteczne oraz aby podjąć decyzję o jego zakończeniu bądź zmianie;
  • badanie bakteriologiczne – inaczej posiew, który służy do wykrycia i rozpoznania rodzaju drobnoustrojów. Można je wykonać również z krwi, moczu, kału itp;
  • badanie składu chemicznego paznokcia;
  • kapilaroskopię – badanie naczyń zaopatrujących płytkę paznokcia, które umożliwia wykrycie zaburzeń w jego mikrokrążeniu.

Zanik płytki paznokciowej – charakterystyka

Schorzenie to charakteryzuje stopniowe skracanie się płytki paznokciowej, aż do momentu jej całkowitego zaniku. Stopniowo staje się ona coraz cieńsza, zmniejsza się jej wielkość oraz spoistość.

Zmiany zanikowe paznokci mogą być wrodzone, będące wyrazem tzw. defektu ektodermalnego. Polega to na zaburzeniach wzrostu różnych struktur i narządów organizmu, występujących już w trakcie życia płodowego. W związku z tym bardzo często współtowarzyszy temu zaburzenie rozwoju włosów, stawów, a nawet układu nerwowego.

Zanik płytki paznokciowej może pojawić się również na przebiegu innych chorób dotyczących np. macierzy paznokcia. Niszcząc ją powodując stan zapalny, ropny bądź zakażenie. Ponadto na zanik płytki paznokciowej nieodzowny wpływ mają zaburzenia gruczołów wydzielania wewnętrznego, a także inne choroby ogólnoustrojowe (cukrzyca, sarkoidoza).Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *