
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Zaćma pourazowa to schorzenie, które prowadzi do dalszych konsekwencji zdrowotnych w postaci niepełnosprawności fizycznej. Do jej rozwoju dochodzi na skutek urazu o charakterze tępym lub przenikającym.
Urazy gałki ocznej należą do najczęstszych przyczyn występowania tzw. jednoocznej ślepoty osób dorosłych. W trakcie takiego urazu może nastąpić wiele mechanizmów związanych z uszkodzeniem soczewki, do których należy: uszkodzenie włókien czy nadmierne uwodnienie soczewki.
Wskazówka
W większości przypadków do rozwoju zaćmy pourazowej dochodzi podczas wykonywania obowiązków zawodowych.
Do głównych przyczyn zaćmy pourazowej należy:
Zranienie gałki ocznej to tzw. uraz otwarty i dzieli się na uraz przenikający i drążący z obecnością ciała obcego wewnątrzgałkowego. W bardzo wielu przypadkach uraz ten wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej, która polega na zszyciu rogówki lub jej usunięciu.
Objawy oraz przebieg schorzenia uwarunkowane są rodzajem ciała obcego występującego w gałce ocznej. Materiały takie jak srebro, aluminium, platyna czy złoto należą do obojętnych, co oznacza, że wywołują niewielkie reakcje miejscowe. Z kolei żelazo oraz miedź należą do związków toksycznych i mogą przyczyniać się do poważnych zmian w obrębie soczewki czy siatkówki oka.
Diagnostyka schorzenia obejmuje badanie tomografii komputerowej (TK), rezonans magnetyczny, ultrasonografię (USG), a także badanie elektrofizjologiczne (ERG), które pozwala ocenić funkcje nabłonka barwnikowego.
Należy podkreślić, że opiłki żelaza należą do najczęstszych ciał obcych wewnątrzgałkowych. Żelazica natomiast to choroba polegająca na odkładaniu się związków żelaza w tkankach budujących narząd wzroku.
Objawem jej jest ślepota zmierzchowa, zwężenie pola widzenia oraz obniżenie ostrości wzroku. Ponadto może nastąpić różnobarwność tęczówki oka, szeroka źrenica, która nie reaguje na światło oraz brązowe osady będące wynikiem odkładania się opiłek żelaza.
Żelazica może powodować wiele powikłań, z których najbardziej istotna jest jaskra wtórna. Spowodowana jest ona urazem siateczki beleczkowania, degeneracją nabłonka barwnikowego siatkówki oraz przekrwieniem i obrzękiem nerwu wzrokowego.
Rozwój miedzicy uwarunkowany jest stopniem nagromadzenia się tego pierwiastka w tkankach narządu wzroku. Charakterystycznym objawem miedzicy jest występowanie złogów na obwodzie rogówki oka oraz zielone zabarwienie tęczówki.
Zaćmę pourazową może wywołać również tzw. uraz tępy, który występuje w postaci zmętnienia lokalizującego się w korze pod torebką tylną układając się wzdłuż tylnych szwów soczewkowych. W innych przypadkach można zaobserwować zaćmę podtorebkową tylną lub sektorową. Bardzo często w urazach tępych dochodzi do podwichnięcia lub zwichnięcia soczewki wewnątrzgałkowej. Innym objawem urazu jest drżenie tęczówki przy ruchach gałki ocznej czy astygmatyzm soczewkowy. W diagnostyce wykorzystuje się zwykłe badanie okulistyczne oraz USG gałki ocznej.
Należy podkreślić, że gałka oczna jest strukturą nieustannie narażoną na działanie światła słonecznego oraz jego sztucznego źródła. Promieniowanie nadfioletowe dociera do soczewki, przez którą jest silnie absorbowane. Rozwój zmętnienia oka jest procesem powolnym i lokalizuje się w korze i pod torebką tylną, bardzo często w donosowej części soczewki. W związku z tym bardzo ważne jest, aby okulary ochronne posiadały osłonki zarówno w górnej jak i dolnej części zapobiegając dostawaniu się światła do oczu pod każdym kątem.
Wystąpienie zaćmy jest wysokie również u osób, które zajmują się produkcją materiałów o wysokiej temperaturze (roztopiona stal, szkło). W tego rodzaju pracy osoby narażone są na działanie światła podczerwonego. Zostaje ono pochłonięte przez rogówkę, a następnie przekształcone w ciepło i doprowadzone do soczewki, w której następują zmiany w strukturze jej związków białkowych.
Światło podczerwone z zakresu średniej oraz dalekiej podczerwieni może przedostawać się do soczewki wywołując objawy katarakty.
Z kolei światło laserowe z zakresu fali 400-1400 nm wykorzystywane do depilacji, usuwania tatuaży oraz zamykania naczynek przechodzi przez soczewkę i dochodzi do rogówki prowadząc do nieodwracalnego jej uszkodzenia.
Zaćma pourazowa może wystąpić również w przebiegu działania promieniowania jonizującego. Zmętnienie soczewki wynika z uszkodzenia nabłonka torebki soczewki w okolicach równika. Warto podkreślić, że objawy te pojawiają się po dwóch latach od zakończenia leczenia.
Przyczyną zaćmy urazowej jest również zmętnienie powstałe w wyniku porażenia prądem elektrycznym lub piorunem. Zmętnienie soczewki może występować w sposób utajony, a następnie ulegać gwałtownemu rozwojowi. Cechą charakterystyczną jest tworzenie się linijnych zmętnień w korze przedniej soczewki, które mogą układać się na kształt gwiazdy.
Uwaga!
Oparzenia elektryczne, które posiadają wysokie napięcie mogą wywołać inne, znacznie bardziej poważne obrażenia w obrębie gałki ocznej. Może to być zmętnienie rogówki oka, zaburzenia ze strony akomodacji, obrzęk i otwór w siatkówce, odwarstwienie się siatkówki czy neuropatia nerwu wzrokowego.
Ostatnie lata rozszerzyły możliwości leczenia zaćmy pourazowej. Witrektomia, keratoplastyka oraz implantacje soczewek dają coraz większą skuteczność terapii. Warto jednak podkreślić fakt, że poważniejsze przypadki uszkodzeń w okulistyce niosą za sobą możliwości uszkodzenia innych struktur w obrębie gałki ocznej tj. rogówka, tęczówka, powieka.
Asymetrię szpar powiekowych spowodowanych ich opadnięciem leczy się głównie chirurgicznie. Z kolei w sytuacji kiedy doszło do rozerwania tęczówki można wykonać jej plastykę, natomiast kiedy nastąpiło jej znaczne uszkodzenie wówczas wykorzystuje się implant tęczówki kolorystycznie zbliżony do tęczówki zdrowego oka.
W przypadkach zaawansowanych, kiedy u pacjenta doszło do zaniku gałki ocznej stosuje się specjalnie zaprojektowane protezy i epiprotezy.
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ...Zobacz więcej... |
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki …Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Czym jest promieniowanie UVA i jak się przed nim chronić?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły