Uszkodzenia układu moczowego – przetoki moczowo-płciowe

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Uszkodzenia układu moczowego, do których należą przetoki moczowo-płciowe objawiają się wyciekaniem moczu przez narządy płciowe. Objawy te mocno oddziałują więc na codzienne funkcjonowanie chorego oraz jego zdrowie psychiczne. 

Uszkodzenia układu moczowego - przetoki moczowo-płciowe

Uszkodzenia układu moczowego – przetoki moczowo-płciowe

Uszkodzenia układu moczowego w postaci przetok moczowo-płciowych dzieli się na wrodzone i nabyte. Wrodzone pojawiają się rzadko i ściśle powiązane są z wrodzonymi wadami układu moczowego. Przetoki nabyte z kolei mogą wystąpić jako forma powikłań po porodzie, operacji ginekologicznej, radioterapii, w wyniku urazów oraz postępujących nowotworów złośliwych.

Należy podkreślić, że występuje wiele podziałów uszkodzeń układu moczowego. Dwa z nich wykazują największe zastosowanie. Należy do nich podział oparty na:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • kryterium czasowym rozpoznania, gdzie uszkodzenia dzielą się na śródoperacyjne oraz odległe;
  • anatomii, w którym wyróżnia się przetoki pęcherzowo-pochwowe, cewkowo-pochwowe, moczowodowo-pochwowe.

Objawy

U kobiet przetoki moczowo-płciowe objawiają się wyciekiem moczu przez narządy płciowe. Należy podkreślić, że wyciek może być stały lub okresowy. Przy tego rodzaju schorzeniu często towarzyszy podwyższona temperatura ciała, podwyższona leukocytoza, a także dolegliwości bólowe.

Gdy lokalizacja przetoki powoduje wyciek moczu do otrzewnej lub uchodzi pozaotrzewnowo, na skutek tego może pojawić się niedrożność jelit w formie zatrzymania gazów lub stolca. Ponadto może dojść do zapalenia otrzewnej, co daje dolegliwości bólowe, gorączkę oraz zmiany laboratoryjne w surowicy krwi.

Diagnostyka

W temacie diagnostyki wyróżnia się przede wszystkim wywiad z pacjentem, badanie ginekologiczne, ze szczególnym uwzględnieniem badania z wziernikami po podaniu środków zabarwiających mocz (błękit metylenu). Związki tego rodzaju wykazują duże możliwości rozpoznania przetok moczowo płciowych. Istotnym elementem diagnostycznym jest również cytoskopia oraz urografia.

Leczenie

W sytuacji operacyjnego rozpoznania uszkodzenia układu moczowego zaleca się wykonanie jego rekonstrukcji. Zakres zabiegu obejmować może zszycie naciętego pęcherza moczowego, zszycie moczowodu oraz wszczepienie moczowodu do pęcherza.

Wskazówka

Uszkodzenia układu moczowego powinny być poddane dokładnej diagnozie, ponieważ często zdarzają się mnogie lub skomplikowane urazy.

Bibliografia

  1. Pschyrembel W., Günter S., Eckhard P., Ginekologia Praktyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
  2. Banaszewska B., Basta A., Borowski D., Bręborowicz G., Położnictwo i Ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *