
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Pękające pięty to powszechny problem stóp. Mogą stanowić one efekt zaniedbania skóry lub być objawem chorób ogólnoustrojowych tj. niedoczynność tarczycy czy cukrzyca. Ich leczenie jest dość zróżnicowane i może obejmować preparaty na bazie mocznika, witaminy A czy zastosowanie olejku z drzewa herbacianego. Warte uwagi są również domowe sposoby pielęgnacji stóp.
Pękające pięty to dość nieestetyczna i często bolesna dolegliwość, która może dotknąć każdego. Skóra pięt jest znacznie grubsza w porównaniu z innymi częściami ciała. Dlatego też wymaga szczególnej pielęgnacji, która będzie ją chronić przed nadmiernym rogowaceniem i wysuszeniem.
Pękające pięty to zarówno defekt kosmetyczny, który przyczynia się powstawania bólu i dyskomfortu, ale również często poważny problem zdrowotny. Stopy i skóra stóp codziennie narażone są na różne urazy, otarcia, stłuczenia czy skaleczenia. Między innymi dlatego wymagają one specjalnej pielęgnacji. Dodatkowo naskórek na podeszwie w wyniku procesu ciągłego chodzenia poddawany jest nieustającemu złuszczaniu i odnowie. Niekiedy jednak, w wyniku niewłaściwej pielęgnacji dochodzi do wyraźnego zgrubienia skóry oraz wysuszenia, a z biegiem czasu do jej bolesnego pękania.
Do najczęstszych przyczyn powodujących pękanie pięt należą:
Pękające pięty i ich zaniedbanie może prowadzić nawet do zagrożenia zdrowia. U osób z tego rodzaju problemem, podczas chodzenia może dochodzić do mocnych podrażnień, a nawet otwartych ran, które stanowią idealne środowisko rozwoju infekcji bakteryjnych, wirusowych czy grzybiczych. W takiej sytuacji konieczne jest długotrwałe i specjalistyczne leczenie.
Pielęgnacja skóry stóp powinna przede wszystkim opierać się na złuszczaniu martwych komórek naskórka oraz jej nawilżaniu. Bardzo dobrze sprawdzi się tu m.in. mocznik, którego dodatkowym zadaniem jest odnowa skóry i niwelacja zrogowaceń naskórka oraz jego uszkodzeń. Ważnym składnikiem jest również witamina A, która chroni przed wysuszeniem skóry oraz jej łuszczeniem się. Z kolei witamina E będzie usprawniać krążenie krwi.
Przy problemach skórnych stóp wskazane jest również stosowanie olejków takich jak np. olejek z drzewa herbacianego czy olej z czarnuszki, które posiadają szerokie spektrum działania (przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze). Cennym składnikiem jest również lanolina, która stanowi połączenie niezbędnych kwasów tłuszczowych zapobiegając nadmiernemu wysuszaniu skóry.
O pękające pięty można zadbać wybierając specjalistyczny gabinet kosmetyczny. Przed właściwym zabiegiem moczy się stopy od 3 do 5 minut w ciepłej wodzie z dodatkiem soli. Następnie po ich osuszeniu rozpoczyna się etap usuwania martwego naskórka z podeszwy. Najczęściej wykorzystuje się do tego frezarkę, która zapewnia szybką i precyzyjną obróbkę. Kolejnym korkiem jest aplikacja specjalnej maski na skórę stóp, którą zwykle utrzymuje się około 30 minut. Maska zawiera w swoim składzie związki lecznicze mające na celu szybką poprawę kondycji skóry stóp. Końcowym etapem jest owinięcie folią stóp i założenie bawełnianych skarpetek.
Zabieg pielęgnacyjny powinno powtarzać się co dwa tygodnie, aż do momentu całkowitego zregenerowania skóry. Pomiędzy zabiegami należy smarować stopy maścią leczniczą lub balsamem mocno nawilżającym, a także korzystać w nocy z bawełnianych skarpetek.
Pękającymi piętami można również zająć się samodzielnie w domu. Jednym z głównych zabiegów pielęgnacyjnych jest moczenie stóp używając siemię lniane, dwa razy w tygodniu przez 15 minut. W kąpieli stóp warto również wykorzystać oliwę z oliwek lub zioła takie jak rumianek, szałwia, mięta.
Dodatkowym sposobem może być wykorzystanie skarpetek złuszczających szeroko dostępnych w drogeriach kosmetycznych. W pielęgnacji skóry stóp ważną rolę odgrywa również dieta, która powinna być bogata w witaminę A (a więc jaja, mleko, wątróbka), a także beta karoten (Spirulina, marchew, morele, dynia).
![]() |
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ...Zobacz więcej... |
![]() |
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież).Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły