Nadmierna potliwość stóp często wiąże się z zakłopotaniem oraz zawstydzeniem szczególnie jeśli przebywamy w towarzystwie innych osób. Co przyczynia się do powstania tego schorzenia oraz jak przebiega jego leczenie?
Nadmierna potliwość stóp to problem dotyczący zarówno strefy psychologicznej jak i medycznej człowieka. Stanowi częstą dolegliwość, ponieważ podeszwy stóp to miejsce bardzo podatne na produkcję potu. W ich obrębie występuje około 600 gruczołów potowych na 1 cm2 skóry.
Przyczyny nadpotliwości stóp
Przyczyn powstawania nadpotliwości jest wiele, jednak najczęściej zalicza się do nich skłonność genetyczna, która dotyczy zaburzeń przemiany materii. Kolejnym ważnym aspektem wpływającym na proces nadmiernej produkcji potu w obrębie stóp jest dieta, która przekłada się nie tylko na nasz wygląd zewnętrzny, ale warunkuje również gospodarkę wodną, hormonalną jak i termoregulacyjną.
Inne przyczyny nadpotliwości stóp:
- warunki atmosferyczne;
- używki;
- zaburzenia hormonalne;
- niektóre choroby.
W wyniku działania wyżej wymienionych czynników dochodzi do produkcji zwiększonej ilości potu, a także gromadzenia się bakterii oraz grzybów. To właśnie one odpowiedzialne są za pojawiający się nieprzyjemny zapach. Należy zaznaczyć, że problem ten może wystąpić u każdego, bez względu na wiek oraz płeć.
Nadmierna potliwość stóp – leczenie
Obecny rozwój medycyny oferuje szeroki wachlarz walki z nadmierną potliwością stóp. Przykładem mogą być zabiegi jonoforezy, a więc wprowadzanie jonów do organizmu poprzez skórę lub błony śluzowe. Zabieg odbywa się przy użyciu prądu galwanicznego (stałego). Terapia przynosi dobre efekty, jednak należy wykonywać zabiegi regularnie, w określonej serii.
Innym rozwiązaniem, równie popularnym, jest wstrzykiwanie toksyny botulinowej. Ta neurotoksyna, podana w odpowiedniej ilości wykazuje właściwości lecznicze. Podanie jej pod skórę przyczynia się do osłabienia aktywności gruczołów potowych. Efekt terapii utrzymuje się do około 6 miesięcy.
Z nadmierną potliwością stóp można również walczyć w mniej radykalny sposób, a więc stosować sprawdzone, domowe sposoby oraz właściwie dbać o higienę stóp. Przede wszystkim, należy pamiętać o korzystaniu z odpowiedniego obuwia wykonanego z przewiewnych materiałów oraz nosić bawełniane skarpetki.
Warto stosować kąpiele stóp w wodzie z dodatkiem soli, a kończąc ją pamiętać o dokładnym osuszeniu ich, szczególnie między palcami. Można zaopatrzyć się również w antyperspiranty na bazie szałwii, kory dębowej, jonów miedzi oraz srebra.
Do wieczornych kąpieli warto dodać zioła np. szałwię, skrzyp polny oaz pokrzywę. Eliminują one zbędne produkty przemiany materii, które wpływają na zwiększoną produkcję potu.
Polecane produkty:
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ... Zobacz więcej... | |
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież). Zobacz więcej... |
Jedna odpowiedź
w leczeniu nadpotliwości na którą cierpie kilka lat stosuję jonoforezę, wybrałam takie leczenie gdyż jonoforezę stosowałam na trądzik na twarzy, gdy dowiedziałam sie ze jest to skuteczne w walce z potem, nie wachałam się pójść za leczeniem. Pierwsze procedury miałam w gabinecie kosmetycznym, później dokańczałam w domu.