
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Kolana koślawe to wada kończyn dolnych, która objawia się ułożeniem nóg na kształt litery X. Pierwsze symptomy ukazują się około 5 roku życia. Szybkie rozpoznanie wymaga odpowiednio dobranych ćwiczeń korekcyjnych, co wiąże się z równie szybkim powrotem do zdrowia.
Kolana koślawe to wada postawy dotycząca kończyn dolnych, głównie u dzieci. Objawia się ona charakterystycznym ułożeniem nóg na kształt litery X, a także poruszaniem się tzw. chwiejnym krokiem oraz dolegliwościami bólowymi. Zmiany najbardziej widoczne są w pozycji stojącej. Należy zaznaczyć, że koślawość kolan powoduje u dzieci skłonność do stawania w rozkroku. Jednak takie ustawienie kończyn dolnych przyczynia się do znacznego obciążenia wewnętrznych brzegów stóp, co utrudnia kształtowanie się właściwego wysklepienia stopy, prowadząc do rozwoju płaskostopia.
Koślawość kolan u dzieci często jest następstwem przeciążeń kończyn dolnych, w momencie gdy następuje proces ich szybkiego wzrostu. Ponadto wada może być również następstwem płaskostopia. Do innych przyczyn powstawania kolan koślawych należy:
Głównym objawem wady jest koślawość kolan, gdzie oś uda i oś podudzia tworzy kąt otwarty na zewnątrz, a odległość pomiędzy kostkami przyśrodkowymi przekracza 5 cm w pozycji stojącej przy złączonych kolanach. Dodatkowo zdarza się, że w pozycji stojącej zauważalne jest wysunięcie do przodu jednego z kolan względem drugiego.
Do głównych metod diagnostycznych zalicza się tzw. badanie przedmiotowe. Jednak w celu większej pewności lekarz zlecić może badanie USG lub badanie RTG.
W leczeniu koślawości kolan najczęściej stosuje się tzw. leczenie zachowawcze, które polega na wykonywaniu odpowiednich czynności (nauka poprawnego stania i chodzenia, siadanie „po turecku”, unikanie chodzenia oraz stania w rozkroku przez długi czas, leczenie płaskostopia, stosowanie wkładek oraz specjalistycznego obuwia). Dodatkowo zalecana jest aktywność fizyczną w postaci jazdy na rowerze, gimnastykę korekcyjną, pływanie (przeciwwskazanie żabką), a także jazdę konno. Zabroniona jest jazda na nartach oraz łyżwiarstwo.
Leczenie zaawansowane stosowane jest w trudniejszych przypadkach. Wówczas stosuje się szyny, które zakładane są na noc lub aparaty ortopedyczne, których celem jest odciążanie zewnętrznych nasad stawów kolanowych. W sytuacji kiedy leczenie zaawansowane nie przynosi efektów, wówczas wykonywane są zabiegi operacyjne.
![]() |
Plastry kinesiotaping
Oryginale plastry do kinesiotapingu wyróżniają się wysoką jakością i trwałością w stosowaniu. Zastosowanie innowacyjnej technologii Finger Print sprawia, że dopasowują się one do linii papilarnych skóry, przez co ich działanie jest jeszcze skuteczniejszeZobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły