Chrypka u niemowlaka

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Chrypka to określenie stosowane dla zmienionego głosu, niezależnie od tego, czy brzmi on szorstko czy może jest jedynie obniżony lub napięty. Zazwyczaj jest objawem chorobowym i może pojawić się u osób w każdym wieku, także u niemowląt. Za najczęstszą przyczynę tego stanu u dzieci uznaje się wirusowe zapalenie krtani lub po prostu zwykłą grypę.

Chrypka u niemowlaka

Chrypka u niemowlaka – przyczyny

Zapalenia wirusowe krtani pojawiają się głównie u dzieci do 5. roku życia, także u niemowląt. Towarzyszy im na ogół przeziębienie, manifestujące się katarem, złym samopoczuciem, utratą apetytu czy bólem głowy. Chrypka ma wówczas charakter krótkotrwały i szybko mija po wyleczeniu choroby (zwykle po kilku lub kilkunastu dniach). Inną możliwą przyczyną są infekcje bakteryjne, wymagające wdrożenia antybiotykoterapii.

Jeśli chrypka trwa dłużej niż kilkanaście dni i nie przemija można podejrzewać np. guzki głosowe, będące przyczyną aż do 30% przewlekłych chrypek u dzieci. Rozwijają się wskutek nadużywania głosu, dlatego większe prawdopodobieństwo ich wystąpienia pojawi się u niemowląt krzyczących i bardzo często płaczących. Do pozostałych możliwych przyczyn chrypki u niemowlaków zaliczamy:

 • alergie;
 • infekcje górnych dróg oddechowych;
 • refluks żołądkowo-przełykowy;
 • ciała obce w przełyku;
 • wziewne przyjmowanie niektórych leków.

Choć wielu rodziców uważa, że na wystąpienie chrypki u niemowląt wpływ ma ząbkowanie, obie sytuacje nie mają ze sobą nic wspólnego. Przy niepokojącej chrypce należy udać się z dzieckiem do lekarza pediatry lub foniatry.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Niepokojąca chrypka u niemowlaka

Pojawienie się krótkotrwałej chrypki jako objaw izolowany nie powinno stanowić powodu do większego niepokoju. Inaczej wygląda sytuacja gdy chrypka przedłuża się bez konkretnej przyczyny lub gdy towarzyszą jej objawy takie jak:

 • duszności;
 • wysoka gorączka;
 • bardzo silny kaszel;
 • zasinienie na twarzy;
 • świszczący oddech;
 • problemy z oddychaniem.

Wówczas należy jak najszybciej udać się z dzieckiem do szpitala.

Chrypka u niemowlaka – leczenie

Podstawą zawsze powinna być wizyta u pediatry, aby lekarz mógł wykluczyć poważniejsze przyczyny tej dolegliwości. Konieczne jest leczenie przyczynowe, jeśli chrypka jest objawem infekcji bakteryjnej wdraża się antybiotykoterapię, zaś jeśli jest efektem infekcji wirusowej stosuje się głównie leki objawowe. Ciało obce w przełyku wymaga natychmiastowego wyjęcia, zaś przy wszelkich guzach i naroślach rozważa się chirurgiczne ich usunięcie.

Domowe sposoby na chrypkę u niemowląt

Przede wszystkim należy pamiętać o odpowiednim nawadnianiu niemowlęcia oraz nawilżaniu powietrza w pomieszczeniach, w których się znajduje. W tym celu warto zaopatrzyć się w wysokiej jakości nawilżacze powietrza, najlepiej z funkcją oczyszczania go z roztoczy i bakterii. Ważną praktyką jest częste wietrzenie pomieszczeń oraz dbanie o odpowiednią temperaturę w domu. Rodzice powinni zaprzestać palenia papierosów.

Jako doraźne, domowe metody wykorzystać można inhalacje z soli fizjologicznej wykonywane za pomocą specjalnego inhalatora zakupionego w aptece. U starszych dzieci można podać odrobinę ciepłego mleka z miodem lub letnią herbatę z dodatkiem cytryny.Polecane produkty:

Bibliografia

 1. Nowicka-Zuchowska A., Zuchowski A., Leczenie przeziębienia i grypy u dzieci, Lek w Polsce, 11/2019.
 2. Pietrzyk J., Kwinta P., Pediatria, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2018.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *