Astma u dzieci to coraz częściej spotykana choroba. Uznaje się ją nawet za najczęściej występujące schorzenie przewlekłe wieku dziecięcego. Rokowania są na ogół dobre, ponieważ u połowy młodych pacjentów zauważa się zanikanie objawów chorobowych, co ma miejsce zwykle w okresie dojrzewania.
Astma u dzieci – przyczyny
Astma jest chorobą posiadającą immunologiczny patomechanizm. U dzieci najczęściej ma podłoże atopowe, choć może się zdarzyć również nieatopowa postać. Czynnikami ryzyka są predyspozycje genetyczne i środowiskowe (bierne palenie papierosów, przebywanie w miejscach o dużym zanieczyszczeniu powietrza). Choroba częściej rozwija się u dzieci, które przebyły infekcje dróg oddechowych. Astma dziecięca bardzo często wiąże się z alergiami – to właśnie kontakt z pyłkami roślin czy sierścią zwierząt uaktywnia chorobę.
Jak objawia się astma u dzieci?
Do głównych objawów astmy zaliczamy:
- świszczący oddech (nasila się podczas aktywności fizycznej);
- utratę apetytu;
- wzmożone pragnienie;
- duszność, często współwystępująca z uczuciem ucisku w klatce piersiowej;
- gromadzenie się gęstej wydzieliny w drogach oddechowych;
- kaszel.
Astma u dzieci charakteryzuje się nawracającymi epizodami obturacji drzewa oskrzelowego oraz okresowo występującymi objawami zwiększonej reaktywności oskrzeli w odpowiedzi na czynniki zaostrzające, takie jak wysiłek, ekspozycja na alergeny czy infekcje wirusowe. Dokładny przebieg choroby znacząco różni się od tego występującego u pacjentów dorosłych. Dzieje się tak, ponieważ dzieci mają nieco inną budowę anatomiczną oraz nierozwinięty w pełni układ immunologiczny. W związku z tym u młodych pacjentów częściej występują:
- niedodma – czego przyczyną jest nadmiar śluzu oraz niewystarczająco rozwinięta wentylacja oboczna z powodu niedoboru porów Kohna i kanałów Lamberta;
- hipoksemia – czego przyczyną są: niedorozwinięta wentylacja oboczna, słabe mięśnie przepony, zapadająca się klatka piersiowa.
Astmę u dzieci rozpoznaje się na podstawie objawów klinicznych oraz spirometrii z próbą rozkurczową. Warto wiedzieć, że postać atopowa często bywa poprzedzona objawami alergii pokarmowej.
Leczenie astmy u dzieci
Choroby u osób dorosłych niestety nie można całkowicie wyleczyć, jednak prawidłowo dobrane metody pozwalają u większości pacjentów osiągnąć ustąpienie objawów. U wszystkich pacjentów z potwierdzoną astmą celem leczenia choroby jest utrzymanie kontroli objawów klinicznych przy uwzględnieniu bezpieczeństwa i kosztów leczenia. U dzieci rokowania są różne, może się zdarzyć wyleczenie choroby w okresie dojrzewania. W przypadku podawania leków wziewnych w astmie oskrzelowej u dzieci istotne jest dostosowanie sposobu leczenia do wieku dziecka, jego umiejętności i cierpliwości do przyjmowania leków.
W przypadku dzieci zawsze warto wykonać skórne testy alergiczne. Umożliwią one zidentyfikowanie dokładnie tych alergenów, które powodują objawy astmy. Dzięki temu będzie można wdrożyć odpowiednie postępowanie zachowawcze oraz ewentualnie farmakoterapię. Warto zachęcać dziecko do regularnych, umiarkowanych aktywności fizycznych. To właśnie podczas sportu oskrzela się rozszerzają, co powoduje zwiększenie dopływu tlenu i wzmocnienie mięśni oddechowych. Wszystkie etapy postępowania warto skonsultować z pediatrą.
Polecane produkty:
Spirulina w tabletkach 100% naturalna
Spirulina zawiera wysokiej jakości naturalne witaminy i minerały. Jej skład to m.in. biotyna, kwas foliowy, beta-karoten, witamina D, witamina E oraz wiele innych witamin. To również źródło niezbędnych minerałów jak magnez, cynk, wapń, żelazo.. Zobacz więcej... | |
Spirulina w proszku 100% naturalna
Spirulina w proszku wykorzystywana jest najczęściej do wykonywania odżywczych i oczyszczających maseczek wpływając m.in. na poprawę wyglądu skóry. Dostarcza niezbędne witaminy, minerały i inne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Balińska-Miśkiewicz W., Astma oskrzelowa u dzieci – odrębności diagnostyczno-terapeutyczne, Farmakologia Polska, 7/2010.
- Stelmach I., Astma u dzieci, Alergia Astma Immunologia, 22/2017.
- Likońska A., Kowalski M., Chałubiński M., Zmiany w zaleceniach Światowej Inicjatywy na Rzecz Zwalczania Astmy 2019 – ważne modyfikacje sposobu leczenia, Alergia Astma Immunologia, 3/2019.
- Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.