Cienie pod oczami, choć niewielkie, potrafią skutecznie postarzyć twarz i nadać jej smutnego, zmęczonego wyglądu. Wbrew pozorom, przypadłość ta dotyka pokaźny odsetek populacji – zarówno dorosłych, jak i dzieci. Jej przyczyny mogą być różne. Kiedy jednak okazje się, że podkrążone oczy to nie efekt utajnionej choroby czy zarwanej nocy, warto wdrożyć zaawansowaną i ukierunkowaną pielęgnację. Jak pozbyć się cieni pod oczami?
Cienie pod oczami
Cienie pod oczami to problem wynikający w dużej mierze ze specyficznej budowy anatomicznej tej okolicy. Skóra wokół oczu to skóra niezwykle cienka i delikatna – grubość naskórka w tym obszarze jest aż czterokrotnie mniejsza w porównaniu do pozostałych partii twarzy i waha się w granicach 0,5 mm.
W parze z cienką skórą idzie dość powierzchownie położona tkanka podskórna z nerwami, naczyniami krwionośnymi i limfatycznymi, a dodatkowo niewielka liczba gruczołów łojowych i znikoma podściółka tłuszczowa. Taka anatomia wyraźnie sprzyja powstawaniu cieni pod oczami – i to o różnych kolorach. Cienie fioletowe to bardzo często efekt prześwitywania naczyń krwionośnych, spowodowany płytkim unaczynieniem, z kolei brązowe – skutek nieprawidłowej pigmentacji naskórka i nadprodukcją melaniny lub nadmiernej ekspozycji na słońce bez fotoprotekcji.
Przyczyny powstawania cieni pod oczami
Przyczyn występowania cieni pod oczami może być jednak znacznie więcej. Inne powody podkrążonych oczu, oprócz czynników genetycznych i tych wynikających bezpośrednio z promieniowania UV, to:
- zaburzenia pracy tarczycy, nerek, układu krążenia, serca,
- niewłaściwa higiena snu,
- przemęczenie i stres,
- nieodpowiednia dieta – obfitująca w węglowodany, zwłaszcza proste,
- odwodnienie,
- zatrzymanie wody w organizmie,
- zastoje limfatyczne,
- nadmierna ekspozycja na światło sztuczne i niebieskie,
- dym tytoniowy,
- starzenie się skóry,
- niewłaściwa pielęgnacja.
Cienie pod oczami to jeden z najczęstszych problemów natury estetycznej. Dobra wiadomość jest jednak taka, że można z nimi walczyć – nie tylko przy pomocy specjalistycznych zabiegów w gabinecie czy maskując je makijażem, lecz także dzięki ukierunkowanej pielęgnacji w domu.
Jak pozbyć się cieni pod oczami?
W sprzedaży dostępnych jest wiele ukierunkowanych na cienie pod oczami rozwiązań, w tym zaawansowanych kosmeceutyków i dermokosmetyków, dostępnych np. w sklepie 4skin.pl. Wybór jest szeroki – jakich składników warto szukać w produktach, aby pozbyć się cieni pod oczami?
Niezależnie od przyczyny istniejącego problemu, warto stawiać na kosmetyki, które wzmocnią cienką skórę oka, nawilżą ją i zapewnią odpowiedni poziom natłuszczenia. Niezbędna jest także fotoprotekcja – można ją zapewnić nie tylko przy pomocy standardowego kremu, lecz także przy pomocy wygodnego w aplikacji sztyftu punktowego – np. https://www.4skin.pl/produkt/mesoestetic-mesoprotech-repairing-stick-spf100-sztyft-punktowy-z-wysoka-ochrona-przeciwsloneczna-45g/.
Jeśli głównym powodem cieni pod oczami jest starzejąca się skóra, warto celować w kosmeceutyki w substancjami aktywnymi o działaniu stymulującym i rewitalizującym, np. bioaktywne peptydy pobudzające skórę do odnowy. W przypadku przebarwień nieocenione będą substancje o właściwościach rozjaśniających i wyrównujących koloryt, z kolei naczyń – składniki uszczelniające naczynka i wzmacniające naskórek, np. kwas –askorbinowy. Więcej praktycznych porad na temat skutecznej pielęgnacji skóry w okolicach oczu znajdziecie na https://www.4skin.pl/cienie-pod-oczami-jak-z-nimi-walczyc/.
Cienie pod oczami to najczęściej niegroźny defekt estetyczny. Niekiedy jednak są one ostrzegawczym sygnałem wysyłanym przez organizm – mogą świadczyć o chorobie, niedoborach witamin lub niesprzyjającym zdrowiu stylowi życia. Warto o tym pamiętać, a pielęgnacja niech będzie przyjemnym zwieńczeniem troski o zdrową i piękną skórę – również pod oczami.
Artykuł sponsorowany