Twoja skóra jest wrażliwa i często zaczerwieniona, ponadto widać na niej teleangiektazje i wypryski przypominające te podczas trądziku pospolitego, ale na skórze nie widzisz zaskórników? Prawdopodobnie pojawił się u Ciebie trądzik różowaty. Sprawdź, czy rzeczywiście ta dermatoza może dotyczyć także Ciebie, pamiętając, że ostatecznej diagnozy dokonuje dermatolog. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są objawy i przyczyny trądziku różowatego, a także jak należy dbać o skórę dotkniętą tym schorzeniem.
Czym jest trądzik różowaty?
Trądzik różowaty (łac. rosacea) to przewlekła choroba skóry, o możliwym rodzinnym charakterze, na którą wpływa wiele czynników. Dermatoza ta może negatywnie odbijać się jakości życia, powodując obniżenie samooceny, a także chęć unikania kontaktów społecznych. W niektórych przypadkach dochodzi nawet do wystąpienia stanów depresyjnych.
Trądzik różowaty do niedawna był tematem tabu, dlatego nadal jest mało znany i wciąż trwają badania, które mają na celu lepsze zrozumienie i skuteczniejsze leczenie tej choroby. Trzeba też zaznaczyć, że jego diagnoza może być trudna, ale szacuje się, że trądzik różowaty dotyka około 5 % populacji. Dzięki poniższym wskazówkom, łatwiej będzie Ci rozpoznać główne cechy trądziku różowatego.
Objawy trądziku różowatego
Trądzik różowaty występuje głównie w środkowej części twarzy, czyli na policzkach, nosie i brodzie. Charakterystyczne dla trądziku różowatego są często pojawiające się, przemijające lub utrzymujące się zaczerwienienia skóry (rumień). Nawet gdy nie występują inne objawy tej dermatozy, taka tendencja jest sygnałem, że trądzik różowaty może się rozwinąć. Widoczne małe naczynia krwionośne również są typowe dla trądziku różowatego. Jeśli skóra dodatkowo piecze, swędzi, a nawet boli i czuć mrowienie w jej obrębie, to warto udać się do dermatologa, aby postawił diagnozę.
W niektórych przypadkach trądziku różowatego pojawiają się objawy oczne, takie jak suchość, zapalenie powiek i spojówek, a niekiedy także rogówki oraz widoczne małe naczynia krwionośne. W zaawansowanym stadium trądziku różowatego mogą występować liczne wypryski podobne do trądziku pospolitego oraz zgrubienie i przerost skóry na nosie, który dodatkowo staje się czerwony i bulwiasty. Rhinophyma, czyli guzowatość nosa, częściej występuje u mężczyzn.
Przyczyny trądziku różowatego
Jak już wspomniano, trądzik różowaty może mieć podłoże genetyczne. Istnieją jednak również pewne czynniki wyzwalające i nasilające, których trzeba mieć świadomość, aby skuteczniej ograniczać zaostrzenia objawów dermatozy. Takimi wyzwalaczami są zmiany temperatury, ekspozycja skóry na słońce, mróz i silny wiatr, a także stres, picie alkoholu lub gorących napojów oraz spożywanie pikantnych potraw (zwłaszcza tych, które zawierają kapsaicynę). Wymienić tu trzeba również intensywny wysiłek fizyczny i produkty kosmetyczne o drażniącym działaniu.
Wyżej wymienione czynniki stawiają skórę w stan gotowości, co wiąże się z reakcją zapalną i nadmiernym rozszerzeniem i tworzeniem naczyń krwionośnych. Dzięki identyfikacji tych czynników i ograniczeniu ich leczenie trądziku różowatego będzie skuteczniejsze.
Leczenie trądziku różowatego
Im szybciej zdiagnozuje się trądzik różowaty, tym lepiej. Wdrożone przez dermatologa leczenie i odpowiednia pielęgnacja mogą wyraźnie złagodzić objawy trądziku różowatego i zapobiegać fazom jego zaostrzenia. Leczenie trądziku różowatego opiera się na stosowaniu na skórę preparatów o działaniu miejscowym i/lub leków doustnych. Ich dobór należy powierzyć specjaliście.
Pielęgnacja skóry z trądzikiem różowatym
Niezwykle ważna jest także codzienna pielęgnacja skóry. U osób z trądzikiem różowatym bariera hydrolipidowa skóry jest uszkodzona, dlatego zaleca się im stosowanie kosmetyków, a najlepiej dermokosmetyków, które wspierają jej odbudowę.
Odpowiednie dermokosmetyki ograniczają zaczerwienienia i łagodzą suchość oraz ściągnięcie skóry, a także mrowienie i ból. Duże znaczenie ma również łagodne oczyszczanie skóry. Warto postawić na delikatne, przyjazne dla skóry preparaty oczyszczające, które nie wymagają intensywnego pocierania skóry. Pamiętaj też o tym, by nie narażać skóry na szkodliwe działanie promieniowania UV – zalecana jest codzienna ochrona przeciwsłoneczna SPF50+.
Godne szczególnej uwagi są dermokosmetyki o komfortowych konsystencjach SENSIBIO AR+ marki BIODERMA. Te innowacyjne, zaawansowane produkty opracowane w oparciu o aktualną wiedzę medyczną zostały stworzone z myślą o poprawie komfortu i jakości życia osób ze skórą skłonną do trądziku różowatego.
Choć trądzik różowaty to przewlekła dermatoza, można zredukować jego przykre objawy. Leczenie dermatologiczne i kompleksowa rutyna pielęgnacyjna oparta na wykorzystaniu najnowszych, opatentowanych technologii często daje znakomite rezultaty!
Artykuł sponsorowany