Rekonstrukcja paznokcia to zabieg z zakresu stosunkowo nowej dziedziny, jaką jest podologia. Procedura tego typu jest w stanie nawet całkowicie odbudować płytkę paznokciową, jeśli uległa ona urazowi mechanicznemu, a także w sytuacji gdy została ona zmieniona chorobowo.
Przyczyny problemów z płytką paznokciową
Do patologicznych zmian w obrębie płytki paznokciowej mogą przyczyniać się m.in. choroby skóry, anemia, łuszczyca, grzybica paznokci, a także liszaj płaski. Ponadto przyjmowanie leków stosowanych w przebiegu chorób mogą wpływać na zmianę ich zabarwienia, czego efektem są żółte, brązowe lub zielone paznokcie.
Dodatkowo oprócz zmian chorobowych na wygląd paznokcia wpływ wywierają urazy mechaniczne. Dzieje tak podczas uderzenia, przytrzaśnięcia lub przygniecenia płytki paznokciowej przez ciężki przedmiot. Wówczas może dojść do pojawienia się krwiaka pod paznokciem, uszkodzenia jego macierzy, a nawet odsłonięcia łożyska. Jeśli miejsce ma ostatnia sytuacja wówczas rekonstrukcja paznokcia jest obowiązkiem, ponieważ łożysko jest bardzo wrażliwe na dotyk. W związku z tym mocno będzie utrudniać codzienne funkcjonowanie.
Należy zaznaczyć, że negatywny wpływ na obraz naszych paznokci ma również stosowanie acetonu, kontakt z detergentami czy obgryzanie paznokci.
Jak przebiega rekonstrukcja paznokcia?
Wizyta u podologa pozwoli podjąć decyzję jaka metoda rekonstrukcji paznokcia będzie dla danego pacjenta najlepsza. Do najczęściej stosowanych zalicza się:
- żel;
- akryl;
- fiberglass;
- metodę Greppmayra (sztuczna proteza);
- przeszczep paznokcia.
1. Rekonstrukcja paznokcia żelem/ akrylem.
Na początku należy zaznaczyć, że żel lub akryl stosowany w gabinecie podologicznym różni się nieco od tego wykorzystywanego w salonach kosmetycznych. Wszystko dlatego, że nie wykazują one właściwości przeciwbakteryjnych, przeciwgrzybiczych. Podolodzy pracują jedynie na preparatach przeciwzapalnych, hamujących rozwój bakterii oraz grzybów w obrębie płytki paznokciowej.
Zanim procedura zabiegowa skupi się na samej rekonstrukcji płytki podolog musi początkowo przygotować ją oraz łożysko paznokcia przy użyciu odpowiednich frezów. Następnie na łożysko należy nałożyć opatrunek hydrożelowy, którego zadaniem jest zapewnienie wilgotnego środowiska. Wpływa to rozwój sieci nowych naczyń krwionośnych, które będą odżywiać paznokieć. Następnie podolog może przystąpić do rekonstrukcji paznokcia.
Na całą powierzchnię płytki nakłada się masę żelową lub akrylową, po czym w celu utwardzenia, wkłada się ją do lampy UV. Czynność ta powtarzana jest dwukrotnie. Kolejnym krokiem jest nadanie odpowiedniego kształtu płytce przy pomocy wybranego frezu. Paznokcie po rekonstrukcji żelem lub akrylem można malować.
2. Fiberglass.
Zabieg polega na umieszczeniu na płytce materiału wykonanego z włókien szklanych lub jedwabnych. Następnie preparat utwardzany jest tzw. chemoutwardzalnym środkiem np. klejem lub żywicą i aktywatorem chemicznym.
3. Metoda Greppmayra.
Metoda pozwala przywrócić wygląd oraz funkcjonalność nie tylko płytki paznokciowej, ale również całego narządu. W gabinetach wykorzystuje się dwa zupełnie inne sposoby rekonstrukcji. Pierwsza z nich to zastosowanie sztucznej protezy paznokcia, która wyznacza właściwą drogę jego wzrostu. Drugi sposób to metoda odlewania, która stosowana jest w przypadku częściowego uszkodzenia płytki.
4. Przeszczep paznokcia.
Przeszczep paznokcia zwykle konieczny jest gdy choroba lub wypadek skutkują jego oderwaniem na stałe. Taki obraz dla pacjenta niestety nie należy do przyjemnych, w związku z tym przeszczep jest tu jedynym wyjściem dającym efekt nowej płytki paznokciowej.
Przeszczep paznokcia:
- wykonuje się w znieczuleniu miejscowym;
- gwarantuje dobry efekt wizualny;
- obejmuje czas 9 miesięcy, w tym czasie dochodzi do całkowitej rekonstrukcji paznokcia.
Podsumowanie
W efekcie końcowym paznokieć poddany rekonstrukcji wygląda ładnie i estetycznie. Jednak sam proces jego rekonwalescencji oraz okres wzrostu wiąże się z czasem, który może wynosić nawet 12 miesięcy. Czas terapii natomiast zależny jest od skali problemu jaki go dotyczy. W sytuacji kiedy komplikacje są niewielkie zwykle wystarczy tylko jedno spotkanie z podologiem. W zaawansowanych przypadkach może być konieczna większa ilość wizyt.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |