Humektanty to preparaty, których głównym zadaniem jest wiązanie i zatrzymywanie wody z otoczenia. Oznacza to, że korzystanie z nich powoduje zwiększanie zawartości wody w warstwie rogowej naskórka oraz w strukturze włosów. Ich stosowanie zaleca się z wraz z emolientami w celu wzmocnienia efektu nawilżenia.
Czym są humektanty?
Humektanty to związki silnie higroskopijne, bardzo dobrze rozpuszczalne w wodzie, które wykazują zdolność do trwałego wiązania i zatrzymywania wody z zewnątrz. Ich głównym celem jest zwiększanie zawartości wody w warstwie rogowej naskórka, wiążąc wodę i przeciwdziałając jej utracie. Dzięki temu skóra zostaje nawilżona i bardziej elastyczna, a włosy przestają się łamać i puszyć.
Przeczytaj o zastosowaniu humektantów w kosmetykach: https://horex.pl/blog/humektanty-co-powinnas-o-nich-wiedziec-10-przykladow/
Humektanty wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym jako nieokluzyjne związki nawilżające. W pielęgnacji cery suchej samodzielnie aplikowane na skórę mogą nie dawać wystarczającego efektu nawilżenia, w związku z tym najlepiej stosować je wraz z emolientami lub wielocząsteczkowymi proteinami, które nie pozwalają na pojawienie się procesu odparowania wody ze skóry lub struktury włosów. W przypadku cery tłustej używa się je jako tzw. bezpieczne nawilżacze, ponieważ nie wykazują działania komedogennego (nie zatykają porów).
Zobacz również: Komedogenność – czym jest?
Do grupy humektantów zalicza się:
- kwas hialuronowy – uzupełnia ubytki w strukturze włosa;
- gliceryna – natłuszcza, nabłyszcza i zapobiega wysuszeniu włosów;
- mocznik – regeneruje, nawilża i zmiękcza włosy;
- aloes – dogłębnie nawilża;
- miód – regeneruje i odżywia;
- panthenol – wspomaga produkcję keratyny i regeneruje;
- sorbitol – wygładza i dodaje blasku włosom;
- fruktoza – uzupełnia ubytki w strukturze włosów;
- lecytyna – pielęgnuje włosy poddane rozjaśnieniu.
Działanie humektantów na włosy
Na kondycję włosów wpływa wiele czynników. Jest to m.in. promieniowanie UV, wysoka lub niska temperatura, a także nadmiar emolientów. Ich częste stosowanie przyczynia się do pojawienia się procesu parowania z nich wody lub ograniczenia wnikania preparatów nawilżających do wnętrza włosa.
W pielęgnacji włosów nie można również przesadzić z ilością humektantów. Wówczas włosy tracą swą objętość i zbijają się w nieestetyczne pasma. Dzieje się tak, ponieważ na końcowy efekt nawilżenia włosów ma wpływ nie tylko to jak je pielęgnujemy, ale również w jakim otoczeniu przebywamy. Mowa tu przede wszystkim o wilgotności powietrza. Przebywając w takich warunkach humektanty zaaplikowane na włosy będą pobierać wodę z otoczenia, czego efektem jest odchylanie łusek włosa, a co za tym idzie zwiększanie się ich objętości. Zjawisko to nosi nazwę puszenia się włosów. Jeśli humektanty będą stosowane na włosy, wtedy gdy powietrze będzie zbyt suche, zaczną oddawać wodę zgromadzoną we włosach, co przyczyni się do ich przesuszenia.
Jak właściwie stosować humektanty?
W pielęgnacji włosów przy użyciu humektantów warto wziąć pod uwagę, warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz. Gdy aura jest sprzyjająca, bez problemu można częściej sięgać po tego rodzaju preparaty i stosować je nawet w kosmetykach po umyciu głowy.
Z kolei gdy pogoda za oknem nie sprzyja, a włosy potrzebują nawilżenia, warto humektanty zastosować przed umyciem włosów.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... | |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |