Objawy ciąży przybierać mogą różny rodzaj oraz intensywność. Niektóre kobiety pierwsze symptomy zauważają stosunkowo szybko, bo już w pierwszym tygodniu od momentu zapłodnienia. Co więc zalicza się do oznak tego wyjątkowego stanu?
Objawy ciąży
Początkowa faza ciąży u każdej kobiety przebiega w inny sposób, dlatego też objawy jej towarzyszące są kwestią mocno indywidualną. Uzależnione jest to od wielu czynników, dlatego też reakcja ze strony każdego organizmu jest inna. Za początek ciąży uznaje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki i na tej podstawie wylicza się termin porodu.
Do głównych objawów ciąży zalicza się:
- częste oddawanie moczu po wykluczeniu infekcji dróg moczowych, cukrzycy oraz stosowania leków moczopędnych;
- zaparcia, które wynikają z podwyższonego poziomu progesteronu w organizmie;
- bóle głowy i pleców;
- ból podbrzusza;
- ból piersi;
- zawroty głowy oraz omdlenia;
- zmiany nastroju;
- wymioty i mdłości;
- brak miesiączki;
- powiększający się obwód brzucha;
- zmiana koloru warg sromowych oraz pochwy na bardziej siny lub purpurowy ze względu na większe ukrwienie tych miejsc;
- powiększające się piersi;
- mocniejsze zabarwienie brodawek sutkowych oraz kresy białej;
- zmiany apetytu;
- zwiększona ilość wydzieliny z pochwy.
1. Brak miesiączki.
Brak miesiączki to jeden z głównych objawów ciąży. Należy jednak pamiętać, że stan ten może być wywołany również przez inne czynniki. Jednym z nich jest intensywne uprawianie sportu u kobiet, silny stres lub rygorystyczna dieta i nagły spadek masy ciała.
2. Ból podbrzusza.
W naturalny, fizjologiczny przebieg ciąży zwykle nie wpisane są dolegliwości bólowe, jednak w momencie kiedy się pojawią szybko, należy skonsultować to z ginekologiem prowadzącym. Ból w obrębie podbrzusza może być oznaką zagrożenia płodu. Oczywiście nie zawsze musi to zwiastować coś złego. Ból w dole brzucha może świadczyć m.in. o rozroście macicy, ponieważ zarodek z tygodnia na tydzień powiększa swoje rozmiary. Ponadto tego rodzaju dolegliwości mogą być także oznaką infekcji układu moczowo-płciowego.
3. Zwiększona ilość wydzieliny z pochwy.
Zmiany hormonalne jakie zachodzą w ciele kobiety w trakcie ciąży sprawiają, że pojawia się zwiększona ilość wydzieliny z pochwy. Jest to zjawisko naturalne, które zapobiega przedostaniu się do pochwy chorobotwórczych drobnoustrojów. Wydzielina przybiera białawe lub lekko żółte zabarwienie. Jej obecność jest efektem działania oraz syntezy estrogenów, a także zwiększonego przepływu krwi w obrębie narządów rodnych.
4. Wymioty i mdłości.
Zarówno wymioty jak i mdłości to bardzo powszechne objawy zwiastujące ciążę. Pojawiają się w pierwszym trymestrze. Jak się okazuje, na wiele dolegliwości występujących na początku tego wyjątkowego dla kobiety czasu, remedium może być woda. Odpowiednie nawodnienie organizmu może w dużym stopniu zapobiec tym symptomom. W czasie ciąży zaleca się pić około 2-3 litrów wody dziennie.
5. Zawroty głowy.
Zawroty głowy oraz towarzyszące temu zmęczenie to również często występujący objaw ciąży. Pojawiają się około 8 tygodnia. Wówczas przyszła mama odczuwa uczucie senności oraz znużenie. Da się to jednak szybko i łatwo wytłumaczyć. Kobieta będąc w ciąży duży procent swojej energii oraz składników odżywczych dzieli między sobą, a szybko rozwijającym się dzieckiem. Stan ten jednak mija z początkiem 2 trymestru.
6. Ból piersi.
Będąc w ciąży często występuje uczucie kłucia oraz mrowienia w obrębie piersi, a dokładniej w obrębie sutków. Wszystko dlatego, że w tym czasie produkowane są hormony, które powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych, zwiększając dopływ krwi do piersi. Zwykle objaw ten pojawia się po 4 tygodniach od momentu zapłodnienia.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... | |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
3 Responses
U każdego trochę inaczej przebiega początek. U mnie początek był prawie bezobjawowy aż do końca czwartego miesiąca. Cieszę się, że ominęły mnie mdłości i inne bóle, a największym objawem były rosnące piersi 🙂
U mnie były potworne mdłości. Przez ponad połowę ciąży każdy poranek kończył się w toalecie.
Ja o pierwszej ciąży dowiedziałam się w 11tg, a test zrobiłam tylko dlatego bo zwymiotowałam po soku pomarańczowym.