Elastyna – niezbędny składnik skóry

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Elastyna jest białkiem produkowanym przez fibroblasty i tworzy sieć rozciągliwych włókien w tkance łącznej skóry. To właśnie dzięki niej powłoka skórna jest rozciągliwa, elastyczna i gładka. W towarzystwie elastyny zawsze występuje kolagen, który odpowiada za charakterystyczne cechy naskórka.

Elastyna - niezbędny składnik skóry

Elastyna

Elastyna to główny budulec ścięgien, więzadeł, tkanki płucnej oraz dużych naczyń krwionośnych. Jest to hydrofobowe białko fibrylarne (odpychające od siebie cząsteczki wody). W jej skład wchodzi aż 750 reszt aminokwasowych w tym m.in. proliny, alaniny, waliny i glicyny. Elastyna produkowana jest przez fibroblasty, jedne z głównych komórek budulcowych skóry. Wraz z kolagenem tworzy podstawowy szkielet skóry.

Zobacz również: Kolagen – dlaczego jest nam potrzebny?

Właściwości elastyny

Włókna elastynowe charakteryzują się wysoką odpornością na rozciąganie, a wraz z kolagenem zapewniają skórze sprężystość. Ponadto elastyna jest wytrzymała na działanie czynników mechanicznych. Warto zaznaczyć, że wraz z kolagenem wzajemnie się uzupełniają i wzmacniają swoje właściwości. Sprężystość elastyny jest bardzo duża w porównaniu do kolagenu. W związku z tym elastyna wzmacnia kolagen podczas rozciągania, z kolei kolagen chroni elastynę przed nadmiernym rozciągnięciem się.

Elastyna pełni również funkcje ochronne. Osłania skórę przed działaniem różnych czynników zewnętrznych takich jak związki chemiczne obecne w preparatach do kąpieli.

Warto zaznaczyć, że niemal cały proces syntezy elastyny odbywa się w życiu płodowym oraz w trakcie dzieciństwa. W czasie jego trwania pojedynczy gen koduje produkcję związku o nazwie tropoelastyna. Z biegiem czasu buduje on sieć elastyny, dzięki czemu młody człowiek może cieszyć się doskonałą skórą.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Ilość elastyny w skórze wraz z wiekiem zmniejsza się. W związku z tym, to co zauważamy i interpretujemy jako naturalny proces starzenia się, tak naprawdę jest tylko wizualnym i rzeczywistym efektem ciągle postępującego zaniku elastyny i kolagenu w skórze.

Będąc w średnim wieku produkujemy minimalne ilości elastyny, co oznacza, że skóra całego ciała funkcjonuje tylko w oparciu o zasoby tego białka z czasów dzieciństwa.

Mimo że elastyna jest białkiem bardzo odpornym, to jednak codziennie ulega uszkodzeniom. Mowa tu o wszelkich zranieniach, oparzeniach, w tym również słonecznych, które powodują, że włókna elastynowe zanikają w sposób bezpowrotny.

Funkcje elastyny

Do głównych funkcji elastyny zalicza się:

  • zapewnienie skórze elastyczności;
  • rozszerzanie oraz kurczenie naczyń krwionośnych;
  • zmiana objętości płuc podczas procesu oddychania;
  • wspomaganie pracy więzadeł i ścięgien.

Elastyna w kosmetyce

Elastyna to niezbędny składnik skóry. To właśnie dzięki niej staje się ona gładka, jędrna i elastyczna. W związku z tym producenci kosmetyków nieustannie starają się wykorzystać właściwości elastyny w kosmetologii. Mowa tu szczególnie o kosmetykach przeznaczonych dla cer dojrzałych, które w połączeniu z kolagenem tworzą idealne preparaty pod postacią kremów do twarzy, mających za zadanie nawilżyć oraz uelastycznić skórę.

Kosmetyki wykorzystujące działanie elastyny i kolagenu zapewniają:

  • poprawę kolorytu skóry;
  • zmniejszenie widoczności zmarszczek;
  • redukcję przebarwień;
  • zmniejszenie widoczności cellulitu;
  • dogłębne nawilżenie skóry.

Warto nadmienić, że elastyna wpływa również na kondycje włosów oraz paznokci. W związku z tym wykorzystywana jest również w kosmetykach do ich pielęgnacji. Jednak zewnętrzne stosowanie preparatów z elastyną i kolagenem ogranicza się jedynie do zewnętrznych warstw skóry, gdzie pełnią one rolę filtra ochronnego oraz powłoki nawilżającej naskórek.

Elastyna występuje również pod postacią tabletek, które dostarcza się organizmowi z zewnątrz. Stosując jednak tego rodzaju preparaty nie odwrócimy w skórze procesów starzenia. Jesteśmy w stanie jedynie utrzymać aktualny stan skóry w dobrej kondycji oraz spowalniać negatywne skutki upływu czasu.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *