Spierzchnięte usta to częsta dolegliwość, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Nawilżanie oraz natłuszczanie ich może w znacznym stopniu zminimalizować dokuczliwe objawy. Jednak oprócz właściwej pielęgnacji symptomy spierzchniętych ust mogą świadczyć o niedoborach witaminowych w organizmie lub nietolerancji związków alkoholowych w kosmetykach.
Należy zaznaczyć, że skóra ust zdecydowanie różni się od skóry pokrywającej inne okolice ciała. Jest pozbawiona włosów, gruczołów potowych, a także posiada niewielką ilość gruczołów łojowych. W związku z tym usta to miejsce szczególnie wrażliwe, a także w małym stopniu odporne na działanie czynników zewnętrznych. Ich wrażliwość oraz delikatność wynika z obecności cienkiej warstwy nabłonka, który jednocześnie świadczy o kolorze warg.
Przyczyny spierzchniętych ust
Na co dzień istnieje wiele przyczyn, które powodują efekt spierzchniętych ust. Jedną z nich stanowią czynniki zdrowotne. Mowa tu o niedoborach witaminowych, szczególnie witamin z grupy B, witaminy A oraz żelaza. Innym czynnikiem wywołującym tego rodzaju problem może być odwodnienie organizmu, zaburzenia w gospodarce hormonalnej, a także czynniki atmosferyczne. Wiatr, słońce oraz mróz powodują wysuszenie, czego efektem są popękane i bolesne usta.
Spierzchniętym ustom sprzyja częste ich oblizywanie na świeżym powietrzu. W związku z tym nie jest to polecane, szczególnie podczas niskich temperatur. Ponadto spożywanie pikantnych oraz słonych potraw również nie wpływa korzystnie na delikatną ich skórę.
Należy zaznaczyć, że spierzchnięte usta mogą pojawiać się też jako negatywna odpowiedź organizmu na składniki kosmetyków, szczególnie tych z zawartością związków alkoholowych.
Jak dbać o spierzchnięte usta?
Pielęgnacja spierzchniętych ust powinna opierać się na nawilżaniu i natłuszczaniu. Jest to bardzo istotne, ponieważ jak wiadomo skóra ust pozbawiona jest gruczołów wytwarzających płaszcz hydrolipidowy. Ponadto w pielęgnację ust warto włączyć:
1. Peeling ust.
Peeling ust powinno wykonywać się minimum raz w tygodniu, w celu usunięcia z ich powierzchni martwego naskórka oraz poprawy mikrokrążenia. Tego rodzaju pielęgnacja pobudza procesy ich odnowy w wyniku ułatwienia transportu składników odżywczych pochodzących z aplikowanego kremu czy pomadki. Najlepszym wyborem będzie samodzielnie wykonany peeling cukrowy. Wystarczy wymieszać jedną łyżeczkę cukru wraz z łyżeczką ulubionego oleju oraz taką samą ilością miodu. Gotowy peeling należy nanieść na usta i wykonać delikatny masaż. Następnie spłukać letnią wodą.
2. Maski regenerujące.
Maseczki o działaniu regenerującym to dobra pielęgnacja w sytuacji, gdy skóra ust jest mocno przesuszona i spierzchnięta. Warto samodzielnie wykonać naturalną maseczkę np. z awokado lub aloesu. Składniki te doskonale nawilżają i natłuszczają, a dodatkowo dostarczają skórze cennych składników odżywczych. Jako maseczkę można zastosować również sam żel aloesowy, który dostępny jest niemalże w każdej aptece.
3. Masaż ust.
Masaż ust zaleca się stosować codziennie podczas porannej pielęgnacji. Można wykonywać go samymi opuszkami palców, bądź miękką szczoteczką do zębów. Tę opcję jednak zaleca się stosować wyłącznie wtedy, gdy na ustach nie występują zajady, pęknięcia czy aktywna opryszczka.
Jak zapobiegać spierzchniętym ustom?
Najważniejszą kwestią w profilaktyce spierzchniętych ust jest regularna pielęgnacja. W związku z tym nie można zapominać o smarowaniu ich balsamem bądź pomadką z filtrem tuż przed wyjściem z domu. O nawilżaniu ust należy również pamiętać, gdy przebywamy nawet w ogrzewanych czy klimatyzowanych pomieszczeniach.
Istotna jest codzienna dieta, która posiada znaczący wpływ na poziom nawilżenia skóry, w tym także ust. Warto więc zrezygnować ze spożywania ostrych oraz słonych potraw, z kolei włączyć do menu produkty bogate w witaminy z grupy B, witaminę A, witaminę E oraz żelazo. Należy dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Norma to spożywanie 2 litrów wody dziennie, włączając w to różnego rodzaju herbatki ziołowe lub zieloną herbatę.
Pielęgnacja ust to nie tylko odpowiednie dbanie o nie oraz sposób odżywania. Warto pamiętać o codziennych nawykach, które mogą okazać się nie do końca właściwe. Do najczęściej popełnianych błędów zalicza się:
- przygryzanie ust;
- oblizywanie ust w niskich temperaturach, podczas wiatru bądź występowania suchego powietrza;
- palenie papierosów;
- odrywanie suchych skórek występujących na powierzchni ust.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... | |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
Jedna odpowiedź
Na codzień stosuję balsam do ust o właściwościach ochronnych, nawilżających i regenerujących. Raz albo dwa w tygodniu robię peeling i stosuję różne maski.