Kolana koślawe to wada kończyn dolnych, która objawia się ułożeniem nóg na kształt litery X. Pierwsze symptomy ukazują się około 5 roku życia. Szybkie rozpoznanie wymaga odpowiednio dobranych ćwiczeń korekcyjnych, co wiąże się z równie szybkim powrotem do zdrowia.
Kolana koślawe to wada postawy dotycząca kończyn dolnych, głównie u dzieci. Objawia się ona charakterystycznym ułożeniem nóg na kształt litery X, a także poruszaniem się tzw. chwiejnym krokiem oraz dolegliwościami bólowymi. Zmiany najbardziej widoczne są w pozycji stojącej. Należy zaznaczyć, że koślawość kolan powoduje u dzieci skłonność do stawania w rozkroku. Jednak takie ustawienie kończyn dolnych przyczynia się do znacznego obciążenia wewnętrznych brzegów stóp, co utrudnia kształtowanie się właściwego wysklepienia stopy, prowadząc do rozwoju płaskostopia.
Przyczyny powstawania koślawych kolan
Koślawość kolan u dzieci często jest następstwem przeciążeń kończyn dolnych, w momencie gdy następuje proces ich szybkiego wzrostu. Ponadto wada może być również następstwem płaskostopia. Do innych przyczyn powstawania kolan koślawych należy:
- wrodzona koślawość kolan;
- złe zrośnięcie się kości po przebytym złamaniu;
- porażenie mięśni;
- nadwaga bądź otyłość;
- czynniki środowiskowe (wykonywany zawód);
- nieprawidłowy wzrost kości;
- choroba Pageta;
- reumatoidalne zapalenie stawów.
Objawy
Głównym objawem wady jest koślawość kolan, gdzie oś uda i oś podudzia tworzy kąt otwarty na zewnątrz, a odległość pomiędzy kostkami przyśrodkowymi przekracza 5 cm w pozycji stojącej przy złączonych kolanach. Dodatkowo zdarza się, że w pozycji stojącej zauważalne jest wysunięcie do przodu jednego z kolan względem drugiego.
Kolana koślawe – rozpoznanie i leczenie
Do głównych metod diagnostycznych zalicza się tzw. badanie przedmiotowe. Jednak w celu większej pewności lekarz zlecić może badanie USG lub badanie RTG.
W leczeniu koślawości kolan najczęściej stosuje się tzw. leczenie zachowawcze, które polega na wykonywaniu odpowiednich czynności (nauka poprawnego stania i chodzenia, siadanie „po turecku”, unikanie chodzenia oraz stania w rozkroku przez długi czas, leczenie płaskostopia, stosowanie wkładek oraz specjalistycznego obuwia). Dodatkowo zalecana jest aktywność fizyczną w postaci jazdy na rowerze, gimnastykę korekcyjną, pływanie (przeciwwskazanie żabką), a także jazdę konno. Zabroniona jest jazda na nartach oraz łyżwiarstwo.
Leczenie zaawansowane stosowane jest w trudniejszych przypadkach. Wówczas stosuje się szyny, które zakładane są na noc lub aparaty ortopedyczne, których celem jest odciążanie zewnętrznych nasad stawów kolanowych. W sytuacji kiedy leczenie zaawansowane nie przynosi efektów, wówczas wykonywane są zabiegi operacyjne.
Polecane produkty:
Plastry kinesiotaping
Oryginale plastry do kinesiotapingu wyróżniają się wysoką jakością i trwałością w stosowaniu. Zastosowanie innowacyjnej technologii Finger Print sprawia, że dopasowują się one do linii papilarnych skóry, przez co ich działanie jest jeszcze skuteczniejsze Zobacz więcej... |