Retinol – czym jest i jak działa?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Retinol to inaczej pochodna witaminy A. Jest on obecnie bardzo popularny w dziedzinie kosmetologii oraz dermatologii. Działanie retinolu jest wielopoziomowe, nie tylko odmładzające skórę, ale również typowo lecznicze.

Retinol - czym jest i jak działa?

Retinol – czym jest?

Retinol jest pochodną, czynną postacią witaminy A, która wykazuje działanie przeciwstarzeniowe i stymulujące komórki skóry do ich odnowy. Stanowi jedną z najlepiej przebadanych substancji czynnych wykorzystywanych w kosmetykach, która cechuje się wysoką skutecznością anty-aging.

Podstawowym źródłem retinolu jest beta-karoten, czyli prowitamina A. Występuje w marchwi, żółtych i zielonych warzywach oraz owocach cytrusowych. Przemiana prowitaminy w witaminę zachodzi w jelitach oraz w wątrobie. Witamina A dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego. 90% zawartości retinolu magazynowe jest w wątrobie, we krwi z kolei występuje w połączeniu ze specyficzną globuliną. Wydalany jest z kałem oraz moczem głównie pod postacią utlenionych glukuronianów.

Jak działa retinol?

Retinol pobudza wzrost oraz funkcjonowanie nowych komórek skóry, jednocześnie przyspieszając procesy, które mają na celu usunięcie tych nieprawidłowych z powierzchni naskórka. Innymi słowy odpowiada on za hamowanie procesów starzenia się skóry. Należy zaznaczyć, że zabiegi oraz kosmetyki wykorzystujące właściwości retinolu docierają do wewnętrznych, głębokich warstw skóry tak, aby wzmagać stymulację kolagenu i elastyny.

Wykorzystując retinol w pielęgnacji skóry, po jego zastosowaniu odczuwalne jest wyraźne pieczenie i mrowienie naskórka. Dlatego też, na początku kuracja retinolem powinna być wykonywana kilka dni w tygodniu. Z czasem kiedy skóra przyzwyczaja się do tej substancji, można zwiększyć częstotliwość aplikacji. Kuracja retinolem powinna trwać około 12 tygodni.

Inne funkcje retinolu

Do innych funkcji retinolu w organizmie człowieka należy:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • udział w procesie widzenia o zmroku;
  • hamowanie wydzielania hormonu tyreotropowego (TSH);
  • zmniejszanie wrażliwości tkanek na działanie tyroksyny;
  • różnicowanie i regeneracja nabłonków.

Retinol nie tylko korzystnie wpływa na skórę hamując jej procesy starzenia, ale również wykazuje właściwości lecznicze w przypadku skóry trądzikowej. Wszystko dlatego, że posiada dodatkowo działanie złuszczające i normalizujące, dzięki czemu martwy naskórek zostaje eliminowany, a pory skórne odetkane. Zapobiega to kumulowaniu się w nich zanieczyszczeń, a co za tym idzie, tworzenia się zaskórników, a w dalszym etapie krost i stanów zapalnych.

Osoby mające problem z trądzikiem pospolitym, oprócz wyciszenia się zmian skórnych, zauważają również zmniejszoną produkcję sebum, które stanowi jedną z przyczyn pogarszania się kondycji skóry. Ponadto z biegiem czasu retinol oddziałuje na głębsze warstwy skóry zwiększając liczbę fibroblastów (komórek odpowiedzialnych za syntezę kolagenu oraz elastyny). Poprawia się wówczas żywa warstwa skóry, która umożliwia łączność pomiędzy skórą właściwą, a naskórkiem. Efektem tego jest elastyczna, jędrna i gładka skóra.

Retinol korzystnie wpływa także na redukcję przebarwień, wyrównując koloryt cery. Powoduje zmniejszenie się melanocytów (komórek produkujących barwnik skóry – melaninę). Efektem tego jest stopniowa niwelacja przebarwień. Ważną informacją jest to, że retinol wpływa również na powstawanie nowych naczyń krwionośnych w skórze, które decydują o odżywianiu i dotlenianiu tkanki łącznej oraz naskórka.

Retinol

Retinol – wskazania

Retinol – działania niepożądane

Stosowanie dużych dawek retinolu przez długi czas może skutkować hiperwitaminozą. Pojawiają się wówczas takie objawy jak:

  • senność oraz zmęczenie;
  • brak apetytu;
  • wymioty;
  • ból głowy;
  • nadmiernie wysuszona skóra;
  • zaburzenia żołądkowo – jelitowe;
  • skąpe krwawienie miesiączkowe;
  • suchość oczu;
  • wysuszenie błon śluzowych nosa;
  • krwotok z nosa;
  • wrażliwość skóry na działanie promieni UV.

Retinol – dla kogo?

Tak naprawdę stosowanie retinolu można rozpocząć już od 25 roku życia, kiedy to zauważalny jest spadek kwasu hialuronowego oraz kolagenu i elastyny w skórze właściwiej. Kosmetyki z retinolem posiadają działanie wielokierunkowe i są opracowane z myślą o kobietach między 20 a 60 rokiem życia, dla osób z różnym typem skóry oraz różnymi problemami.

Retinol a ciąża

Retinol oraz preparaty go zawierające są bezwzględnie zabronione kobietom w ciąży, jak również w czasie karmienia piersią. Stosowanie go w pierwszym trymestrze ciąży może wywołać u płodu wady w obrębie twarzoczaszki (wodogłowie, małogłowie), wady rozwojowe ucha zewnętrznego, układu sercowo – naczyniowego oraz ośrodkowego układu nerwowego. W związku z tym decydując się na terapię retinolem lub korzystając z jego właściwości kosmetycznych, pacjentka musi skutecznie zapobiegać ciąży. Przed rozpoczęciem leczenia należy przestawić negatywny, wiarygodny test ciążowy.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *