Kosmetyki do opalania stanowią obecnie szeroki asortyment na rynku kosmetycznym. Należy zaznaczyć, że wyróżniamy ich dwa podstawowe rodzaje. Chroniące przed promieniowaniem UV do codziennego stosowania przez cały rok, a także chroniące przed dużymi dawkami promieniowania, polecane głównie w trakcie ekspozycji skóry na słońce.
Jaki wpływ na skórę ma promieniowanie UV?
Promieniowanie ultrafioletowe, zarówno UVA jak i UVB, posiada swoje wady i zalety. Każdy z nas doskonale czuje się kiedy świeci słońce. Dostarcza nam wówczas przyjemne ciepło oraz poprawia samopoczucie. Skóra lekko opalona zyskuje lepszy odcień i wygląda na zdrową. Ponadto promienie słoneczne aktywują w naszym organizmie syntezę witaminy D3, która odgrywa kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu gospodarki wapniowo-fosforowej, a co za tym idzie całego układu kostnego.
Wydaje się, że słońce daje wyłącznie same korzyści. Oczywiście, ale tylko i wyłącznie wtedy gdy zachowujemy umiar w ekspozycji skóry na jego działanie. A co w momencie kiedy tego umiaru nie zachowamy?
Wówczas promieniowanie słoneczne przyspiesza procesy starzenia się skóry. Wywołując mocny rumień może być po latach przyczyną rozwoju nowotworu, szczególnie czerniaka. Należy wiedzieć, że promieniowanie UVB działa powierzchownie, powodując rumień lub nawet oparzenia skóry. Z kolei promieniowanie UVA dociera do głębszych jej warstw powodując reakcje fototoksyczne, fotoalergiczne oraz generuje szkodliwe, wolne rodniki. Warto zwrócić uwagę na fakt, że efekty działania promieniowania UVA nie są widoczne natychmiast. Jego dawka gromadzi się w organizmie działając destrukcyjnie na DNA, prowadząc w późniejszym czasie do przekształcenia się zdrowych komórek w komórki nowotworowe.
Kosmetyki do opalania – jakie wybrać?
Stosowanie kosmetyków do opalania nie powoduje całkowitej rezygnacji ze słońca. Głównym celem jest ochrona skóry przed nadmiernym działaniem promieni UV. Wystarczy dobrać odpowiednie preparaty z filtrami, aby móc opalać się zdrowo. Wybierając kosmetyki do opalania należy zwrócić uwagę na:
- zakres ochrony, zarówno przed promieniowaniem UVA jak i UVB;
- fototrwałość;
- nietoksyczność;
- odporność na wodę i pot;
- hipoalergiczność.
Zobacz również: Kosmetyki hipoalergiczne.
Wybierając kosmetyki do opalania musimy wiedzieć jakiej ochrony potrzebuje nasza skóra. Tego rodzaju preparaty zawsze oznaczone są skrótem SPF. Określa on ile razy można wydłużyć czas przebywania na słońcu bez wystąpienia poparzeń, w odróżnieniu od przebywania na słońcu bez żadnej ochrony przeciwsłonecznej. Preparaty do opalania zawierają również ochronę przeciw promieniom słonecznym w postaci filtrów. Dzieli się je na dwa podstawowe rodzaje:
1. Filtry chemiczne.
Wnikają w wierzchnie warstwy naskórka, absorbując promieniowanie UV. Następnie uwalniają je w postaci ciepła. Charakteryzują się dużą skutecznością. Nie są widoczne na powierzchni skóry i nie posiadają tłustej konsystencji.
2. Filtry fizyczne (mineralne).
Tworzą warstwę ochronną na powierzchni skóry, która odbija lub rozprasza promienie słoneczne. Posiadają na tyle duże cząsteczki, że nie są w stanie przedostać się do głębszych warstw naskórka. Najpopularniejsze filtry fizyczne to:
- dwutlenek tytanu;
- tlenek cynku.
Bardzo dobrze tolerowane są przez skórę i rzadko wywołują reakcję alergiczne. Przeznaczone są więc dla skóry wrażliwej i skłonnej do podrażnień.
Kosmetyki do opalania najczęściej zawierają oba rodzaje filtrów. Zdarza się jednak, że niektórzy wykazują skłonności do alergii, która objawia się nadwrażliwością po zastosowaniu filtrów chemicznych. W związku z tym obecne są również preparaty zawierające 100% filtry fizyczne, niewywołujące reakcji uczuleniowych.
Zobacz również: Alergia w kosmetologii.
Przy wyborze preparatów do opalania bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na to, aby kosmetyk zawierał informację o ochronie przed promieniowaniem UVA i UVB.
Balsam, oliwka, a może krem – czy konsystencja ma znaczenie?
Forma kosmetyku do opalania zależy przede wszystkim od własnych preferencji. Należy jednak zwrócić uwagę na konsystencję. Okazuje się, że olejki do opalania posiadają niską ochronę przeciwsłoneczną, w związku z tym polecane są osobom z ciemniejszym fototypem skóry. Z kolei balsamy, mleczka czy emulsje cechują się najczęściej faktorami pośrednimi. Najważniejsze jednak jest zwracanie uwagi na wartość SPF. Wyżej wymienione postacie kosmetyków zaleca się przeznaczyć na ochronę ciała. Do twarzy natomiast lepiej wybierać te przeznaczone wyłącznie do jej pielęgnacji.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... | |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
3 Responses
Całe szczęście mi zwykle wystarczają niewielkie filtry, bo po prostu unikam ekspozycji na słońce.
Raczej się nie opalam. Naturalnie mam ciemniejszą karnację, więc nie mam takiej potrzeby 🙂
Ja stosuję dość wysoki filtr ze względu na jasną karnacje. W tym roku polubiłam się z kosmetykami Garnier, nie uległa poparzeniu ani razu 🙂