Ból stopy – przyczyny i leczenie

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Ból stopy to częsty i uciążliwy problem w obrębie kończyny dolnej. Dolegliwości bólowe mogą być wywołane m.in. noszeniem niewygodnego obuwia. Zdarza się jednak, że przybierają postać przewlekłą i mogą stanowić objaw poważnych chorób. W obu sytuacjach nie należy bagatelizować bólu i jak najszybciej na niego reagować.

Ból stopy - przyczyny i leczenie

Zadania kończyn dolnych

Kończyny dolne pełnią bardzo ważną funkcję w naszym organizmie. W układzie ruchu ich zadaniem jest przemieszczanie, a także utrzymywanie ciężaru ciała. Pełnią również funkcję pompy mięśniowej w celu odprowadzenia krwi i limfy z dolnych części układu krwionośnego.

Budowa stopy

Stopa składa się 33 stawów i 26 kości. Dzieli się ona trzy główne części:

  • kości stępu (7);
  • kości śródstopia (5);
  • kości palców (14).

Dodatkowo wyróżniamy stronę podeszwową oraz grzbietową stopy. Ból najczęściej lokalizuje się na tej pierwszej.

Ból stopy – przyczyny

Ból stopy może być spowodowany różnymi urazami. Może też zwiastować poważniejsze schorzenia, które na pierwszy rzut oka wcale nie muszą być powiązane z kończynami dolnymi czy samą stopą. Mogą wynikać z ogólnych schorzeń dotyczących całego organizmu. Do najczęstszych przyczyn bólu stóp należą:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • złamanie;
  • zwichnięcie;
  • skręcenie;
  • stłuczenie;
  • choroby zwyrodnieniowe stawów;
  • zbyt intensywne obciążenie stawów.

Ból w stopach może być również wywołany przez:

Dolegliwości bólowe w stopach mogą wywołać również infekcje skórne:

Z kolei do ogólnoustrojowych przyczyn bólu stóp mogą należeć:

  • podrażnienie nerwu kulszowego (rwa kulszowa);
  • neuropatie – zaburzenia czucia i tym samym unerwienia stopy;
  • dna moczanowa – zaburzenia przemian kwasu moczowego, które cechują się okresowym i nawracającym zapaleniem stawów stopy.

Ból stopy a schorzenia

Najczęstsze schorzenia powodujące ból stopy to:

  • zapalenie rozcięgna podeszwowego – znane jako ostroga piętowa. Jest to stan zapalny, który obejmuje przyczep bliższy rozcięgna podeszwowego, jak również otaczające go tkanki. Objawia się ciągłym, piekącym bólem stopy zlokalizowanym po stronie podeszwowej. Tego rodzaju schorzenie należy do długotrwałych procesów zapalnych. Przyczyną ostrogi piętowej może być m.in. otyłość, źle dobrane obuwie lub nieleczona kontuzja.
  • paluch koślawy – nazywane popularnie haluks. Jest to boczne odchylenie palucha, które najczęściej występuje u kobiet. Haluksy nie tylko powodują ból po stronie podeszwowej stopy, ale również poprzez przenoszenie ciężaru zarówno na II jak i III głowę kości śródstopia.

Ból stopy – jak go zniwelować?

Ze względu na to, że stopy pełnią bardzo ważną funkcję w naszym ciele, nie należy bagatelizować żadnych dolegliwości związanych z nimi. U osób, u których ból wynika ze stanu zapalnego, podawane są środki przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. Wskazana jest również fizjoterapia. Odpowiednio przeprowadzona może wypłynąć na usunięcie przyczyny dolegliwości.

Ból stopy, który wynika z deformacji, a więc np. z występujących haluksów czy innych wad stóp wymaga przede wszystkim właściwego doboru obuwia, a także ćwiczeń wzmacniających mięśnie kończyn dolnych. W przypadku bolesności stóp zaleca się odpoczynek szczególnie, jeśli przyczyną jest ich przeciążenie. Warto również, jeśli istnieje taka możliwość, leżeć z nogami uniesionymi do góry i zrezygnować z nadmiernej aktywności fizycznej. Dodatkowo na miejsca objęte bólem można stosować zimne okłady oraz stosować preparaty przeciwzapalne.

Podsumowanie

Należy zaznaczyć, że doprowadzenie stóp, które uległy schorzeniom lub innym problemom wymaga czasu. Zaniedbanie oraz zaniechanie dolegliwości bólowych prowadzić może do kolejnych dysfunkcji jak np. powstanie odcisków, pęcherzy, a także bólu w plecach czy bólu w kolanach.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *